bugün

öncelikle (bkz: secmen egitim duzeyi ve oy dagilimi iliskisi)

şu an seçmen ünvanına sahip insanların bir çoğunun eğitim hayatı sürecinde akp diye birşey yoktu. bir de bu açıdan bakmak gerek. diğer açıyı yazmadım biraz yorulun canım.
(bkz: bu kadar cehalet ancak tahsille mümkündür)
türkiyenin egitim düzeyinden aşağı değildir.
türkiyenin eğitim düzeyi ile doğrudan orantılıdır. üniversite bitirmilerin nüfusa oranı bakıldığında aynı değeri akp seçmenleri içerisinde görebilirsiniz.

ayrıca okumak cehaleti alır eşşeklik baki kalır sözünün yakıştığı bir partinin seçmenleri de var ki isim verip rencide etmek istemem.
bazı çevreleri sebepsiz yere ilgilendiren düzeydir. (bkz: elit kesim hep solcu)
seçmen kütlesi düşünüldüğünde hesaplaması bayağı zaman alacak olan düzeydir.
seçimlerden önce ismini şu anda hatırlayamadığım bir köşe yazarının yazdıklarını aktarmak istiyorum. türkiye'de sosyete sınıfı olarak adlandırılan kalburüstü kesimin bir araya geldiği bir yemek masasında yazarımız seçimlerle ilgili konuşma sırasında şunu diyor: "sizde çok iyi biliyorsunuz ki bu masadaki insanların %90 ı akp ye oy verecek" ve bunun üzerine hepsi yazarın bu cümlesini onaylıyor. neden peki? çünkü akp iktidara geldiğinde ceplerini dolduracaklarını, işlerine taş koymayacaklarını, zenginliklerine zenginlik katacaklarından haberdarlardı. bu yazdıklarımdan sonra ne kadar gerekiyor bilmiyorum ama sadece belirli bir eğitim seviyesinin altındakilerin oluşturmadığı seçmen grubudur.
edit:eksileyen arkadaş %42 lik oyun tamamını ilkokul mezunu seçmenlerin verdiğini sanıyorsan helal olsun sana.
Türkiye'nin profilini yansıtacak şekildedir, diğer partilere oy veren seçmenin eğitim düzeyinden bir farkı yoktur. Aralarında yüksek lisans yapmış olanlar da vardır, ilkokul mezunu olanlar da.
(bkz: eğitim şart)
"herkes akıllı bir ben deli" sözünü akıllara getiren eğitim düzeyidir.
muhtemelen sözlüğün eğitim düzeyi ile aynıdır. (#4612794)
anket sorusudur.

muhtemel cevaplar:
-hiç bilmiyorum
-bilmiyorum
-ne biliyor ne bilmiyorum
-biliyorum
-çok iyi biliyorum (eminim)

kısacası böyle anket sorusuna ancak böyle cevaplar olabilir.

örneğin;
dağdaki çoban desek bile emin olamayız ki ilkokul mezunu da olabilir, bursla okuma şansına kavuşmuş yatılı okuyan çocukta olabilir. ne biliyim.

cevap veriyorum: hiç bilmiyorum.
Akp'nin ne olduğunu çok güzel kanıtlayan önemli bir konudur. Akp oyları ancak cehaletten alıyor. Zaten bu yüzden en az 3 çocuk yapın diyor. Eğitimsiz kalın da biz iktidarda kalalım.
kadınlara saldıran chp'lilerden daha iyidir.

(bkz: seçimlerin bok atma yarışına dönmesi)
böyle birşey yoktur. akp'ye oy veren kesim göbeğini kaşıyan adamlardan da oluşur, profesörlerdende. türkiye nüfusunun %46'sı göbeğini kaşıyan adamlardan oluşmaz, zaten anlaşılamayan şey de budur, eğitimli insan demek az biraz bilgi sahibi olmuş, akıl mantık çerçevesinde doğru kararlar alabilen insan demektir, neden hala akp'ye oy vermektedir, ama neticede vermektedir.
degisen duzeydir.*
yüksek veya düşük olan düzeydir. ancak unutulmamalıdır ki eğitim dediğin hayvanlar içinde geçerli. bir noktaya kadar hayvanıda eğitebilirsin. biraz da düşünebilmek gerekir ki aldığın eğitim işe yarasın. seni hayvanlardan ayırsın , düşünebilmen , iyiyi kötüyü anlayabilmen önemlidir.
anası bellenmiş abd patentli gerzek eğitim sisteminden çıkan her vatandaşın eğitim düzeyi ne ise akp'ye oy verenin de eğitim seviyesi işte o kadardır. bu eğitim sistemi akp seçmeni de yaratır chp seçmeni de ama asla "emperyalizme geçit yok" diyecek, "abd bi siktir git başımızdan ne işin var lan senin burda" diyecek insanlar üretemez, o tarz bir partiye oy verecek vatandaşlar da üretemez.

bu gerzek sistem gökten başına taş yağsa, yer yarılsa , yine de şükürler olsun diyecek, hamdolsun diyecek, tipler üretir. nedir lan bu başıma düşen diye soran, yer niye yarıldı diye bakan olmaz.

de bana hakim bey, suç kimde?
ilk 79 yıl boyunca oy kullananlara göre daha iyidir.(objektif değerlendirme)
vasatın altında olabilir. önemli değildir, demokrasiyi getirirken aklınız nerdeydi?

demokrasi on cahilin, dokuz alime galip gelme rejimidir.
olması gerektiği gibi, ortalamadır, çünkü her kesimden insan vardır.
düşük olsa bile bakın olsa bile diyorum, akp'yi eleştirmek için yeterli olmayacak nedendir. bu iddia sahiplerine uyarsak eğer * chp seçmeni için de * götten sallama bir tespit yaparak şunu söyleyebiliriz o zaman;

(bkz: okumak cehaleti alir eseklik baki kalir)
proletaryayı sözde savunan,sözde gözeten,sözde kollayan insanların durmadan dile getirdiği kelime topluluğu...

bir de cahil vatandaşları belki kandırırız (şu,şu,şu partiler daha kültürlü ama bu parti böyle) amacı taşıyan, iddialı gözüken ama içi boş kelime topluluğu...
okumuş kesim olabilir ancak okuduğunu anlamayan, çabuk unutan bu yüzden üniversiteyi 3. denemede kazanmış, 4 yıllık fakülteyi 8 senede zor bela bitirmiş, sözüm ona okumuş insanlardan da oluşan ayrıca hiç okumamış ama gazete ve televizyonlarda gösterilen pembe dünyanın havasına kolayca kapılan kişilerde bulunur.
düşüktür.