1. 1.
  Sinan oganla yapılan soru cevaptan;

  akp türkmenleri tehdit ediyor

  'MiT TIR'ları bize silah getirdi' dedirtilen Türkmenlere hükümetin baskı yaptığı öne sürüldü.

  MiT, yardım teşkilatı ise istihbaratı Kızılay mı topluyor?

  "Hükümet, Türkmenlere Tehdit ile istediği Açıklamayı Yaptırıyor"

  MiT TIR'larındaki silah ve mühimmat görüntülerinin ardından malzemelerin Bayırbucak Türkmenlerine gittiği konusunda ısrarlı açıklamalar yapan Başbakan Davutoğlu'na ve bazı medya kuruluşlarındaki benzer yöndeki haberlere, MHP Iğdır milletvekili ve stratejist Dr. Sinan Oğan yanıt verdi.

  Türkmenlere yakınlığı ile tanınan Oğan, bu tür haberlerin ve açıklamaların doğru olmadığı gibi Türkmenlere zarar da verdiğini vurguladı.

  "Hükümet tehdit ve baskı ile Türkmenlere istediği yönde açıklama yaptırıyor" diyen Oğan, "MiT, yardım teşkilatı ise Kızılay da istihbarat mı topluyor!" sözleriyle Davutoğlu'na tepki gösterdi.

  Oğan, Karşı Gazete'ye şu açıklamayı yaptı:

  "MiT TIR'ları Kesinlikle Türkmenlere Gitmedi"

  "MiT TIR'larındaki silah ve mühimmat Türkmenlere kesinlikle gitmemiştir. AKP o dönemde Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) silah ve mühimmat gönderiyor, ÖSO'yu açık açık destekliyordu.

  Şimdi ise kamuoyunun Türkmenler konusundaki hassasiyetini bildiği için Türkmenleri perde olarak kullanıyor. Öncelikle AKP, Türkmenleri siyasete alet etmekten vazgeçmeli. Çünkü bu durum, Türkmenlere zarar veriyor.

  "AKP'nin Bu Açıklamaları Türkmenlere Zarar Veriyor"

  Yandaş basında bugünlerde bazı eski Türkmen Meclisi Başkanları ya da Türkmen olan isimlerden "yardım geliyordu" diye demeç alıyorlar.

  Bunu daha önce Uygur ve Irak Türkmenlerinde gördük. Bu devletlerin hepsi Türkiye'nin yardımına muhtaç. AKP Hükümeti onlara baskı yapıyor, 'benim istediğim doğrultuda açıklama yapmazsanız, bizim desteğimizi unutun' diyor. Bu destek de öyle silah, para filan değil genelde siyasi destek. Yani AKP zorla, baskı ve tehditle yurtdışındaki Türkmenlere açıklama yaptırıyor.

  Bu durumun son örneğini Bayırbucak Türkmenlerinde yaşıyoruz. AKP eskiden beri Türkmen odaklı siyaset izlemiyor, ÖSO odaklı siyaset izliyor. Özgür Suriye Ordusu başlangıçta ılımlı muhaliflerden oluşuyordu.

  Ancak ılımlı muhalifler bir süre sonra o savaş ortamında, cehennem ortamında ister istemez radikal unsurlardan etkilendi.

  AKP, IŞiD'e Doğrudan Destek Oluyor Mu? Hayır!

  Ama oraya, Esad rejimine karşı savaşsın diye gönderdiği ÖSO militanlarının neredeyse tamamı radikal IŞiD'cı, radikal El-Nusra'cı olup çıkıyor...

  Yani dolaylı olarak AKP, IŞiD'e destek olmuş. IŞiD'e gidenler de silahları ile mühimmatı ile gidiyor.

  "Hükümet O Açıklamalarla Türkmenlere Zarar Verdi"

  Benim Türkmenlerle yakınlığımı bilmeyen yok, bunu ispata da gerek yok. Türkiye'de Türkmen haklarını mecliste, kamuoyunda savunan isimlerin başında gelmekteyim. Onlarla görüşerek, en doğru bilgiyi alıyorum.

  Şimdi bazı gazetelerde görüyorum, özellikle yandaş gazetelerde... 'Şu isimli Türkmen dedi ki: AKP Hükümeti, Bayırbucak Türkmenlerine yardım ediyor.' Bu yeni değil...

  IŞID, Türkmenlere Yardım Yalanına inanınca...

  Biz daha MiT TIR'ları gündemde bile değilken Türkmenlerle irtibat halindeydik ve onlara yardım gitmediğini de biliyorduk. Bu iddialar gündeme geldiğinde Türkmenler bize dediler ki 'Hükümetin biz Türkmenlere yardım yapıyoruz' açıklaması bile bize zarar verdi.

  IŞiD ve ÖSO militanları Türkmenlere 'getirin şu yardımların bir kısmını' dedi. Ve Türkmenler de kendilerine zarar gelmemesi için piyasadan silah ve mühimmat alıp, IŞiD'e vermek zorunda kaldı.

  Belki bugün Eğit- Donat yardımından Kırşehir'deki bir kısım Türkmenler yararlanıyor ama bunlar bugün var, o gün yoktu. Eğit-Donat başladıktan sonra bu yardımlar yapılmaya başladı.

  "MiT'E Artık Milli iane Teşkilatı Diyelim..."

  AKP, MiT TIR'ları yalanına, Türkmenleri dahil etmesin. Ankara'nın göbeğinde on bin aç Türkmen var. Niye onlara yardım etmiyor? MiT, ne zamandan beri yardım teşkilatı oldu?

  Yardımları MiT yapıyorsa, istihbaratı da Kızılay mı topluyor? O zaman MiT'e artık, Milli iane Teşkilatı diyeceğiz demektir.

  (Karşı Gazete)
  3 ... carlos lehder