1. 1.
  öncelikle (bkz: secmen egitim duzeyi ve oy dagilimi iliskisi)

  şu an seçmen ünvanına sahip insanların bir çoğunun eğitim hayatı sürecinde akp diye birşey yoktu. bir de bu açıdan bakmak gerek. diğer açıyı yazmadım biraz yorulun canım.
  4 -2 ... the kene
 2. 2.
  (bkz: bu kadar cehalet ancak tahsille mümkündür)
  5 -2 ... septik
 3. 3.
  türkiyenin egitim düzeyinden aşağı değildir.
  4 -1 ... damdaki deli
 4. 4.
  türkiyenin eğitim düzeyi ile doğrudan orantılıdır. üniversite bitirmilerin nüfusa oranı bakıldığında aynı değeri akp seçmenleri içerisinde görebilirsiniz.

  ayrıca okumak cehaleti alır eşşeklik baki kalır sözünün yakıştığı bir partinin seçmenleri de var ki isim verip rencide etmek istemem.
  7 -2 ... happylover
 5. 5.
  bazı çevreleri sebepsiz yere ilgilendiren düzeydir. (bkz: elit kesim hep solcu)
  1 -2 ... pergamon
 6. 6.
  seçmen kütlesi düşünüldüğünde hesaplaması bayağı zaman alacak olan düzeydir.
  1 ... xyyx
 7. 7.
  seçimlerden önce ismini şu anda hatırlayamadığım bir köşe yazarının yazdıklarını aktarmak istiyorum. türkiye'de sosyete sınıfı olarak adlandırılan kalburüstü kesimin bir araya geldiği bir yemek masasında yazarımız seçimlerle ilgili konuşma sırasında şunu diyor: "sizde çok iyi biliyorsunuz ki bu masadaki insanların %90 ı akp ye oy verecek" ve bunun üzerine hepsi yazarın bu cümlesini onaylıyor. neden peki? çünkü akp iktidara geldiğinde ceplerini dolduracaklarını, işlerine taş koymayacaklarını, zenginliklerine zenginlik katacaklarından haberdarlardı. bu yazdıklarımdan sonra ne kadar gerekiyor bilmiyorum ama sadece belirli bir eğitim seviyesinin altındakilerin oluşturmadığı seçmen grubudur.
  edit:eksileyen arkadaş %42 lik oyun tamamını ilkokul mezunu seçmenlerin verdiğini sanıyorsan helal olsun sana.
  4 -2 ... benbunlarikimseyeanlatmadim
 8. 8.
  Türkiye'nin profilini yansıtacak şekildedir, diğer partilere oy veren seçmenin eğitim düzeyinden bir farkı yoktur. Aralarında yüksek lisans yapmış olanlar da vardır, ilkokul mezunu olanlar da.
  2 ... cassandra
 9. 9.
  (bkz: eğitim şart)
  ... cehennetlik
 10. 10.
  "herkes akıllı bir ben deli" sözünü akıllara getiren eğitim düzeyidir.
  1 ... mekselina