bugün

akp denilen partinin %47 oy almasında ki en büyük etken olarak kömür dağıtmasını görüyor bazı insanlar!

bu kadar ahmak olabilir mi insan? bu kadar sığ?

benim; ailem, sülalem, komşularım, arkadaşlarım akp ye oy verdi ama bir tanesinin kömür aldığını bilmiyorum. ya benim ailem, sülalem, komşularım ve arkadaşlarım çok salak ya siz ...
(bkz: ne diyem yalan mı diyem)
geyik bu bildiğin, sadece kömür mü.. çekmeköy de çeyrek altın veriyorlardı.. hani ben aldım mı hayır, ama bana altın vermediler ühü ühü ben sıkı akp liyim diye de ağlamıyorum.
henüz elektiriği suyu olmayan köylerdeki evlere bulaşık ve çamaşır makinesi dağıtıp oradaki yaşlı teyzeleri bile afallatan bir partinin geyik olamayacak kadar acı ama gerçek felsefesi!

+ aa bak gördün mü adam ne kadar yardımsever hanım.
- allah rızası için yapıyor bey.
+ evet, evet. bu adam şimdiden bu yardımları yapıyorsa bizim sırtımız yere gelmez hanım.
- evet bey, bence oyumuzu verelim, zaten başka kim var ki!
kömürü biten bireyin yalakalık sendromu.
her sene olan kısmen doğru ve muahlefetlerin ortaya atarak rant sağladığı güzel iddia..
(bkz: gerçekler ne zamandan beri geyik oldu)
(bkz: kırk yıllık noel babayım böyle geyik görmedim)
olsa olsa beyin yerine karpuz taşıyan insanların geyiğidir.
camur atma duygusu gudulmeden son derece dogru bir tespittir..bazi yerlerde cep telefonu dagittiklarida soylenir..
siyasi bilgisi "eğitim şart", "gelen götürüyor, giden götürüyor" düzeyinde olanların yeni favori geyiğidir.
işin sırrı kömür olsaydı, diğer partiler kamyon kamyon dağıtırdı. hatta ceplerinde kömür taşır yolda gördüklerine ikram ederlerdi. kesiin yaa!

ama kömür vermektense çamur atmak daha kolay. zaten kömürde bahane. vermeseydi, bi torba kömür bile vermedi fakir vatandaşa derlerdi. buda kesin! yani her halukarda çamur. ne söyleseniz anlamaz bunlar. savunma modundalar çünkü.
kısmen doğru olan ama akp'nin başarısını tam olarak açıklamayan iddiadır.

-kömürü aldın şimdi söyle bakalım oyunu kime vereceksin?
+kömürü verene
-kömürü veren kim?
+hani o ampul işareti olan var ya, işte o.
oy olmasını sadece bu nedene bağlamak hata olur. halkın duygularını manipüle etmek, ihtiyacı olana odun-kömür, makarna, bulgur, beyaz eşya vs vermek, dünya kapitalizmin iktidara layık görmesi, siyasetteki kısır döngülerden yararlanma, etrafı dört bir yandan sarmış medyanın iktidar hayranlığı ... bu gibi ana etkenlerle beraber doldurulabilecek söylemdir esasında. yalnız şunu unutmamak gerekir bu halkın büyük bir çoğunluğu kış geldiği zaman odun kömür alamazken birileri bunu bedava getiriyorsa bu da karşılıksız mı olacaktı? yani demek oluyorki böyle bir gerçekliği de var-mış.
tam anlamıyla bir geyiktir. kömür dağıtarak oy mu kazanılır? oy kazanmak için akp nin yaptığı gibi kömürün yanında makarna, şeker, bulgur, alışveriş çeki, beyaz eşya, muhtarlara küçük altın falan da dağıtacaksın.

ayrıca söylemeden geçemiycem tayyip görmesin çok edepsiz bir başlık olmuş.

(bkz: akp)
(bkz: ak parti)

edep ya hu!
realitedir.
dolaylı olarak gerçekliği vardır. kömür dağıttı diye gece gündüz kömür arabalarının peşinde koşan, bir marifetmiş gibi bunları yayınlayan medyaya ve biz kömür vermeyeceğiz para vereceğiz diyen sahtekarlara inat akp'ye oy verilmiştir.

kömürü sanki gizlice dağıttılar ve medya suç üstü baskın yapıyorum havasında. kemal abimiz ise dünyadan haberi yok, hayatında hiç yardım dağıtmadığı belli. para verdiğinde o paranın o eve girmeden dışarda yeneceğinden habersiz. hayatında bir kaç kez yardım vermiş olsaydı bilirdi böyle şeyleri.
kömürün yanında beyaz eşya, alışveriş çeki, para gibi alternatiflerle beraber gerçek olan ifade. ayrıca akp son seçimlerde yüzde 47 değil %39 oy almıştır. yani yüzde 8'lik bir düşüş yaşamış.

son olarak tunceli vatandaşlarımız evlerini son sistem beyaz eşyayla döşedikten sonra en güzel cevabı sandıkta vererek bendenizi gülme krizine sokmuştur. helal olsun der tebriklerimizi iletiriz.
geyikten öte insanların uydurup inandığı bir saçmalıktır. bunu söyleyenler siyasi partiler kanunu hakkında en ufak bir bilgiye sahip değildir. bir partinin harcamaları sayıştay tarafından kontrol edilir, öyle trilyonlar tutarında harcamalar yapsa, ak partiyi bitirmek için fırsat kollayan yüksek yargı boş durmazdı. fakir halka dağıtılanlar başbakanlığa bağlı sosyal yardımlaşma başkanlığı tarafından tertip edilir. şimdi hemen "tamam işte başbakan kim? tayyip, o da akp li değil mi?" diye atlamayalım. devletin işleyişi tuhafiyeci dükkanı gibi olmuyor. bir süreklilik arz ediyor. dağıtılan kömür bulgurun onlarca katı değerindeki "çiftçiye doğrudan gelir desteği" bir önceki hükümet döneminde başladı ve neredeyse on yıldır sürüyor. dünya bankasının desteği ve tavsiyesi ile başladı bu hizmet ama nedense dsp nin oylarının % 1 lere düşmesine engel olamadı. akp zaten rutin olarak yapılan yardımları özellikle seçim zamanlarına denk getirtmiş olabilir. özer çilleri, turgut yılmazları, banka kurtarmak için hiç edilen 80 milyar doları düşününce çok masum bir uyanıklık olarak kalıyor bu.
din bezirganı fikir babaları gibi kayıp trilyonların nereye harcandığını, partilerin devlet bütçesi dısında ayrıca bağış kabul ettiğini, kabul edilen bağışlar ile ilgili olarak makbuz kesilmediğini, hatta ve hatta bizzat seçilmek için başvuran adayların bu kömürlerin parasını cebinden ödediğinden haberi dahi olmayanların bir gayret savunduğu bir geyiktir.

akp'nin liderinin 10 yılda nasıl dünyanın en zengin lideleri arasına girdiğinden dahi şüphelenmez bu ayakta uyurlar.
akp'nin kömür dağıtma işlemi sırasında çekilen köylerdeki ya da orta halli ilçelerdeki insanlara uzatılan mikrofonlarda insanlar vallahi yardım yapana veririz oyumuzu diyorlar hala ne kömür nedeniyle oy almadı hebel gübelesi yapıyorsunuz. oyu veren adam kendi söylüyor. ne o, o da mı ergenekoncu?

adam ağzıyla seninle aynı partiye oy veren adam diyorki yardım edene veriyoruz, yine vereceğiz oyumuzu. hala gelmişsiniz burada kömür dağıttı diye oy veren var mı yok canım öyle şey diye akp'yi aklama derdindesiniz.

insanları önce fakirliğe sürükleyip, sonra önlerine bir çuval kömür atıp oy toplayan bir partinin yandaşlarısınız işte kabul edin. insanların fakirliklerini sömürmek normal ama akp için. ne de olsa yeşil sermayenin derin çarklarının işleyişi zaten sömürmek üzerine kurulu değil mi? kullanmak üzerine kurulu değil mi? aynen öyle.

ama bir yandan insan diyorki, ulan bu adamlar fakir, yardım yapana oy veriyor gariban aklıyla, buna yardım eli uzatamayan diğerleri utansın, peki ya hali vakti yerine olup, sadece kazanacağı paraları arttırma derdinde olan, akp yalakalarına ne diyeceksin diyor bu bünye. ama zaten başlık altı entry'si cevabını vermiş neden olarak. ne diyeceksin, hayırlı işler diyeceksin. bu dünya para değil mi zaten? oyunu kuralına göre oynuyorlar akıllarınca.
(bkz: chp nin hayal dağıtıp hep muhalefette kalması)
cem uzanın da köfte ekmek dagıtarak oy topladıgı geyiği gibi her geyikte bir gerçeklik payı vardır önermesinin güzel örneklerindendir.
Doğruluğu kesin olmayan bir iddiadır.

şayet doğruysa muhalifler neden bütün seçim yatırımlarını kömüre ve makarnaya yatırmıyor. bu sayede milletimiz Akp'den kurtulmuş olur.

(bkz: yanaklarınızdan öptüm canlarım)
Tayyip baba "kömür"ü özelleştirdiği yerlerden mi almış?..

Kaç kilo kömür kaç oy yapıyormuş peki?..

Peki bir dahaki seçimde Baykal amca'nın "doğal" olarak "doğal"gaz vermesi gerekmez mi?..

Bir amca kaç baba ediyordu sahi?..

Efendim?..
güncel Önemli Başlıklar