1. 1.
    Benzin,gaz yağı,mazot vb. sıvı yakıt.
    1 ... italiano
  2. 2.
    ülkemizde, bütün akaryakıt istasyonlarına gelen ürün aynı olduğu halde; shell, bp gibi dağıtım şirketlerinin ürünün kendi bayileri olan istasyonlarda sanki daha farklı özelliklere sahipmiş gibi göstermeye çalıştığı
    yakıt türü.

ham petrolün türkiye'de işlendiği aliağa (izmir) , ataş (mersin, özel sektöre ait), batman, ortaanadolu(kırıkkale) ve ipraş(izmit) rafinerileri vardır. buralara ham petrol gelir, işlendikten sonra dağıtım şirketleri olan petrol ofisi, bp, shell, türk petrol, opet, total, akpet(aytemiz)...gibi şirketlere satılır. bu dağıtım şirketleri de aralarında bayilik sözleşmesi bulunan istasyonlara mal satarlar. dolayısıyla dağıtım şirketlerinin ürün üzerinde hehangi bir müdahalesi yoktur. bütün dağıtım şirketlerinin ürünü aynıdır. sadece aracılık yapmaktadırlar. istasyonların direkt rafineriden mal alamamasının sebebi de, devletin getirdiği sınırlamadır. buna göre belirli bir sermaye gücüne sahip ve dağıtım şirketi olmak için sözleşme imzalamış olmak lazımdır rafinerilerden mal almak için.

buna rağmen diyelim ki; x ismi taşıyan istasyonla y ismini taşıyan istasyondaki yakıt arasında fark olduğunu düşünüyorsanız, bu, o bayilerin tabelalarından, istasyonun sahibi olan kişiden kaynaklanmaktadır. zira istasyonlar dağıtım şirketlerine ait değildir, her birisinin sahibi farklıdır. ve istasyon sahipleri akaryakıtın depolarına gerekli bakımı yapmıyor olabilir, su veya benzeri sıvıları karıştırmış olabilir...artık insafına kalmış.
    2 ... oteki turkiye
  3. 3.
    tükiyede, fiyatlardaki dengesiz artışlar sebebiyle takaryakıt olarak da anılır.

devlet-i âlî'miz ne zaman canı sıkılsa, vergiyi ilk buna bindirir, ilk kazığı araç sahiplerine takar.
    ... spoiler
  4. 4.
    Fiyatları insanı dellendirecek cinstendir, sinirdir. Maliye bakanlığı için kolay vergidir, vatandaş için ise göte pandiktir.
    ... burgetof
  5. 5.
    götümüze giren hareket kabiliyetidir.
    rejimin bi' kopyası olarak algılanmalıdır.

(bkz: yürüyelim arkadaşlar)

(bkz: bende kal)

(bkz: consume obey die)
    ... tako
  6. 6.
    akaryakıt
    1 ... recomax
  7. 7.
    yanabilen ve yanmasıyle yararlı bir ısı meydana getiren sıvı yaka­cakların genel adıdır. Akaryakıt kapsamı­na girecek sıvı yakacaklar kökenleri yö­nünden iki bölüme ayrılırlar: Doğal olan­lar ve yapma olanlar. Doğal olanlar, pet­rol ve ürünleriyle gazyağıdır. Yapma olan­lar da, karaking ürünleri, hidrojenlenme ürünleri ve kataliz ürünleridir

Kaynak: http://www.yeniansikloped.../akaryakit/#ixzz2OQ9BzPIT
    ... hasmet ibriktaroglu
  8. 8.
    Tam evet diyeceğim aklıma bu geliyor basıyorum hayırı. 5,40'a benzin mi olur amk! Hayır.
    3 -1 ... oytunkaran
  9. 9.
    Çin, Hindistan, Fransa, ingiltere ve Norveç benzinli ve dizel araçları yasaklamayı planlamaktadır.
    ... yarbay podolski
  10. 10.
    altınla yarışıyor diyeceğim ama ülkede altında pahalı amk.
    ... bedreddin