bugün

ne devrimiymiş amk.
Devlet hastaneleri göz, kırık ayak ve üroloji ameliyatları yapmıyorlar.
annemin diyabet yüzünden gözleri iyi görmüyordu + kalp damarı tıkanmıştı.
göz ameliyatını il dışında özel bir göz hastanesinde yaptırdık.
10400 tl (14000 normal fiyat. indirim yapıldı) ameliyat ücreti ödedik.
damar tıkanıklığı için üniversite hastanesinde stent takıldı 1800 liraya.
ben 1 yıldır üroloji ameliyatı sırasındayım. parasızlıktan ameliyat olamadım. sokayım öyle devrimi.
hiç bir şey.
küçükken abim ilaç sırasına girerdi. kayseri'de yaşamış olanlar bilir, ilaç sırası muayene başlanmadan bir saat önce dış kapıya kadar giderdi.
annem muayene için sıraya girerdi -amaç sıra kâğıdı almak-. dedem(babam iş sebebiyle bir hafta olmazdı) doktor kapısında sıraya girerdi. bu şekilde sabah 7: 30 da gittiğimiz hastaneden 10:30 da çıkardık.

hastanelerde sıra bulmakta zorlanıyoruz evet ama e-nabız ve 182 de farklılık oluyor. e-nabız da sıra yok iken 182'den 10 gün sonraya sıra alabildim. mesela ortopedik durum varsa gidince orada da sıra bulabilirsiniz. yani her birim on gün beklemiyor.

5 yıldır istanbul'dayım. geçen gün kanuni sultan süleyman hastanesine gittim. yanlış yere almışım, sıramı doğru birimden yer bulup verdiler. 8:30 da gittiğim hastaneden 09:30 gibi çıktım.

benim eleştireceğim nokta ikisi acil(biri özel) üç muayeneye 39 lira para çıkması. aylık hayvan gibi sgk kesiliyor. geçen ay 2950 lira sgk kesintisi yapıldı. buna rağmen daha para vermemeliyim.

ayrıca hastanede sıra olayı düzeltilmeli. Adam baş ağrısı çekiyor, nöroloji de 20 gün sıra yok.
hala savunan angutlar için söyleyelim 4 ay sonraya verilen randevu, gss haracı ve muayene katkı payı olarak devam etmektedir.
evde işsiz güçsüz otururken durduk yere gökten sgk borcu soktu. ödemiyorum tabi, ödeyeni siksinler orospu çocuğu akp.
80 üzeri tıp fakültesi açıp baytar olamayacak tipleri tıp doktoru yapmaktır.
•Daha hızlı sıra sistemi
•Daha gelişmiş sağlık sistemi
•Daha iyi doktorlar.

Tabii Suriyeliyseniz. Yoksa 1950 den beri gelişme yok.
Teknoloji ve imkanları sayesinde randevuyu alınca beklediğiniz yer ssk nın bahçesi değil evinizin salonu oldu sadece.
sol zihniyetin fesatlıktan bir türlü kabullenemediği realitedir. evet..
randevu alabilirsem bir şeyler yazarım diye dalga geçenler kıytırık bir ilaç yazdırma için sabahın 5'inde kuyruğa girmediği için tuzları kuru.

edit: valla siz eksileyince benim bütün çocukluğumun güneş doğma vakitlerinin samatya ssk bahçesinde geçtiği gerçeği değişmeyecek. istiyorsan eski usül bekleyip sıra alabiliyorsun yine, randevu alırsan ne ala. eskiden tek seçenek, bekle.
randevu alabilirsem bir şeyler yazarım.
Şu şehir hastaneleri bir bitsin devrimin tükürüksüzü o zaman girecek asıl. dağın başında ki hastaneye üç otobüs değiştirerek gideceğiz hamd olsun.
Bilgisayar bile olmayan bir dönem ile bugünleri karşılaştırıp “eskiyi unutmadık “ falan diyorlar ya insanın bağıra bağıra sövesi geliyor.
öyle uzak yerde ki ; tax tutsan 100 tl, otobüse binsen hasta halinle 1,5 saat. devrim bu !
Devrim gibi devrimdir.

Diyelim ki götünüz başınız ağrıyor. Hastanede mr vb bir şey çekilecek. Artık kesinlikle sıra beklemek Yok ; direkt 6 ay sonraya gün veriyorlar.

Kim öle kim kala.
Kuşluk vakti gidilir ve aynı gün muayene edilirken, şu an kuşluk vakti aramamıza rağmen, bir ay sonrasına randevu alabildiğimiz ulu devrimdir.

Hele, tomografi, mr, dopler gibi detaylı çekim istendiyse, ölme oeşeğim ölme!

Öyle ulu bir devrimdir ki, özel sağlık kuruluşlarına yedirdiğimiz parayla, altı sene tıp okur, bir de üstüne uzmanlığı bitirirdik!
Geriye yapılan devrim heralde şuan hastanelerde herhangi bir bölümde randevu almak istiyorsan en az bir ay bekliyorsun hatta bazı bölümlerde sıra bile alamıyorsun hangi devrimden bahsediyorsunuz. Şuan eczanelerde sikindirik bir mantar kremini bile alamıyorsun hayvan gibi pahalı olan türevleri hariç nasılsa hiçbir ilaç yok. Hastaneye gidiyorsun tıklım tıklım randevu almış olsanda en az yarım saat bekliyorsun bu mu devrim bi yürü git Allah aşkına.
Yeni mezun işsize gss borcu kitleyerek iyi devrim yapmıştır. Adam daha hayata başlamadan sgk kendini tanıtiyor. Sgk tanrı olabilir mi?
özel hast. cilt dr. 100 tl + ilaç farkı vs. işte devrim.
müthiş bir devrim gerçekten 10 senedir devlet hastanesine gitmeyip özel hastanelere gidiyor ve düdükleniyoruz.

teşekkürler ak bardi.

edit: bir de şu var;
(bkz: ilaç fabrikası kapatıp yerli ilaç üreteceğiz demek/#40429245)

1979'dan beri ilaç üreten fabrikayı kapattınız şimdi ilaç üreteceğiz diyorsunuz.
ulan tam bir devrimcisiniz yeminle.
geçmiş dönemleri iyi bilen kişilerin kuşluk vakti hastanelerde kuyruğa girip saatlerce sıra bekleyip yarım yamalak tedavi olduktan sonra akp nin yaptığı telefonla randevu alınması hiç sıra beklemeden muayene olunması devrimidir. malum zihniyet hala nankör gelir aq yerinde tayyibin yerinde olsam eski sisteme alır vatandaşı süründürür akp o zaman kıymetli olurdu. evet hatta net ötesi..