1. .
  akp hükümeti'nden sonra virgül var öyle oku.

  vakti zamanında bülent ersoy oğlum olsa askere göndermem demişti de bizde homuğugodğm hibnası diye homurdanmıştık.

  malumunuz dün de pkk lı bir grup habur sınır kapısından geçerek "törenle" teslim oldu. tören öyle alelade tören de değil. bi mehter takımıyla kılıç kalkan ekibi eksik.

  şimdi, askerliğini zamanında yapmış biri olarak düşünüyorum. devlet bana dese ki "haydi seni askere aldık, güneydoğu'ya gideceksin. işin sonunda ölüm de var. olur da dağda bir kurşuna kurban gidersen tabutunu bayrağa sarar, cenazeni top arabasında taşır, mezarının başında da bir iki damla göz yaşı döker seni unuturuz." gidermiydim askere? benim gibi bir çok türk gencinin aynı soruyu sorduğundan eminim.

  eyvallah yine gideriz. varsın arkamızdan niyazi yakıştırmaları yapılsın. varsın hükümet bizi dağa ölüme gönderirken dağdakileri şehre indirip bağrına bassın. hükümetler gelir geçer. adı akp hükümeti olur, damat ferit hükümeti olur, damat tayyip hükümeti olur.

  tayyip hükümetinin halinden de bülent ersoy gibileri anlar. körler sağırlar birbirini ağırlar. devlet de hükümetlerin değil onu gerçekten canından çok seven evlatlarının olmaya devam eder. yalnız en çok acıyı devletin gerçek sahipleri çeker. devletli olmak kolay değil ne de olsa.
  2 ... zampara kurbaga
 2. .
  ikisi de dönektir.
  ... cemcemali
 3. .
  birbirlerinden farklı kavram ve kişiler de olsalar bir benzerliğin olduğu gözden kaçırılması mümkün olmayan, pekala benzerlikler de gösteren kavram ve isimlerdir.

  lakin buraya dökülecek satırlar an itibariyle, göze çapak batması sonucu yaratabileceğinden; osman baydemir'e sözü bırakmakla iktifa etmek lazımdır. şu kadarını söyleyelim ki askerlikten soğutma suçtur ama bu üç kavram ve kelimenin birleşimi başlıbaşına birer askerden soğuma nedenidir.

  kendimize soralım mı, neden ölüyoruz diye? hayır; vatansız tosuncukların bakışı ile değil, ülke vatan bayrak toprak namus baştacı, uğrunda bir değil bin defa da ölünür de, bu anlayışın asr-ı saadetlerinde ölümler de bu tosuncukların kendi anlamsızlıklarına boğulmuyor mu, işte ben ona yanıyorum. bu tosuncuklar uğruna ölünür mü sevgili mehmetçik, bir hiç için öldüğünü ortaya koyarcasına ölümüne bile abuzittin tayyare yaklaşan bu tosuncuklar için ölünür mü? dahası bu tosuncuklar uğruna ölünür mü? bu tosuncuklar yaşasın diye ölünür mü?
  ... habeas corpus