1. 1.
  özgür basının eleştirdiği yandaş basının alkış tuttuğu anlayıştır.

  atatürk'ü, ismet paşa'yı, cumhuriyeti, askerleri, yargıyı, üniversiteleri, alevileri, milliyetçiliği karalamakta gayet özgürdür basın.

  bunların haricinde fazla konuşmaması gerekir.

  -------------------
  kemerleri bağlayın uçuşa geçiyoruz.

  -------------------
  ne güzel de göz boyanılıyordu.

  26.11.2010 V.Arınç: Bir demokrasinin tam anlamıyla işlediğinin en büyük kanıtlarından birisi o ülkenin bağımsız ve özgür bir şekilde işleyen medyasının varlığıdır. Medyayı yasaklarla, sansürlerle zapturapt altına almak ilkelliktir, bu bizim aklımızın ucundan bile geçmez.
  http://hurarsiv.hurriyet..../ShowNew.aspx?id=16386966

  21.09.2012
  rte: "şimdi ifade özgürlüğünün zirvede olduğu bir dönemden geçiyoruz."
  http://www.radikal.com.tr...1101102&CategoryID=78

  --------------------
  ama gerçekler her zaman propogandası yapılanlar değildir.
  --------------------

  - 01.12.2009
  rte: "Köşe yazarları ne kadar az yazarsa ülkede o kadar huzur olur."
  http://www.ntvmsnbc.com/id/25026757/

  26.02.2010
  rte: "napıyım köşe yazarı sahip çıkamıyorum diyemezsin bunun sorumlusu sensin. köşende yazı yazanın maaşını sen veriyorsun. yarın feryat etmeye hakkın yok."
  http://www.haber7.com/hab...in-erken-secim-cevabi.php

  15.03.2011
  AKP milletvekili aday adayı: "Kesinlikle bizi karalayan haber yapma gazeten kapanır."
  http://haber.kanald.com.t...skerlik-yaniti-15292.aspx

  01.10.2011 rte: "terörü konuşmayarak gündemden düşürmeliyiz"
  http://www.sivrikose.com/...?page=5&quicktabs_3=1

  27.05.2012
  - rte: "Köşe yazarlarını (akbabaları) tasmalarından biz kurtardık" (uludere'de yanlışlıkla (!) vurulan vatandaşlar sonrası) http://t24.com.tr/haber/e...anyasi-yurutuluyor/204918

  02.07.2012
  rte: "Bizim verdiğimiz teknik bilgilere dayalı değil, bizim verdiğimiz diplomatik bilgilere dayalı değil ama oradan bir gazeteden çıkan habere dayalı olarak yayın yapıyorlar. Diyorlar ki 'orada güvenilir kaynaklardan' kimmiş o kaynak? Eğer sen dürüstsen, samimiysen bu güvenilir kaynak kim açıkla. Mertlik bunu gerektirir, namertlik kapı arkasından dolaşmayı gerektirir. Demek ki bu gazete de mert değil namert bir yaklaşımla bunu yapıyor. Namerdin izinden gidenler de bu yayını yapıyor. Siz kimin yanındasınız? Kaç kere açıklama yaptık."

  http://www.turktime.com/h...asina-Sert-Cikti-/183739/

  02.10.2012
  rte: "Mecbur muyuz gazeteleri davet etmeye" (cumhuriyet gazetesi ve bir dizi muhalif gazetenin akp kongresine alınmaması üzerine)
  http://www.radikal.com.tr...1102492&CategoryID=78

  02.03.2013 terörist başı ile pazarlıkların basına sızması üzerine. (imralı tutanakları)
  rte: Bunlar sizin karşınıza dedikoduyla söylentiyle sabotajla provokasyonla medya operasyonuyla çıkıyor. işte bir gazete çıkmış, attığı başlıkla imralı'dan haberler veriyor. Her zaman söyledim bir kısım medya hiçbir zaman yanımızda olmadı diye. Devlet yönetmek başka bir şey, gazete yapmak başka bir şey. Eğer bu ülkeye, bu millete zerre kadar sevdanız varsa şu çözüm sürecine katkıda bulunmak istiyorsanız, böyle bir haberi atamazsınız, atmamanız gerekirdi

  - Art niyetli haberlere dedikodula itibar etmeyin, söylentilere itibar etmeyin. Medya üzerinden yapılan karanlık operasyonlara, medya üzerinden kurulan tuzaklara itibar etmeyin.
  - Eğer bu süreci birazcık deskteliyorsanız, birazcık bu konuda üzülüyorsanız o haberi yayınlamamanız gerekirdi. Bunlar attıkları manşetlerle köşe yazarları ile köşe yazarlığı yapıyorlarmış gazetecilik yapıyorlarmış... Batsın sizin gazeteciliğiniz... Eğer bu süreci kim baltalamaya çalışıyorsa o bemim de arkadaşlarımı da partimi de karşısına aldı demektir. Eğer her kim bu yola taş koyarsa biz o taşı kaldırırız atarız. Eğer birazcık içinizde bu ülkeye vatana sevginiz varsa bu iş taş koymazsınız.
  - Biz bir açıklama yapmadıkça bütün söyleyenler dedikodudur iftiradır. Çözüm istemeyen Türkiye'nin büyümesini istemeyen çevrelerin sabotajıdır. Kim ne yazarsa ne dile getirirse getirsin son sözü millet söyler.Onların nasıl bir hesabı varsa Allah'ın da hesabı var.
  http://www.sabah.com.tr/G...an-tutanaklara-sert-tepki

  04.03.2013 tarihi itibarıyla ntv canlı yayın konuğu olan davutoğlu: "basına otosansür lazım"

  05.03.2013 rte: Türkiye'nin aleyhine olacak bir yayın yapmak asla ve asla milli bir tavır değildir. Bir yandan her gelen hükümete çözüm konusunda baskı yapıyorlar, bir yandan da çözüm sürecini bugün olduğu gibi sabote etmeye çalışıyorlar.
  http://www.haberturk.com/...inlamak-milli-tavir-degil

  ve gerçekler

  - 03.05.2012 "Türkiye, RSF'nin 179 ülkeden oluşan basın özgürlüğü listesinde ise yine gerilerde, 148. sırada yer alıyor.
  http://www.bbc.co.uk/turk...20503_press_freedom.shtml

  diğer yazılarım için
  (bkz: the barz/#18577774)

  edit: yeni örnekler ekleme
  9 -2 ... the barz
 2. 2.
  (bkz: sahibinin sesi)
  1 ... zarbut
 3. 3.
  sadece kendi adamım konuşsun hep konuşsun anlayışıdır.
  -1 ... ultras26
 4. 4.
  muhalefetin herhangi bir önerisi desteklendiğinde yandaş basın damgasını vurmak ama ölümüne iktidarı savunan candaş basına sesini çıkarmamaktır.

  -------alıntı ---------
  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun teröre ortak çözüm üretmek için partilerden randevu istediğini ve Ak Parti'ye geldiğinde kendisi ile görüştüğünü anımsatan Erdoğan, şöyle devam etti:

  "Yandaş medyaları sağ olsun bu süreci de desteklediler, bayağı gayret de gösterdiler, sanki sıfırdan bir şey çıkıyormuş gibi. Hiç bir şey bu alanda yapılmamış gibi adeta genel başkanın bu çıkışını çok büyük bir gayret, böyle bir şey şu ana kadar olmamış, ilk defa böyle bir adım atılıyor gibi, bunu satmaya gayret ettiler.
  -------alıntı ---------
  http://gundem.bugun.com.t...-sert-cikti-haberi-204199
  2 -1 ... the barz
 5. 5.
  akp ye yalakalık yapmakta sakınca yoktur o konuda özgürlük sınırsızdır.
  3 ... senrey26
 6. 6.
  basın! özgürlüğü anlayışıdır. özgürlüğe dair ne varsa baskı altına alın anlayışı.

  şimdi çok eksi gelecek. biliyorum. doğruya doğru ama ben oyumu akp ye vermiştim. onlardan iyi basan yok.
  5 ... noktanin sabiti
 7. 7.
  "bizden teyit alana kadar hiçbir şeye inanmayın" şeklindeki anlayıştır.

  cebrail, sırat köprüsünden bildirdi.
  ... kozmic
 8. 8.
  bugün rte'den incilerle taçlandırılmıştır: "medya kuruluşları yaptıkları yayınlarla terör örgütüne oksijen sağlamıştır."
  http://haber.gazetevatan....rt-cikti/519604/9/siyaset
  1 ... the barz
 9. 9.
  her politikasında olduğu gibi bunda da ikiyüzlüdür.
  1 -1 ... sessizdeydi duymamisim
 10. 10.
  (bkz: 11 mayıs 2013 reyhanlı patlaması)sonrasındaki haber yapma yasağı ile tekrar gözler önüne serilmiştir.

  özet:
  New York Times'ın başyazısında, Türkiye'nin uzun süreden bu yana Müslüman dünya için yüreklendirici bir demokrasi modeli sağladığı belirtilerek, "Şimdi bölgede birçok insanın özgürlük talebiyle birlikte, Türkiye hükümeti değerlerine ve vatandaşlarına ihanet ediyor, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve yönetimiyle ilgili eleştiri haberlerini susturmak için gazetecilere baskı yapıyor.

  (bkz: ileri demokrasi çok güzel gelsenize)

  yazının tamamı:

  Türkiye uzun süreden bu yana Müslüman dünya için yüreklendirici bir demokrasi modeli sağlamıştı. Şimdi bölgede birçok insanın özgürlük talebiyle birlikte, Türkiye hükümeti değerlerine ve vatandaşlarına ihanet ediyor, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve yönetimiyle ilgili eleştiri haberlerini susturmak için gazetecilere baskı yapıyor.

  Geçen hafta, önde gelen bir araştırmacı gazeteci olan Nedim Şener tutuklanıyordu. Daha önce, yönetimin kendisine de takıldığı bir Türk Ermeni gazeteci Hrant Dink'in 2007 yılında öldürülmesini eşeleyerek yetkilileri kızdırmıştı. Daha yakın bir tarihte, Sayın Şener, Erdoğan hükümetini devirmek üzere olduğu iddia edilen bir terörist komplonun ele alış tarzını sorgulamıştı.

  O komplonun bir parçası olduğu biçimindeki şaşırtıcı iddia üzerine içeride tutuluyor. Avukatlarının aleyhinde herhangi bir kanıtı görmelerine izin verilmiyor. insan hakları savunucuları tutukluluğunun yıllar boyu sürmesinden korkuyorlar. Aynı suçlamalar bir diğer önemli gazeteci Ahmet Şık’a da yöneltildi.

  Bu tutuklamalar görünüşte Erdoğan hükümetinin kontrolü dışında bulunan komplo soruşturmalarının son yan etkileri. Askeri bir darbe iddiasına yönelik paralel bir soruşturma her 10 yüksek rütbeli subaydan 1'inin tutuklanmasıyla sonuçlandı.
  Bu soruşturmalardan hiçbiri gerçek komplolara ilişkin kapsamlı kanıtlarla gelmedi. Fakat yüzlerce gazeteci, bu soruşturmalar üzerine yaptıkları haberler için soruşturmaya maruz kaldı, önde gelen bazı gazeteler oto sansüre angaje oldu.

  Türkiye'nin acı dolu bir askeri darbe tarihi var ve eğer hükümet yeni komplolara ilişkin sağlam kanıtlara sahipse bu soruşturulmalı ve dâhil olanlar mahkemeye çıkarılmalı. Fakat savunma avukatları müvekkillerine ilişkin herhangi bir kanıta ulaşmaktan mahrum edilemez ve gazetecilerin yazdıklarından dolayı gözaltına alınmaları durdurulmalı. Sayın Erdoğan’ın partisi meclisteki çoğunluğundan ceza kanununda reform yapmak için yararlanmalı ki normal araştırmacı gazetecilik bundan böyle bir suç olarak takibe uğramamalı.

  Sayın Erdoğan'ın göreve geldiği 2003'ten bu yana o ve partisi Türk toplumunu daha iyiye doğru değiştirdi. Onlar islam kökenli bir partinin, dini özgürlükleri genişleterek demokrasiyi pekiştirebileceğini gösterdi. Ve onlar politize olmuş ordu üzerinde yeniden sivil kontrolün otoritesini kurdular. Onlar şimdi, bu spiralleşen komplo soruşturmalarını daha güçlü bir hukuki temele oturtmalı yoksa bu başarıları ve ülkelerinin demokrasisi riske girer." (ANKA)
  http://www.radikal.com.tr...1042692&categoryid=78
  ... the barz