1. 1.
  uzun bir süre boyunca çevremdeki akp liler üzerinde yaptığım gözlemler neticesinde vardığım kanıdır. evet anlamıyorlar.
  3 -1 ... ecinni
 2. 2.
  Kuramsal, yani nazari, yani teorik. Matematik teori olsa da kainat gerçek. Teori olsa da matematisel veriler kainatın nizamındaki mükemmel dizaynı ve sonsuz kudreti gözler önüne serer. Şurada basit bir sözlük ortamında bile şuan 407 kişi online. Bunların içinde (özellikle siyasi görüşü iddia edilen parti) matematikten anlayan olmadığını iddia etmek, matematikten hiç anlamamaktır.

  --spoiler--

  Kehanetlerin Ardındaki Matematik: Ramsey Kuramı

  Dönem dönem belli kitaplarda şifreler ya da kehanetler olduğunu söyleyen insanlar çıkar ortaya ve bu şifreleri açıkladıklarında aslında aklımıza oldukça yatkın olduğunu görürüz. Akşamları kafamızı gökyüzüne kaldırdığımız zaman gördüğümüz yıldızlar nedense sürekli geometrik ya da hayal gücümüzün sınırlarına göre daha gelişmiş şekiller canlandırır gözümüzde. Sonuçta adına burçlar dediğimiz kavramın da bu biçimde ortaya çıkmış olduğuna düşünürsek sadece bizim gözümüzde değil demek ki.

  Bunun arkasında matematiksel bir ilke saklıdır aslında pek çoğumuzun bilmediği: Ramsey kuramı

  Ramsey Kuramı, 20. yüzyılın ilk yarısında yaşamış olan ingiliz matematikçi ve filozof Frank Ramsey, adını taşıyan ve ‘bir yapıda belirlenmiş bir özelliğin var olması için en az kaç eleman kullanılması yeterlidir’ sorusunu temel alan bir teoridir.

  Basitçe; bir sette veya yapıda yeterince öge bulunduğu takdirde, ortaya bazı ilginç sonuçlar çıkmasının kesin olduğunu ifade eder. Bunun klasik açıklamasıda parti problemi ile yapılır.

  Bir partide, en az altı insan olduğunu farz edelim. Şaşırtıcı bir şekilde, oradaki üçer kişiden oluşan bir grupta, ya herkesin birbirini tanıdığından ya da daha önce tanışmadıklarından emin olabiliriz. Tüm ihtimallerin grafiğini çıkararak bunu kanıtlayabiliriz. Ancak misafirlerin toplam sayısı arttıkça durum kontrolden çıkar. 48 kişilik bir partide 2 üzeri 1128 olası biçim bulunur ve bu evrendeki atomların sayısından daha fazladır, bu durumda ihtimaller sınırsızdır.

  Matematikçi T.S. Motzkin’in dediği gibi: “Düzensizlik genellikle daha olası olsa da, tamamen düzensizlik imkânsızdır.”

  Evrenin büyüklüğü, bazı rastlantısal ögelerinin, belirli düzenlemelere düşeceğini garanti eder. Gizli mesajların gerçek kökenleri aslında, genellikle zihnimizdir, bizim bu biçimde evrilmiş olmamızdır, matematik açısından ortada bir sürpriz yoktur.

  https://www.matematiksel....-matematik-ramsey-kurami/

  --spoiler--
  ... gazeloglu