bugün

cehennemde yanmamak için surekli ibadet eden insandır. ne zaman bir sey görse, bu cehennemlik bu cennetlik diye ayırır.

bazen insanları doğru yola getirmek için çıldırır. cehennemde yancaksınız gunahkarlaaar, diyerek bağırır. herkes de adama garip garip bakar.
iki kelimesinden biri "cayır cayır yanarsın" olur.
ilkokuldaki din hocalarının etkisinden kurtulamamaış insandır.
öteki hayattan korkma yoluyla, iyi bir insan olarak yaşama stratejisini fena halde benimsemiş insandır. ona mı yazık bize mi bilemeyeceğim. ak koyun kara koyun, kızarma veya serinleme durumuna bağlı olarak gelecek maçlarda karşımıza çıkacak.
cehennem hayatı yaşayan insandır.
içinde Allah korkusu olan insandır.
bol bol ibadet eder ama ibadet amacına aykırı ibadet eder çünkü ibadet allah rızasını kazanmak içindir.

Ne cennete gitmek amaçlı ne de cehennemden kaçmak amaçlıdır.

cennet de cehennem de Allah'ın kararıdır. Bu insan cehennem korkusu olmasa ibadet etmeyeceği için içinde gerçek allah sevgisi yoktur. O sadece kendi götünü sevmektedir.

Gerçekten Allah'ı seven insan O ibadet ettiği takdir de onu cehenneme yollasa da ibadet edecek insandır.ibadet ettiği için cennete gitmeyecek olsa da yargı süreci olmasa da ibadet eden insandır yani.
büyük ihtimalle kendi dinini henüz tam olarak kavrayamamıştır. bu sozlukte defalarca dindar grupların düşüncelerini sorguladım ve garip sonuclar var elimde.

birincisi allah korkusu denilen şeyin ne olduğu. yaygın kanı, allah çok güçlüdür o na inanmazsan ibadet etmezsen seni cehennemlerde yakar, gibi bir şey olsa da, bir dindar arkadaş guzelce açıkladı bunu. allah korkusu allah ı incitmekten korkar, diyerek. allah korkusu nedir diye sorarım şimdi.

ikincisi sorgulanabilirlikti. bir kısmı din dogmadır beğenmezsen inanmazsın diyerek 'işine gelirse tavrı' gösterse de, bir kısmı dinin sorgulanır olduğunu sorgulama sonucunda allah a inanılacağını söyledi.

ben üstteki iki pragrafı dincilerdeki kıvırma alışkanlığı diyerek de yazabilirdim. bir ara da yazarım.
büyük ihtimal kendi cehennemini dünyada yaratmış insandır. rab yardımcısı olsun.
güncel Önemli Başlıklar