bugün

ben ilköğretimi daha yeni bitirmiş, liseye başlamıştım. şimdi ise üniversite bitiriyorum. kariyerim açısından cumhuriyet rekoru.
akp hükümeti başa geldiğinde üniversiteye başlayan gençler hala iş bulamadılar.
bu da bir rekor sayılabilir.
ekonomik açıdan çökmüş bir devletin şimdi dünyayı kasıp kavuran krize kafa tutmasıdır.
psikolojik ve karakteristik olarak:

* "biji şerok apo" diye bağıranlar, iyiden iyiye yüzsüzlüğü ele aldılar.

* "şehitlik" dediğimiz şey, iyiden iyiye içi boşaltılmış ve anlamından şaşmış bir hâle gelmiştir. dolayısı ile "askere gitmek" noktasında çok istekli ve hevesli(!) olan gençler askerlikten hepten soğumuştur. askerlik görevini "vatani vazife" olarak ele alan gençler de "iki puştun siyasetine kurban olmak" istemez bir hale gelmiştir.

* türk halkının, türk ordusuna olan güveninin altı içten içe oyulmaya çalışılmış(çeşitli ve taraflı basın organları çok çalışmıştır. ve hukuki anlamda da bu çaba gözle görülür durumdadır.) ve büyük oranda başarıya ulaşmıştır. bunun yanısıra teröristlerle yapılan pazarlıklar almış, yürümüştür.

* 8. yıl itibariyle "ne olur, bizim de bayrağımız dalgalansa" demeye kadar varılmıştır. "sivil anayasa" adı altında sivil hayatı çok da ilgilendirmeyen maddeler paket halinde şeedilmiştir.

* kimi insanların, beyin hücrelerine taşınan oksijen oranı düşerken, cüzdanlarına giren para o denli artmıştır.

* "bîtaraf olan, bertaraf olur" felsefesi toplumun her kesimine sirayet etmiştir.
(bkz: zero)
--spoiler--
6.açılın beyler muhasebeci geldi..varlıklar aktifi, sermaye ve borçlar pasifi oluşturmaktadır..yani aktif ve pasifler bilançoyu gösterir buda bize genel durumu verir....2002 den bu yana aktifler azalmıştır yani özelleştirme...keza aynı tarihten bu yanan sermaye ve borçlar artmıştır..son durum ülke elden gidiyor.
--spoiler--
(bkz: güzel tespit)

ekonomik olarak geriledik. ( zaten ne zaman ilerledik ki )
sosyal olarak avrupaya göre araplaştık, araplar kardeşimiz azeri türkleri neredeyse piç edildi.
güneydoğu adım adım çoşmaya başladı.

detaylı bilgi ve ben bu filmi önceden gördüm bakışları için lütfen (bkz: osmanlı devleti dağılma dönemi)
(bkz: zarar ziyan)
(bkz: şu badem bıyıklar kadar zarar veren oldu mu dine)