bugün

küba'da aşısı geliştirilmiş ve patenti alınmıştır. bu saâtten sonra kimse kalkıp da sigara içenlerin kafalarını "akciğer kanseri olursun beaaayyııvamsai" diye sikemez.
"türk gibi sigara içmek" deyimini dünyaya yayan türklerin son yıllardaki baş belası. en büyük sebebi sigaradır kendisinin. devam edin içmeye.
NARGiLE SiGARADAN DAHA ZARARLI. göğüs hastalıkları uzmanı doktor osman el jundi.
ölüm oranı yüksek kanser türüdür. akciğer dokusundaki hücrelerin kontrolsüzce çoğalmasıdır.
allah kimsenin basina vermesin.
(bkz: Sigara)
lanet olası hastalık.

önce dedemi aldın benden. benim dünyanın en kibarı, en tatlısı en beyfendisi dedemi. son kez gördüğümde vedalaşırken ' belki bir daha göremem' diye saçlarıma döktüğü gözyaşlarıydı dedemden son hediye bana.

şimdi ise amcam. benim o çılgın, ele avuca sığmaz, güldürdü mü ağlatana kadar güldüren, kızdı mı yeri göğü inleten, yaşı olmayan adam. amcam... bekleseydin ya biraz babam yola çıkacaktı zaten senin durumunun kötü olduğunu öğrendikten sonra. benim sana aldığım erken babalar günü hediyesini verecekti. neden amca? bak daha yola çıkamadan haberin geldi dağ gibi babam hıçkıra hıçkıra ağladı. kıyamam ki ben hiç o'na. sana da kıyamazdım .
ah amca ah! ben nasıl inanacağım şimdi olmadığına?
dünya genelinde çok sayıda insanın hayatını kaybettiği akciğer kanseri için kolları sıvayan kübalı uzmanlar hastalara uygulanan aşıda sona yaklaştı. gönüllü hastaların % 20 si kurtuldu. enstitü inovasyon direktörü luis enrique fernandez molina aşının bileşenlerinde tümör antijenlerinin bulnduğunu belirterek " kanserli tümör ile ilgili molekülü buluyorsunuz ve tümöre özel aşı hazırlıyorsunuz. aşı da sadece tümöre saldırıyor" dedi. aşıyı kullanan hiçbir hastada yan etki görülmedi diye açıklama yaptı.
En kötü kanser türlerinden biridir. Pis hava sağlıksız beslenme sigara içme güçsüz bağışıklık gibi olaylar tetikliyebilir bu hastalığı. Kübada aşı yapılıyor diyorlar belki 2 3 seneye garanti tedavi yöntemi bulunabilir
insanı öldürmez süründürür o derece lanet bir kanser türüdür.
insani öldürmeyen fakat sürüm sürüm surunduren illet. En büyük nedeni sigaradi bundan dolayı sigara kesinlikle icilmemelidir.
Zor bir hastalıktır, çeken bilir.

Sonu sadece ölüm olan bir hayatın var niye cebelleşip duruyorsun? Biliyorum Nefsin seni galeyana getiriyor, uyma sen o na! Güzel konuş, güzel düşün, üzme insanları bir karıncayı bile incitme sakın.
Yavaş yavaş öldürür.
Dedemi henüz 40 yaşındayken aldı. Babasını ve sanırım onun babasını da. Dedemin yeğenlerinin ikisini de daha 50lerinde aldı. Babamın daha 40-50 yaslarındaki iki kardeş olan kuzenlerinden birini birkaç ay önce aldı biri de bu hafta kemoterapiye başlıyor. Babam henüz elli yaşında. Mesleği gereği 20-25 yıldır düzenli spor yapar ve ağzına sigara sürmez. beslenmesine onun kadar dikkat edeni daha önce görmedim. Fakat son 2-3 senedir en ufak soguk algınlığında veya toza maruz kalma durumunda günlerce, haftalarca delice öksürüyor, ökrürük ilacları fayda etmiyor. 2 halam birkaç hafta önce bu hikayeyle ve göğüs ağrısıyla doktora gittiler ve kanser olmadıklarını ama ailede genetik olarak anormal derecede d vitamini eksikliği olduğunu ve bunun kanseri tetiklediğini ögrenerek geldiler. Doktor cocuklarına torunlarına d vitamini testi yaptırmalarını tavsiye etmiş. Gel gör ki bundan 6-7 ay önce şahsımda da anormal seviyede d vitamini düşüklüğü tespit edildi. Bu duruma dayanarak henüz 19 yaşında sigara ve türevlerinden nefret eden biri olarak geleceği günü beklemeye başladığım hastalık diye tanımlasam yanlış olmaz sanırım. Sigara içmeyin.
Babam bu teşhisle ameliyat oldu. 23 yıl evvelki veremde oluşan akciğer yaralanmasından kalan yarayo temizleyiğ kanser olmadığı söylendi. Olaya bak. "Sekel kalsifikasyon" demişler.
2 yıl önce babamı kaybetmeme neden olan melun hastalık. Allah kimsenin başına vermesin. hayatım boyunca çaresizliğin ne olduğunu görüp yaşadığım 2 senelik kötü bir tecrübeye neden oldu. bu entry ile moral yeniden sıfırlanır ve sayfa kapatılır
Kanserler genellikle ilk ortaya çıktığı dokuya göre adlandırılır. Akciğer kanseri ilk önce akciğerde başlar. Küçük hücreli akciğer kanseri akciğer dokularında kanser (habis, kötü huylu) hücrelerinin bulunduğu bir hastalıktır. Akciğerler göğüs boşluğumuzun büyük kısmını dolduran koni şeklinde, süngerimsi yapıda bir çift organdır.

Akciğerlerin başlıca görevi, vücut hücrelerinin artık maddesi olan karbondioksiti vücuttan atmak ve yaşam için temel gereksinim olan oksijeni vücuda almaktır. Akciğerler başlıca “bronş” denen hava içeren tüplerden, “alveol” denen hava keseciklerinden, kan ve akkan (lenf sıvısı) damarlarından oluşmuştur. Hücrelerin mikroskop altındaki görüntülerine dayanarak başlıca iki tip akciğer kanseri vardır: küçük hücreli akciğer kanseri ve küçük hücreli olmayan akciğer kanseri.
Allah , düşmanımın başına vermesin dediğim kanser türü. Dedem , her gece dizlerini döver , ağrıdan uyku uyuyamazdı. Kemoterapi işe yaramadı Sonra ışın tedavisi dediler. Dedem son günlerinde daha çok acı çekmişti. Morfin bantları dahi acısını dindiremiyordu.

Artık arada bilinci gidip saatler sonra geliyordu.
Kireç gibiydi teni dedemin. Yeni doğmuş bebek gibi bembeyaz. Ateşler içinde yanıyordu.
Hastaneye yatırmışlar dedemi. Her yerinde serumlar , solunum için borular falan. Ayağa kalkmış , sökmüş o burnundaki şeyi . anneanneme "ben ölüyorum ... " demiş. Tam o sırada her yerinden kan gelmeye başlamış. Ağzından, burnundan , kulaklarından. Canım dedem benim. Tam bir yıl acılar içinde geçirdi.
Kanser olduğunu saklamıştık bir de ondan en zoru da buydu ama hiç inanmamıştı iyileşeceğine.
- Dünyada kanserden ölüm sıralamasında her iki cinsiyette de en başta gelir. Akciğer kanseri tedavi süreci zor olan, hastayı da yakınlarını da oldukça yıpratan bir kanserdir.
- ileri evrelerde hızla yayılır (metastaz), en sık ise beyin metastazı yapar. bu yüzden erken tanısı önemlidir.
- Sigara bilinen en kesin risk faktörüdür. Pasif içiciliğin de kanserin gelişmesinde önemli rolü olduğu düşünülmektedir. Sigaradan uzak durmakla ve sevdiklerinizi uzak tutmakla ciddi oranda bu kanseri önleyebilirsiniz.
* en ölümcül kanserdir.

* kanser ölümlerinin %30unu akciğer kanseri oluşturur.

* yakalananların %85-90'ı sigara kullananlardır.

* bu kansere yakalananların %85i 5 yıl içerisinde vefat eder.

* dünyada her yıl yaklaşık 1.5 milyon kişinin ölümüne neden olur.
Turkiyedeki kadınlarda en sık meme kanseri görülmesine rağmen en öldürücü olan akciğer kanseridir.
Tedavisi evresine göre değişiklik gösterir.
Olur da gelecekte yakalanirsam hic dusunmeden kafama sikacagim hastalik.
ilerde kesinlikle yakalanacagim hastalık türü.
Fark edildiğinde iş işten geçmiştir artık.
Genelde son evrede ortaya çıkar ve kısa sürede götürür.
Yenilmez değildir fakat yeneni çok çok azdır.
dedemi ,babamı,amcamı götüren hastalık.
güncel Önemli Başlıklar