1. 1.
  "eğer aynı bakış açısıyla bakılırsa aynı sonuçlar elde edilir. doğru birdir, önemli olan nasıl ve nereye baktığındır. eğer doğru şekilde doğru yere bakarsan doğruya ulaşırsın. herkes bunu yaparsa, herkes doğruya ulaşır. sabit tek bir gerçek vardır, önemli olan ona ulaşmaktır" anlamına gelen, sabah sabah bana felsefe yaptıran söz.
  5 ... asiti kaçmış kola
 2. 2.
  (bkz: aklın yolu bim)
  5 -2 ... subfex
 3. 3.
  "doğruya ulaşmanın bir tek veya pek çok yolu olabilir, ama hepsi aynı kapıya çıkar. sonuçta herşey 1 den başlar ve 1 e döner" in kısayollu bir ifadesi.
  3 ... andalucianprincesa
 4. 4.
  sözlük düzeyinde geçerli olmayan ata sözüdür. mantık çerçevesinde doğruluğu su götürmez konular bile tam aksi yönde savunulurken, mantığa son derece uygun konulara aşırıya kaçarak karşı çıkılabiliyor. sözlük ilginç bir yer yahu.
  1 -1 ... karacaoglan
 5. 5.
  Zaman içinde söylene söylene değişen bir söz daha.

  Sözün doğrusu ;

  (bkz: hak kın yolu birdir)

  Olacak.
  ... ayarsiz dus muslugu
 6. 6.
  taraf bellemek, gönül vermekle mümkündür. aklın yolu birdir derler. hayır, aklın yolu çoktur. gönlün yoludur o "bir" olan. *
  2 ... sosyal yumurcak
 7. 7.
  aklın yolunun bir olabilmesi için genel geçer bilgilere ihtiyaç vardır. ancak bu şekilde aklın yolu birdir diyebiliriz. çünkü ortak bir doğru algısı vardır mantıkla ulaşılabilir.

  ancak ulaşılan şeyin doğruluğu tartışılırken bunu söylemek anlamsız olacaktır.

  ahlaki anlamda bir tercih noktasında bu birlik konusu belki biraz daha üst düzeyde olacaktır. ama onda da yine fileler göz ardı edilemez.
  1 ... acizane bir virane