1. 1.
  toplumda önemli yer tutan dini yaşam tarzına mensup artı düşük eğitimli/eğitimsiz kitlenin bölünerek çoğalmaya (4-5 çocuk) meyilli olmasından kaynaklanır.
  5 -1 ... sweetmandarine
 2. 2.
  ezilmişlik duygusu ve cehalettir. kendisini muhafazakar olarak gören insanlar yer yer haklı ama çoğunlukla haksız sebepler ile iktidara taşıdılar bunları. akp nin kazandığı ikinci seçimden itibarende artık alışkanlıktan oy vermeye devam ettiler. gözlerini öyle bir korkuttular ki bunların akp iktidardan giderse gene seksenlerdeki gibi tamamen siyasi politikalar nedeni ile gene baş örtülülere falan zorluklar çıkartılacak zannediyorlar. cehape gelirse dini yasaklar diyorlar. olm biz seksenlerin sonlarında da doksanların tamamında da müslümandık ? kimse camiye gitmemizi engellemedi ki hani akp geldikten sonra din inmiş gibi davranıyorsunuz..

  ortaya çıkan yüzlerce yolsuzluğa rağmen söylenen milyonlarca yalana, yapılan milyonlarca haksızlığa rağmen yargının neredeyse tamamen güvenilmeyen bir kurum haline gelmesine rağmen damatların bakan yapılıp liyakatın yok edilmesine rağmen ekonominin bitme noktasına gelmesine rağmen toplumun 2 ye değil 8 e bölünüp kutuplaştırılmasına rağmen ve yüzde yüz hatalı yürütülen dış politikaya rağmen hala iktidarı destekliyorlar. benim öz dayım akp li. adam her şeyi görüyor her şeyin farkında ama kabullenemiyor bir türlü. biliyor ama inkar ediyor. bunlar giderse kim gelecek diyor gelende çalmayacak mı diyor. yahu a partisi b partisi birisini seçin gelsin o da çalarsa çırparsa gene bunu getirirsiniz iktidara diyorum yok diyor. bu şeye benziyor. ışıkta bekliyorsun karşıya geçmek için. son bir yeşil ışık yanacak sonra bir daha hiç yanmayacakmış gibi o son yeşile yetişmeye çalışırken koşturan insanlara benziyor. lan o yeşil 2 dakika sonra gene yanacak işte. neden başkasını getirip denemek yerine hiç denememeyi seçip hali hazırda kötü olanda ısrar ediyorsunuz..
  10 -1 ... mel mel bakan gibson
 3. 3.
  Cahil kesimin çok olması.
  7 -1 ... hidayeter
 4. 4.
  iki nedenle ;
  a. her suçun akp dininde affı olması.
  b. hiçbir akepelinin bugüne kadar işlediği suçtan yargılanmaması.
  7 ... teflon
 5. 5.
  idealleri düşük, dine bağlı insanların kolayca manipüle edilebilmesi ve bu insanlardan çokça olması.
  Adamlar açlıktan bayılmadıkça dövizi düşünmüyorlar, yatırımları yok, teknolojiye ihtiyaçları yok. (Bir yıl aç kalıp, nasıl kullanacaklarını bilmedikleri akıllı telefonları alırlar en fazla)
  Dolayısıyla da akepe için kolaylıkla manipüle edilip güç sağlanabilecek bir kitle oluşuyor ortada.
  1 -1 ... jacksonsykes
 6. 6.
  Ülkenin özeti işte ne bekliyonuz amk.
  2 ... karton toplayan cocuk
 7. 7.
  Bazılarının 2. Abdülhamid in yaptığı gibi elindeki son kalan ve en güçlü kozunu kullandığı için (bkz: din)
  2 -1 ... depozitolupetsise
 8. 8.
  Sadece akp değil hepsi. Türkiyede iktidarların uzunca bir müddet hoyratça (rüşvet hırsızlık adam kayırma suistimal adaletsizlik yalan dolan talan vurgun) ülkeyi yönetmelerinin 3 ana sebebi var. 1- Menfaat temini. 2- cehaletten kaynaklanan ahmaklık. 3- halkın dinden uzak ve islama uygun yaşamaması. Bu şekilde davranan halk siyasi iktidarların da işine geliyor. Herşey karşılıklı yani. Zira biz millet olarak yalancı olduk. Maalesef. Bu sebeple iyi yalan söyleyenler baş tacı ediliyor. Millet (çoğunluk) yalancıları seviyor.

  Göz göre göre yalan söylüyorlar diyorsun ama sen kötü oluyorsun. Kimsenin işine gelmiyor. En iyisi mi sus. Konuşma. Zira konuşursan senden kötüsü yok. Niye? Doğruları söyledin diye. iyi devam edin o zaman. Herkes herşeyin farkında aslında. Hayatından memnun herkes. Boşver, bırak hak ettiklerini yaşasınlar.
  1 -1 ... gazeloglu
 9. 9.
  insanlar her daim inanabilecekleri bir hikaye ararlar. iyi kurgulanmış bir hikayeye inanacak bir sürü insan bulursun, anlattıkların yalan olsa da. Söz gelimi “Kanal istanbul”... asgari ücretle geçinen binlerce ve hatta milyonlarca insan, bu kanalın ülkenin gücüne güç katacağına inandırılmış. Anlatacak iyi bir hikayeniz yoksa başkaları anlatacak hikayeler buluyorlar her ne kadar yalan söyleseler de.
  1 ... sele kapilan kutuk
 10. 10.
  Hatırlayın türk insanı zamanında kenan evren'e korkudan tapardı. Şimdi gidin bakın mezarına bir tas su döken yok. Karaktersiz ve omurgasız insanlar güce tapıyor. Dünün özalcı kendini merkez sağ diye tanımlayan tırşikçilerin tamamı bugün erdoğancı oldu. Erdoğan hepsinin idolu çünkü kendileri gibi üniversite mezunu bile olmayan siyasal islamcı kör cahilin biri bugün bu devletin en yüksek makamında oturuyor. Hani amerikan rüyası dedikleri şeyin türkiye versiyonu akp ve erdoğan. Erdoğan öldüğünde rüya bitmiş olacak ancak türk halkı kaldığı yerden devam edecek yani kral ölecek yaşasın yeni kral devri başlayacak. Bizim gibiler ise tüm bu olana bitene bakıp acı acı gülümseyecek.
  2 -1 ... son kale