1. 1.
  samimi olmak gerekirse akp hükümeti'nin eleştirilecek alanları olmasına rağmen ekonomiyi iyi yönettiğine dair düşüncedir.

  yüzde 14 civarında olan işzilik rakamları eleştirilebilir. ancak çaba gösteriyor gibi görünmekteler.

  gelir dağılımındaki bozukluklar eleştirilebilir. bunun içinde önlem açıklıyorlar ama henüz ciddi bir düzelme yok. kaldı ki gelir dağılımın bozukluğunun suçlusu sadece onlar değil.

  borçlanma konusunda iyi bir durumdalar. hem faizi düşürdüler hem de diğer ülkelere oranla iyi durumdayız.

  enflasyon oranı tek haneli düzeyde.

  ekonomik büyüme de 2002-2010 yılları arasında sadece 2009'da yüzde 4,7 küçülme gösretildi.

  bütçe açığı ilk 4 ayda 20 milyar tl nin altında. diğer ülkelere oranla iyi durumda.

  cari açık sadece 2008 yılında korkuttu ancak şimdi iyi durumda. kaldı ki cari açık da yapısal bir problem. sadece onların oluşturduğu bir sıkıntı değil.

  ihracatta 120 milyar dolara ulaşarak başarılı bir performans göstermişlerdir.

  ithalatta ; 160-170 milyar dolar civarındaki ithalat rakamı eleştirilebilir.
  8 -18 ... rosava
 2. 2.
  ekonomiden anlamayanların ifirasıdır.

  türkiye dünyanın en pahalı 1- enerji 2-araç- 3- vergi 4-sosyal güvenlik 5-gıda olayına malesef mecbur edilmiştir.

  millet yüksek vergi ödemekten elinde gelir kalmamakta mal ve hizmet taleb edememektedir. buda güya enflasyanonu baskılamaktaddır.

  yalan sahte istatiklerle enflasyon azmış gibi gösterilip memurun işçinin çalışanın maaşına çok az zam verilmektedir.

  tüketim artışı olmadığı için piyasa canlananmamakta işşizlik aşşağıya çekilememekteddir.

  ayrıca vatanın bütün ciddi fabrika tesisi ve şirketleri yabancıların eline geçmiştir. buda her sene milyar milyar dolar temmettünün yurt dışına akmasına neden olacaktır.

  yakın gelecekte daha kötü bir şekilde hissedilecektir.
  9 -8 ... klauss
 3. 3.
  (bkz: yalandan kim ölmüş)
  şeklinde bir deyim ile cevap verilebilecek olgudur.
  4 -2 ... adli vaka
 4. 4.
  (bkz: teğet)
  3 ... rhizomique
 5. 5.
  Siyaseti bilmeyen , ekonomiye bilmeyen ne yazık ki bizi yöneten bir yönetim. Keşke daha düzgün yönetilseydi ülkemiz.
  ... danqerous
 6. 6.
  o halde ben neden işten çıkarıldım ve hala işsizim ?
  patronum beni ve arkadaşlarımı neden işten çıkarmak zorunda kaldı ?
  neden babamın 25 yıldır tıkır tıkır işleyen işyeri borçlarını ödeyemediği için hacizle karşı karşıya ?
  neden köyümüzdeki çiftçiler bir yılda emekle yaptıkları üretimi ancak ölü fiyatına satabiliyorlar ?
  gibi soruları beraberinde getiren sözlük tarihine geçecek gariplikteki başlıktır.
  8 -2 ... fikrifirar
 7. 7.
  en önemli artısı olarak kabul edilen durum enflasyon sayısında ki düşüştür. peki enflasyon sayısında ki düşüş ne zaman işe yarar. eğer işçilerin emeklilerin memurların maaşları enflason oranlarının çok üzerinde bir artış gösterirse alım gücü yükselir ve refah seviyesinde artış olur. ancak enflasyon oranının düşmesi demek alacağımız malın veya hizmetin fiyatının düşmesi demek değildir, sadece artışın düşmesi demektir. yani halen artmaktadır! bu durumda dediğim gibi eğer maaşlar daha fazla oranda yükselirse alım gücü yükselir ancak. diğer bir nokta ise önemli tüketim mallarında ki yükseliştir. bir buzdolabında %1'lik bir artış mı önemlidir yoksa doğalgazda ki %50'lik artış mı önemlidir. bir insan yaşamı boyunca kaç tane buzdolabı alabilir? ancak bir insan doğalgazı her zaman kullanmak zorundadır. ve ne yazık ki enflasyon rakamları hesaplanırken bir malı kullanım katsayısı hesaplanmamaktadır. bu da yanılgıya sebep olmaktadır. ihracat sayısında ki büyük artışa karşın ithalat sayısında ki daha büyük artış ihracatta ki artışın önemini yok etmektedir. ve bütün bunların yanında işsizlikte ekonominin en büyük yarası. bundan da kurtuluş olmayacak gibi. e bu vaziyette ekonominin iyi yönetildiğini düşünmek ancak ve ancak kendi şahsına münhasır olmaktan ileri gidemez.
  1 -2 ... kvek
 8. 8.
  (bkz: teğet)
  (bkz: dik)
  1 ... the g man
 9. 9.
  Hükümette bulunulan sürenin yüzde doksanı krizde geçti. Kriz sırasında bütün kamu malları elden çıkartıldı, yok fiyatına yahudiye, amerikalıya satıldı, sıcak para piyasada döndü "buna rağmen açlık sınırının altında yaşayan aile sayısı arttı"! Peki bu paralar nerede diye sormazlar mı adama? Soranlar şimdi içeride!.. Harika ekonomi yönetimi! Böyle bir ülkeye en yakışacak ekonomi yönetimi budur işte!

  (bkz: Öyle şeye böyle şey)
  3 -2 ... theodorakis
 10. 10.
  kısmen doğrudur. rakamsal ve istatistiki olarak böyle. fakat; pratikte pek başarılı olduğu söylenemez, daha fazla çalışılmalı. özellikle işsizlik hâlâ yüksek düzeyde. ama ak parti iktidarı'nın gerçekten başarılı olduğu iki alan var ki sanırım her kısım insan burada hem fikirdir; sağlık ve demokrasi unsuru. bu ülkenin yaklaşık 35 senedir kanayan yarası olan kürt sorununu dillendirmesi bu konuda önemli adımlar atması yadsınamaz... sağlıkta yapılan reformlar da herkesin bildiği üzere, muayene ücretlerinin kaldırılması, sağlık karnelerinin getirisi, daha sonra eczanelere verilen çeki düzen. bunlar önemli atılımlar. bundan evvel ilaç küpürleri üzerinden ne dalavereler oynandığını çok iyi biliyor bu millet.

  daha sonra etraf hortumcu bankalarla sarılmıştı. unutulmasın insanımızı hortumlayan, mağdur duruma düşüren bankaları bu ülkeden temizleyen ak parti hükümeti. daha sonra devletin elinde olup hiçbiri kâr açıklayamayan ve şimdi satıldı diye yaftalanan kurumların halleri belliydi, devlet kurumlarında yapılan torpilleri anımsayın... kpss ile bu durum minimize edildi.

  ergenekon'un ortaya çıkartılması keza önemli bir başarı. daha sonra insanımızın aklına gerçek cumhuriyet ve demokraside ordunun da siyasilerden, sivil halktan vs. farklı olmadığı, olmaması gerektiğini getirdi.

  ulaşıma baktığımızda; marmaray, metrobüs, ve şimdi istanbul'un dört bir yanında düzenlenen ve bizlere de hergün kaç kmnin yapıldığını gösteren metro çalışmaları, yapılan yeni yollar vs. bunların hepsi önemli olaylar...

  aslında ak parti'nin yapamadıkları kadar yaptıkları da bir hayli fazla.
  3 -3 ... lightsaber