bugün

Kanserlerin en kötülerinden birisi. insan nefes almadan duramaz. Nefes aldıkça bu hücreler yayılabilir.
arkadaşımla buluştuğumuz cumartesi günü otobüste bir kadın akciğer kanseri miydi, akciğer rahatsızlığı mı vardı neydi. hava da sıcaktı.
Aykolik.

Meme kanseride olur mu sence.

Meme uçları aw.
Bu hastalığın 50 senedir sigara içen 66 yaşındaki babamın başına gelmesinden çok korkuyorum sigarayı bir türlü bırakmadı.
arkadaşımla buluştuğumuz cumartesi günü otobüste bir kadın akciğer kanseri miydi, akciğer rahatsızlığı mı vardı neydi. hava da sıcaktı.
boyun fıtığı da kötü.
rahmetli dedem bu hastalıktan çok çekmişti.
Dedemin ölüm nedeni. 20 yıl olmak üzere. Ne kadar çok acı çektiğini gördüm. Bir "of" bile demedi ama ağrılara dayanamayıp dizlerini dövüyordu. Uyuyamıyordu asla. Onlarda kalırken ben de uyuyamıyordum. Sabaha kadar ağladığımı hatırlıyorum gizli gizli.
rahmetli dedeme 2020 yaz aylarında bu evlerden ırak hastalığın teşhisi konulmuştu. son evre olduğu için pek yapacak bir şey de kalmadığından sadec acısını hafifletmek için çabalanmıştı. gözümüzün önünde eriye eriye 3 ocak 2021 gecesi vefat etti. allah bu hastalık ile uğraşan herkesin yardımcısı olsun.
amin. evlerden ırak.
Rabbim kimseye vermesin,olanlara acil şifa.
Pis hastalıktır, tedavisi çözümü yoktur, göğüs ve sırt ağrıları dayanılmazdır
Kemoterapisi başlı başına bi derttir, hastalıktan hariç halsizlik yapar tuvalete bile gitmeye dermAnınız olmaz
Yaralar çıkar vücudunuzda kemotetapiden dolayı yatak yarası gibi ağrılı akıntılı olur sızlarlar en zayıf yerinizden yakalarlar
Tam düzeldim iyiyim dersiniz başka yerinizde kanser hücreleri türer, sonra tekrar başa tekrar aynı şeyler...
görsel
Akciğer kanserlerinin 9/10 oranındaki nedeni sigara, nargile, puro ve türevleridir.

Kişi Kimyasallara maruz kalmıyor, işlenmiş gıda tüketmiyor, sigara ve “yoğun” alkol tüketmiyor, arada meyve sebzesini yiyorsa akciğer veya diğer kanserleri çok fazla aklına getirmesine gerek yoktur.
Pankreas kanseri ile beraber en öldürücü kanserlerden biridir.
korkulu rüya görmektense uyanık yatmak evladır. yarın bir hastaneye götürüp kanser testi yaptırın.
korkulu rüya görmektense uyanık yatmak evladır. yarın bir hastaneye götürüp kanser testi yaptırın.
Galiba bundan olacağım. 60’ı görsem bari.
bu iki kelimeyi birlikte her gördüğümde tüylerim diken diken olurdu, şimdi birlikte takılıyoruz kendisiyle. biraz uzunca yazabilirim belirtmiş olayım.

sigara içerdim ama çok abartarak değil. günde 1 paketten az diyeyim. bunun yanında haftada 2 kez halısahada maç yaparım. hareketliyim, enerjim iyi, görünümümüm yaşıtlarımdan en az 10 yaş aşağıda olduğunu çok söyleyen oldu. olgunluk çağlarındayım yani. ağustos ayı ortasında, yine bir halı saha günü ve top oynarken kolumun üzerine düştüm, ertesi gün şişti. bir sağlık merkezine gittim. o an spontane bir şekilde sol kolumun dışında, kısa zamandır ağrıyan sağ omuzumun da röntgeninin çekilmesini istedim.

sol kolumda bir şey çıkmadı ama sağ omuzumda minik bir kas yırtığı dışında, raporun en altında bir kitleye rastlandığı belirtildi. omuz mr'ı çektirmemi önerdiler. orada da çıktı aynı kitle. oradan bilgisayarlı tomografiye evrildik.

evet, yine 6.5 cm.'lik bir kitle görünüyor dediler. (kanser lafını kullanan hiç kimse yok bu arada.) göğüs cerrahı biyopsi istedi ve pet. ch denilen bütün vücudu tarayan bir görüntüleme istedi. sonuçların çıkması 1 haftayı bulacaktı. psikolojim altüst tabii, atladım arabaya tatile gittim. "oğlum, nasılsa kazık girmiş" dedim "keyfince takıl." çok iyi geldi, adeta unuttum.

dönüşte sonuçları aldım. küçük hücreli dışı, adenokarsinom. ilk anda tabi şok yaşıyor insan, "ulan daha yarım kalan bir sürü şey var yapacağım" diye düşündüm. zannederim en ağırıma giden şey bu oldu.

sonra alışıyorsunuz. ünv. hastanesinde 1 kür (1 hafta arayla 3 kez) kemoterapi aldım, 1 kür daha alacağım. sonrası radyoterapi. tümör küçülürse ameliyat. son durum bu şekilde. kötümser bir tablom yok bana göre, 3a evresi deniyor ama ben hala top oynuyorum, depar atıyorum, gol atıyorum sahada.

doktorumun "oynamasan iyi olur" demesini duymazdan geldim. 1 haftadan bu yana saçlarım dökülüyor, bunun geçici olduğunu bildiğim için pek üzülmedim. bundan daha önemlisi, acıyan bakışlar. bana benden çok üzülen insanlar da gördüm. kimini ben rahatlattım. rekabet halinde olduğum kiminin gözlerinde de sahte üzüntüyü gördüm, hatta gizli bir sevinç.

insanlar ne tuhaf. en sonunda bir karar verdim, hayatıma girmiş veya yakın ailemden kiminle sorunum varsa halletmek fikri çok mantıklı geldi. eski eşimden başladım, abimle (ve bir iki kişi daha var bunlar dışında) sorunlarımızı çözdük. ya da onlar giderayak sorun çıkarmak istemediler kendi vicdanlarına.

sonuçta ilişkilerimi yeniden yapılandırıyorum, devlet bile yapıyor bunu. kişisel olarak bunu yeneceğime inancım kesinlikle var. umarım filmin sonu güzel biter. yönetmen tabi ki benim abi.
Anneannemin 8 yıl önce hayatını kaybetmesine sebep olan pis hastalık.

Kendisi sigara içerdi,ama 2013 yılından önce son yaptırdığı kontrolde sağlıklı çıkmıştı.1 yıl sonra akciğer kanseri teşhisi konuldu ve geç kalındığı söylendi.Radyoterapi ve kemoterapi alsa da 2014 Ağustos'unda tümörün beyne sıçraması sonucu hayatını kaybetti.

Tanrı kimsenin başına vermesin böyle bir hastalığı.Çok ağır bir hastalık türü.
Arkadaşımın annesini öldürmek üzere olan kanser türü. Doktor kemoterapiyi yarıda kesti öleceksin bari hastane köşelerinde sürünme, demiş.

Hadi ben deliyim içiyorum da sizler aklı başında insanlarsınızdır sigara içmeyin guzum.
Küçük hücreli olmadığı sürece, günümüzde iyileşme şansı yüksek bir yaygın hastalıktır.
Bir komşumuzun oğlu küçük hücreli akciğer kanserine yakalanmış (sigaraya bağlı) ve birkaç ayda mesane, omurilik, prostat her tarafa geçmiş acılar içinde çaresizce ölümü bekliyor şu an.
Bir ilkokul arkadaşımın annesinde akciğer metastazı yapmış meme kanseri vardı. Gördüğü tedavilerle, ameliyat olmadan iyileşebildi.
Çok sigara içenlerden çok, meslek gereği kirli hava solumak zorunda kalan talihsiz insanlara üzüntü duyuyorum.
Akciğerlerde sizin gibi bir canlı bu yüzden canlıların oksijenini azaltmayın sigara içmeyin.
niye dünyadan 30 yıl erken göçeyim ki ?
Bir arkadaşımın annesi son evrede. Doktor 2 seans kemoterapi verip durdurmuş hastane köşelerinde sürünme demiş. Kadın 57 yaşında ve ölümüne çok az kaldı ve çok ağrılı, sancılı bir süreç. Sigaranın etkisi herkeste aynı değil. Genetikte etkili tabiki ama bu kadının annesi 90 yaşındayken vefat etti. Demek ki neymiş sigara öldürürmüş.
Hayatımda bir tane adam gördüm bu hastalığa rağmen yaşıyor olan.

Suratı kara sarı kemoterapiden başında saç kalmamış yaşayan ölü gibi bir adamdı. Zaten hastanede acil servis yatağındayken konuşmuştuk.

Böyle bir hale geleceğime öleyim daha iyi diyorum.
çoğunlukla sigaranın sebep olduğu yaygın bir hastalık.