1. .
  --spoiler--
  http://albastropos.blogcu...ele-acilimi_45840601.html
  --spoiler--

  Çok enteresan bir açılımdır. Şimdilerde insanlar pek fark etmese de türkiye'nin geleceğinde akp gitse bile etkileri devam edecektir.

  Aslında belki 7 sene önceden başlamak gerek anlatmaya. Terörün bitme noktasından nasıl zirveye ulaştığı konusunda birçok şey yazılabilir. DTP ile gerginlik siyasetinden Güneydoğu ve malum birkaç ilde sokakların savaş alanına dönderilip diğer siyasi partilerin dışlanması ve bölgede biri devletin askeri ve polisi ile diğeri de doğal gücü ile çözümsüzlükten rant çabası olan süreci gördük...

  Onun dışında sözde terörle mücadelede işbirliği çerçevesinde PKK'nın baş adamlarının işbirliği komisyonunda olduğunu ve PKK ile mücadeleyi nasıl baltaladığını gördük. Bizler dağa taşa teröristler kaçtıktan sonra bomba yağdıraduralım, bombalama haberimiz önceden ulaşıyordu zaten. Günde 1 şehit bile vermek alışık olduğumuz bir şey değilken, günde 20 şehit vermeye bile alıştırıldı bu millet. En vahimi de bu olsa gerek....

  Terörle mücadele sadece orduya yıkıldı, silahlı mücadele ile terörün tüm sorumluluğundan sıyrılınıp işin rant kısmından oy toplama gayretine düşüldü. Ne para muslukları kesildi, ne eğitim ne de yatırım götürüldü. Bu aslında gören gözler için işin gerçek boyutu idi.

  Asıl Çarpıcı Nokta:

  AKP şimdi bir çalışma içerisine daha girdi. Terörle mücadelede çok farklı bir boyuta geçiliyor. Bir anlamda terörle mücadele kalkıyor da diyebiliriz. iş tamamen bürokratik hale getiriliyor ve enteresan şekillere giriyor.

  Bir çalışma içerisindeler. Bu çalışmaya göre bir müsteşarlık kurulacak. Üstelik devletin bu konuda yetkin tüm isimleri dışlanarak bu müsteşarlığa siyasi kadrolaşma ile yeni bir siyasi hakim mekanizma kurulacak. Üstelik operasyonel yetkiler de verilecek. Yani müsteşarlık diyecek şuraya operasyon yapın diye, oraya gidilecek. Sınırları, operasyonları bunlar belirleyecek...

  Şimdi can alıcı bir nokta daha söyleyeyim: "terörle mücadele stratejisi üretecek kişiler sözleşmeli personeller olacak"... Üstelik yabancılar da bu alanda istihdam edilecek. Yani ne idüğü belirsiz kimseler gelecek, hiçbir yetkinliği olmayan, satılık ve yandaşlar gelecek, sözde stratejiler üretecek, operasyon yetkisine sahip olacak...

  Bu Ne Demek ?

  Bu birçok şey demek aslında. Akla ilk gelenleri sıralayalım.

  - Terörle mücadelenin siyasi rant kısmının hakimiyeti demek.
  - Bu iş için yetişmiş kimselerin etkinsizleştirilip, sözleşmeli personellerin strateji üretmesi ve operasyon yaptırtma yetkisi alması demek.
  - Bu kişiler kimin için strateji üretecek belirsizlik demek.
  - Strateji üretecek kimseler arasında yabancıların da olması demek.
  - Bütün önemli bilgilerimizin daha rahat dışarıya gitmesi demek.
  - Türkiye'de askeri durumlar hakkında ajanlara gerek kalmaması, bizim zaten onlara kucak açmamız demek.
  - Operasyon bilgilerinin birçok yolla teröristlere ulaşmasının kolaylaşması demek.
  - Profesyonel mücadeleden vazgeçilmesi demek.
  - Siyasi konjonktörün mücadeleyi yok sayarak ayrılıkçı hareketleri kuvvetlendirme zemini hazırlaması demek.

  Enteresan Başka Kısımlar:

  TSK'yı yıpratma hareketlerinin iktidarca da bu kadar destek bulduğu süreçte, yıpratma çabalarının yasal zemine de oturtulması demek. Nasıl mı? Mücadele bir anlamda TSK'nın elinden çıkıyor. TSK piyon haline geliyor. Strateji üreten yabancılar/belki pkk'lılar/oportünistler/kargaşa yaratıcıları vs. öyle oyunlar dizecekler ki, TSK işin ucunda günah keçisi olacak. Terör daha çok hortlayacak. Şehitler artacak. TSK'ya güven azalırken insanlar gerçeği anlamaktan uzaklaşacak. Ülkede bölücü hareketlerin talepleri daha da dinlenebilir olacak bir ortamda sunulacak. Pazarlık güçleri artacak. Enteresan talepler ve istekler sıradan hale gelecek. Siyasetin kirlenmesi daha yasal çerçevede tanınmış olacak.

  Terör istenildiği zaman tırmandırılıp istenildiği zaman yok gibi gösterilecek. Muhalefetin durumuna göre muhalefet etkinsizleştirilmek üzere bu durum kullanılabilecek. Kirli siyasetin önü bu şekilde açılmış olacak.

  ------------------------------------------------------------

  (bkz: akp nin türkiye yi bölme planı/#4842376)

  http://albastropos.blogcu...bolme-plani_38287931.html

  Burada da anlatılan süreç çerçevesinde atılan adımlardan biridir. Herkesin enine boyuna düşünmesinde fayda var.

  16.06.2009
  15:45 **
  http://albastropos.blogcu...ele-acilimi_45840601.html
  2 ... fidelcastro