1. 1.
    en büyük sebep chp'nin başarısızlığıdır.
    34 -6 ... sen bana bu diyemezsin
  2. 2.
    kötünün en iyisi olması.
    6 -7 ... xsentos
  3. 3.
    tamamen dış güçler ve ekonomik dengeler.
    8 -7 ... dancerinthedark
  4. 4.
    Uzun süredir pek çok konuda aynı ve tutarlı söylemlerde bulunmaları, 5 senedir kendilerini yıpratacak bir muhalefet partisinin olmayışı sebebiyle yaptıklarının sürekli olarak doğru ve hatasız görünmesi, pek çok konuda gerginliği artırabilecek demeçler yerine yumuşak üslubu düstür edinmeleri gibi pek çok sebep mevcuttur.
    2 -2 ... jacksparrow
  5. 5.
    kitlesine nasıl hitap etmesini bilmesi. zaman içinde söylememesi gereken yalnış cümlelerde kullanmıştır ama telafi etmeyi başarmış demek ki. bazıları gibi halkı "laiklik elden gidiyor!" diyerek galeyana getirip oy toplamaya çalışmamıştır. neticesinde oyların büyük bir parçasını alarak başarılı olmuştur.
    2 -1 ... ebeda
  6. 6.
    akıllı davranmaları ve chpnin başarısızlığını içeren sebepler.
    4 ... olimbera
  7. 7.
    türkiye'nin az gelişmiş bir ülke olması sonucunu doğuran sebeplerdir. hayır, bu entryi kötü oylayacak atgözlüklü arkadaşım; akp yüzünden, az gelişmedi bu ülke, az gelişmiş olduğu için akp iktidar, söylemek istediğim bu. *
    7 -7 ... yalnis
  8. 7.
    akp nin basarısı, türk halkının ne kadar çağdas, modern olduğunun ve ne kadar iyi eğitim aldığının göstergesidir.
    4 -10 ... avarotti hz
  9. 8.
    akp'nin başarısı değil chp'nin başarısızlığıdır.
    6 ... free
  10. 9.
    ekonomide tutturduları istikrardan başka birşey degildir. he tabı bu ıstıkrarı nasıl tutturdu orası tartısılır ama halk buna bakmadı krızlerden bunaln halkımız kepenglerımız bu bes yıl ıcınde kapanmadı, az cok gecınıp gıdıyoruz, hastahanelerde sıra beklemıyoruz, biz daha ne iserizki diye dusunerek akp yi tekrar ıktıdara getırmıstı ısın ozetı budur. nerdeyse 2 kısıden bırı oyunu akp den yana kullanmıstır. bu buyuk bı cogunluktur. muhalefetın kafasını onune eyıp nerde yanlıs yaptık dıye dusunmesı gerekır, akp nın ıse %50 nıye bana oy atmadı dıye dusunup eksıklerını tamamlaması gerekır. gecen senelerdede gordugumuz gıbı kavgayla gurultuyle bu mıllet ılerlemıyo. bılınclı bır toplum olup, oncelıkle bırbırımızı sevıp, saygı gostermemız gerekır.
    hakkımızda hayırlısı neyse o olsun!
    2 ... enginar