bugün

20 milyar dolarmış.
kaynak: enerji bakanımız, sayın berat albayrak.
https://twitter.com/RT_Er...status/980898508499697664

yemek falan yediniz mi? hepbirlikte biraz matematik jimnastiği yapalım.
bu rakamı aklında tut: 20 milyar dolar.

akkuyu nükleer santralinin yıllık üreteceği elektrik miktarı: 35 milyar kilowat saat/yıl. ya da 35 milyon megavatsaat/yıl'dır.
kaynak: http://www.enerjiatlasi.c...uyu-nukleer-santrali.html

bu rakamı da aklında tut.

şimdi 20 milyar dolar harcayıp yıllık 35 milyar kilowat saat enerji üretebileceğiz.
bunlar hep aklında değil mi? unutma, sorucam bak ilerde.

normal büyüklükte bir adet rüzgar gülü yılda 5-6 milyon kilowat saat elektrik üretebilir.
bir adet normal büyüklükte rüzgar gülünün maliyeti ise 500 bin dolar civarında.
kaynak: http://www.haberekspres.c...ektrik-uretir-h81475.html

evet, 500 bin dolarlık bir rüzgar gülü ile yılda 5 milyon kilowat saat elektrik enerjisi üretebiliyoruz.

şimdi yukarıdaki 20 milyar doları alalım ve 500 bine bölelim.
20.000.000.000/500.000=40.000.

evet, akkuyu'ya harcanan 20 milyar dolar ile tam kırk bin adet(40,000) rüzgar gülü dikebiliyoruz.

bir rüzgar gülü yılda 5 milyon kwh enerji üretirse 40,000 adet rüzgar gülü 1 senede;
40,000 x 5.000.000=200,000.000.000 kw/h enerji üretir.
bunun megavat cinsinden değeri ise 200.200.000 (iki yüz milyon iki yüz bin) megavat.

20 milyar dolarlık nükleer enerji santrali yılda 35 milyon megavat saat enerji üretebilirken.
20 milyar dolarlık rüzgar santrali ile yılda bunun neredeyse 6 katı yani 200 milyon megavat enerji üretebiliyoruz.

kafanız karıştı mı? karışmamalı, çok basit hesap yaptık.
üstelik rüzgar santrallerinin sıfır tehlike arz ettiğinden, nükleer enerjinin çevresel etkilerinden bahsetmedim bile.
bunlardan da bahsetsem kafanız karışırdı şüphesiz.

işte böyle, her zaman böyle, millete böyle koyarlar aman.
hayrını görün, 20 milyar daha girdi ve yine hesap olarak zarardayız.
----------------------------------------

basit bir maliyet/verimlilik hesabı yaptık, sorular var, soru-cevap şekline dönüştü, sık sorulan sorulara cevapları toptan burada veriyorum;
-----------------------------------------

not1: "rüzgar her zaman esmiyor, ya esmezse ne olacak?"
rüzgar güllerinin dikildiği yerler genelde rüzgar zengini yerlerdir. diyelim ki hesap edilen rüzgar esmedi. 20 milyar dolar karşılığında kuracağımız rüzgar tribünleri yüzde 50 kapasite ile çalışsa bile, 20 milyar dolar karşılığı nükleer ile üreteceğimiz enerjiden 3 misli daha fazla enerji üretiriz.
----------------------------------------

not2: "40 bin tane rüzgar gülünü nereye dikeceksin?"
şu an türkiye'de halihazırda 200 büyük rüzgar enerji santralinde toplam 50 bin civarında rüzgar gülü var.
ve dağlarımız, tepelerimiz, kıyılarımız hala bomboş, değil 40 bin, 400 bin rüzgar gülü bile dikebiliriz.
nükleer enerji kullanımı çok fazla güvenlik önlemi ister. her şeyi layıkıyla yaparsan sorun çıkma olasılığı da o oranla düşer. %100 zararsız diyemem ama gerçekten az maliyetle -hammadde, kurulum- yapılandırılabilir.

o kadar rüzgar gülünü nükleer enerji santrali kurduğun bir yere kesinlikle dikemezsin. rüzgar gülü verim için daha fazla alana yayılmalıdır. kesintisiz enerji sağlaması da zordur.

türkiye gibi çocuk yaparken bile malzeme çalanlarla dolu bir ülkede nükleer santral saatli bomba olarak düşünülebilir. bana kalırsa öyledir. riskler çok. ama enerji açığı da çok. go jeotermal diyorum.
Nükleer santralin en büyük sıkıntısı atıkları nerede ve ne şekilde depolayacağımız sorunsalı ki burasının türkiye olduğunu düşünürsek yarın öbür gün bim de satılan ucuz kıymaya katılma ihtimali bile söz konusu.
40 bin tane rüzgar gülünü güzel yerleştirdin 40 bininden de aynı verimi aldın çünkü 40 bin noktada santrale değecek kadar rüzgar esiyo. ayrıca 40 bin rüzgar gülünün işletme masrafı 1 tane nükleer santralin işletme masrafına eşit. mikemmel ya berat albayraktan randevu alıyorum bu hesabı ona anlatmalıyız sen de yanımda gel keke elimiz güçlenir.
akkuyu nükleer santrali t.c.'nin değil rusya'nın malı.
20 sene sonra ruslar son civatasına kadar söküp götürecekler.
anlaşma böyle.

lakin bu süre zarfında nükleer güç olduk fantazisi kurup bol bol osbir çekecek milyonlarca sığır var.
adam haklı beyler dağılın.
Tengir ben gene de nükleeri savunuyorum.

Tehlikeli mi? Evet tehlikeli. Ama dünya bunu kullanıyor.

Rüzgar gülüyle falan uğraşmak akıllı insan işi değil. Belki Sinop yok olur, ama bizde bir şeyler öğrenmiş oluruz.
hiç bi sik bilmeyip her bi sike yorum yapmak adlı başlığı izlediniz..

teprikler..

dört işlemi öğrenmiş ya gerisi fasa fiso..

yorumu uzatıp vakit harcamaya değmez..

arkadaşımız çok tehlikeli türden bir cahil.. sonumuz hayırlı olsun..

5 sayfa yazı döşemeye değmez.. mal‘ın alıcısı çok nasılsa..