1. 1.
  akp'ye asla verilmemesi gereken ödüldür. akp, yaptıklarının hesabını vermemek ve bir yıl sonra erken seçimi zorlayarak yeniden tek başına iktidara gelme hesabı yapıyor. seçimden önce binali yıldırım, salt çoğunluğu sağlayamazsa, akp'nin azınlık hükümeti kurması ve bir yıl sonra erken seçim yapılmasından söz ediyordu.

  akp, erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı makamında otururken, akp dışındaki bir koalisyon hükümetine sürekli köstek olacağı ve hükümetin başarısız olmasına yol açacağı korkusu yaratarak, muhalefete "yeni bir anayasa yapalım, cumhurbaşkanının yetkilerini kısıtlayalım, tarafsız olmasını sağlayalım, seçim barajını düşürelim, ama bizim kuracağımız azınlık hükümetini desteklemeniz ve bir yıl sonra erken genel seçim yapmak şartıyla" diye bir kandırmaca içine girecek. bunun temelinde, chp-mhp-hdp koalisyonunun mümkün görünmediği gerçeği yatacak.

  akp, bir yıl içinde iktidarda kalıp eski gücünü toplamayı ve bu meyanda iktidar nimetlerini elinde tutarak yandaşlarının dağılıp gitmesini ve partide parçalanma ihtimalini ortadan kaldırmak istiyor.

  pekala akp'nin bu oyunu nasıl boşa çıkarılabilir ? hdp, mhp ile işbirliğine hazır olduklarını seçimden önce açıklamıştı. ancak, mhp buna hazır mı ? mhp, ne akp ile ne de hdp ile işbirliğine pek hazır görünmüyor. ancak, bu durumda yapılması gereken, chp-mhp koalisyon hükümetini hdp'nin dışarıdan desteklemesi. yani, akp azınlık hükümeti yerine, chp-mhp azınlık hükümeti kurulması.

  pekala, chp-mhp koalisyonu kurulması halinde, akp'li c.başkanı bu hükümetin tekerine sürekli çomak sokar mı, başarısız olmaları için elindeki yetkiyi sonuna kadar kötüye kullanır mı ? kuşkusuz ki evet ! hepimiz onu tanıyoruz.

  ülkede yeni bir kaos yaratmak pahasına böyle engellemelere kalkışan bir cumhurbaşkanı ile onun karşısında halkın çoğunluğunun oyunu arkasına almış bir chp-mhp hükümeti, akp'nin azınlık hükümeti kurmasından ve bir yıl sonra yeniden erken seçime gidilmesinden iyidir. bu meyanda, iktidarı kaybetmiş akp dağılmaya yüz tutacak ve bağımsız yargıya hesap verirlerken pek siyaset düşünecek halleri kalmayacaktır.
  ... zarbut
 2. 2.
  Vatan hainlerinin istediğidir. Öyle ülke mi yönetilir la.
  ... stajiyer
 3. 3.
  seçim sonuçları ve devlet bahçeli'nin son açıklamalarından sonra en akla yatkın formül gibi duruyor.

  dışarıdan hdp destekli chp-mhp koalisyonu kurulsa dahi cumbaba destekli akp muhalefeti ile icraat nezdinde bir şey yapması zor. her kanun tasarısına şerh konulacak, cb'ye giden her tasarı iade edilecek, ordan da geçerse anayasa mahkemesine gidecek. her teşebbüs bu şekilde sündürülecek ve bürokrasinin derin dehlizlerinde boğulmaya itilecek.

  dahası kapıda olan ekonomik kriz, sürdürülen dış politikalar sebebi ile her an patlayabilecek işid, suriye, iran, rusya vs krizleri, emniyet ve yargının içinin boşaltılması ile meydana gelebilecek olası güvenlik zaafiyetleri, karışıklıklar, kargaşalar....özetle son 4-5 senedir itina imal edilen bildiğin bomba, olduğu gibi bu koalisyonun kucağında kalacak. muhteşem politikalar ve inanılmaz bir uyum ile bu bombayı patlatmayacak olsalar dahi, bu bombayı birileri(!) patlatacak. ve enkaz olduğu gibi bu koalisyona fatura edilecek, ilk genel seçimlerde akp parsayı yine ve yeniden götürecek.

  salt akp düşmanlığı olarak ifade etmiyorum, mutlak adalete de hizmet edecek bir hükümet olacaktır. yukarıda bahsettiğim oluşumların olumlu/olumsuz etkisini 13 yıldır iktidarda olan yetkili ve sorumlu olarak akp kazanmak ya da katlanmak zorundadır. bahsettiğim krizler çıkmaz, her şey gül gülistanlık olursa akp bir sonraki seçimlerde yine güçlenir.

  bu formülün, akp'nin tek başına iktidarda olmasından farkı artık kafalarına göre hareket edemeyecek olmalarıdır. artık yolsuzlukların üstü örtülemeyecek, hukuksuzlukların önüne geçilecek ve her ne yapıyorlarsa belirli bir denetim mekanizmasından geçerek yapacak olmalarıdır. bu zamana kadar yaptıkları her şey düzgünse sorun yok. ama sıkıntı varsa bu sıkıntıyı da bir zahmet onlar çekecektir.
  1 ... erdener abi