Advertisement

 1. 1.
  Bildiğiniz üzere, zamanında"siyasi olsa ne olur-cb" denilerek savunulmuş bir türban modeli var. 30 sene önce esamesi dahi olmayan bir model. Eğri oturup düz konuşalım bir tanemizin dahi büyükannesinin kullanmadığı bir model. Zamanla kullanılmaya başlanan bu model, giyim sektöründen ve siyasi iktidardan aldığı dopingle kadın giyime egemen oldu. Artık eski başörtü tarzı çok nadiren görülmekte.

  Akpnin iktidara gelmesiyle birlikte, dünyanın her yanında olan güç değişimlerinin de aynı sonucu verdiği gibi toplumda pek çok değişiklik görülmeye başlandı. Kadın giyim de bunlardan biri. Tabi iktidara gelişten sonraki ilk birkaç yıl toplum dizaynı sağlıklı yapılamadı ancak yaklaşık 12 yıldır belirli bir kesimin kadın giyimi yine belirli bir sektöre emanet edildi. Tasarlanan, üretilen ne ise onlar giyilmeye başlandı ve senelerce de böyle gitti. Ancak belirli bir raya oturan bu sistem, el değiştirmesinden mi yoksa zıvanadan çıkmasından mıdır bilinmez kimi açıklar vermeye başladı. Başlangıçta kadın giyimin islami çerçeveyi yırtmadan modernize edilmesini amaçlasa da şu an açıkca görülmekte ki modernizasyon yönü ağır basmış durumda. Örneğin başlangıçta başörtüsünün bağlanma şekli değişirken islami kaygıların abartılarak şaç teli dahi gözükmeyecek şekilde bağlanması gerektiğine evrilmiş olsa da şu an dar hatta cüretkar bir giyime dönüşmüş durumda. Sözde islami olan bu giyim ki sonradan tasarlanmış hiç bir şey islami olamaz şu anda hiç bir çekince duymadan islami kuralların dışına çıkmaktan çekinmiyor. Bir iki yıldır ufak ufak kendini gösteren ayak bileği modası da artık iyice yaygınlaşmış durumda. Dizaltı etek dahi giyilmeye başlandı.

  Demek istediğim şu ki 11 12 yıllık bu kısa dizayn dönemi kendini alttan alta oymaya başladı ve ne yazık ki yıkıldığında, ardında ne giymek istediğine karar veremeyen ya da ne giymesi gerektiğini bilmeyen bir güruh bırakacak.

  Not: bu entryde hiçbir bireyin giyim tarzına bir eleştiri yoktur. Eleştirilen, moda sektörünün dikte ettiği giyim ve siyasetin toplum üzerindeki dizayn sürecidir ki ikinci kısma pek değinilmemiştir.
  2 -2 ... yok herif
 2. 2.
  alien modeli diye tabi edilen modeldir. 6 veya 9 iğne ile sabitlenme modelleri vardır.
  4 ... flat head