1. 1.
  pasif içicilerde de oldukça yaygın görülür bu hastalık.
  zamanında philip morris tiryakilerle birlikte pek çok da pasif içiciye 100.000.000'larca dolar tazminat ödemişti.
  6 ... bahdeniz
 2. 2.
  dünyada kanserden ölümlerin en sık sebebidir.
  5 ... rrrangerrr
 3. 3.
  Tüm akciğer kanserlerinin %80-90'ı tek başına sigaraya bağlıdır.Kardiovasküler hastalıklardan sonra ölüm nedenleri arasında 2. sırada yer almaktadır. fakat son yıllarda tıp bilimin gelişmesiyle erken teşhis edilen hastalar akciğer kanserinden kurtulabilmektedirler.
  2 ... spectracef
 4. 4.
  Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Doç.Dr.Ufuk Çağırıcı, erken teşhis ile akciğer kanserinden kurtulmanın mümkün olduğunu belirtti. Çağırıcı,"Hastalık erken evrede yakalanırsa ameliyat ile başarı şansı yüzde 70-80 dolayında. Erken evredeki vakalarda ameliyat tek başına yeterli." dedi.

  Son yıllarda akciğer kanserine yakalanan hasta sayısında büyük bir artış yaşandığını belirten Doç.Dr.Ufuk Çağırıcı, "Feminizmin etkisiyle kadınların da sigara içmeye başlaması nedeniyle bayanlar arasında akciğer kanserine yakalanma oranı çok yükseldi." dedi. Kliniklerinde 2005 yılında akciğer kanseri nedeniyle ameliyat ettikleri hasta sayısı 100-150 dolayında iken, geçtiğimiz yıl bu rakamın yüzde 15 artarak 200'e yaklaştığını kaydeden Doç.Dr.Çağırıcı, "Akciğer kanseri ancak erken dönemde yakalanabiliyorsa ameliyat edilebiliyor. Bu yüzden erken teşhis çok önemli. Bu nedenle sigara içen ve 40 yaş üstündeki kişilerin öksürük, balgamda kan çıkması, göğüs ağrısı gibi şikayetlerinde vakit kaybetmeden mutlaka bir göğüs hastalıkları hekimine başvurması gerekir." diye konuştu. Akciğer kanseri görülen hastalarda hastalığın erken devrede yakalanması, yayılma görülmemesi, bir akciğer ile sınırlı olması ve hastanın genel durumunun ameliyat için uygun olması durumunda ameliyat yapabildiklerini kaydeden Çağırıcı, "Eğer geç kalınmışsa ne yazık ki hastalar ameliyat şansını kaybetmiş oluyorlar." diye konuştu. ~http://www.mynet.com alıntıdır~
  6 ... fatal
 5. 5.
  sizi büyütüp bu yaşlara kadar getiren kişinin,babanız kadar sevdiğiniz,ailenin en büyüğünün, her bayramda ilk eli öpülen kişinin,birgün adına akciğer kanseri dediğimiz bu hastalıktan dolayı bu dünyadan göçmesidir...
  8 ... conjunction
 6. 6.
  kesinlikle sigara içmemeyi öğütlüyor insana..aksi halde işte böyle acı çektire çektire alırım senin nefesini diyor.zira akciğer kanseri illetine yakalan kişi ciddi bir nefes alamama ve bütün kokulara karşı (iyi-kötü) duyarlı olma durumu yaşıyor.ve en sonunda adeta kan kusturmaya başlıyor.kaç tane sigara içtin sen? hadi sökül bakalım şimdi misali, parça parça çıkarttırıyor.yemek yedin üstüne iyi gider yak bir sigara..efkarlandın yak bir sigara..kahveyle iyi gider yak bir sigara..sevgilin terketti yak bir sigara..yakma işte! içme şunu çünkü bedelini ağır ödeyeceksin.bilmem kaç yıllık ömrünü en fazla altı ayda burnundan getirecek bu zıkkım, eriyeceksin.mesela deniz kokusuna hasret bırakacak seni,ciğerlerine çekemeyeceksin kana kana..vapurun balkonundasın.denizi,martıları izliyorsun.tam karşında rumeli hisarı sarayburnu..manzara güzel ama o tarafa karşı sigaranın dumanını üflemesen de olur sonunda o duman sana geri dönüyor cabasıyla.
  15 ... logos
 7. 7.
  yakalandığın gün öl daha iyi hastalığı. yavaş yavaş erime, aynalara küs olma hali. zamanla her organı sizden aldığı gibi saçlarınızıda sizden daha çok seven illet! sigaranın sadece tetikliyici etken olduğu hastalık.
  uğruna,
  45 senelik yaşamında tek bir sigara içmemiş olan canımı/anne yarısını toprağa koyduğum zalim hastalığın ölüm dansı!
  16 -1 ... nukleerella
 8. 8.
  küçükken mahellede oturup satranç maçlarını izlediğim,en sevdiğim abilerden birinin gencecik yaşta hayata veda etmesine sebep olan lanet hastalık. kanserin ne olduğunu bana üçlü beşli yaşlarda öğretmiş melun hastalık.
  5 ... executioner
 9. 9.
  iştah azalması, öksürük, ağızdan kan gelme, bazı bölgelerde belirli ağrılar başlıca belirtileridir.
  sizi yavaş yavaş ölüme götürür. ameliyat şansınız varsa 3 ay ertelersiniz bunu. son günlerde gayet bilinçlisinizdir, ancak vücut öylesine erimiştir ki hiç bir şey canınız istemez. hele yıllarca içmişsen bu zıkkımı canınızın hiç bir şey istemediğiniz bu döneminde düşmanınızı tekrar istersiniz. düşmanınızı sevdiğiniz durum sadece bu hastalıkta geçerlidir.
  3 ... serander
 10. 10.
  dünyanın en sinsi en kalleş en orosbu çocuğu hastalıklarından biridir.
  12 ... sur duvari