bugün

size ne.
gerçekten de israftır. 2+1 kutu gibi bir ev almak için banka kredisi çekip 10-15 yıl bunu ödemek zorunda kalan vatandaşın can çekişirken, böyle çok da gerekli olmayan, ultra maliyetli bir binanın yapılmasını anlamıyorum. Aylık giderlerini söylemiyorum bile.
zaten evde oturduğu yok ki. ya umrede, ya mitingde.

doğru beyandır.
Aksaray ı görünce aklıma liseyi okuduğum şehir Aksaray geldi ya. ulen liseyi nerde okudun diye soruyolar Aksaray diyorum, istanbul Aksaray mı diyolar sinir oluyorum ya. kimse mi bilmiyor arkadaş..
Dahi anlamındaki de yi ayırmayan adam gelmiş buraya ben olsam şöyle yapardım diyor.

Neyse bu çok da önemli değil.

Saraya gelirsek israftan ve beton yığınından başka bir şey değildir.

Adam akıllı mimar mı bulamadınız. Kalkmış şehir oteli konseptinde saray yapmış.

Kaldı ki sarayla büyüklük mü olurmuş. Altından sarayları olan nice insan perişan halde öldürüldü bu dünyada demek ki sarayla büyüme olmuyormuş.
(bkz: Akpye oy verenlerin Çomar olduğu gerçeği)
yadsınamaz bir gerçek olmakla birlikte, referandumdan sonra yıkılacak olması rahatlatıcıdır.
işin ilginç yanı "onlar da büyük binalar, yapılar inşa etmişti, sonra taktik maktik yok bam bam bam oldu" diye ayet indiren bir allah'a inanıyor bunlar. neymiş efendim ülkenin ve milletin ve de devletin ihtişamlı kudretli oluşunu temsil ediyormuş bu saray. peki bir şey soracağım; siz geri zekalı mısınız?
Ülke gözönüne alarak değerlendirildiğinde, kel kafaya, şimşir tarak gerçeğidir.
Bir ülkenin kudreti ve gücü, taşla tuğlayla ispatlanamaz, başka unsurlar gereklidir.
Refah seviyesi yüksek, halkın geleceğini teminat altına almış avrupa ülkelerinde bile, bu şatafatı göremezsiniz...
Arap ülkelerinde görürsünüz o ayrı.
ben bu ülkenin lideri olsam sarayı şu şekil de değerlendirirdim.

türkiye de çok özel bir üni kurar sadece yetenekli zekalı çocukları belli sınavlarla alırdım üniyide o binaya yapardım
dünyanın en sağlam yerlerinde kampüs açar o kampüsleride saraya bağlardım.
Merkel'in böyle sarayı var mı? yok.
Trump'ın var mı? Yok.
fransa ve italya devlet başkanlarının da yok.
kıskanıyolar yaauuvv büyük resmi görün.
2023 de bordan borsaray yapıp amarıgayı çatım çatım çatlatacaklarmış bizim kamiller.
öyle diyolla..
görsel
milletin azametini simgeleyen bir saraya israf diyenler tek başına 2 milyon tl telefon faturası yiyorlar. Sizin telefonlarınız ne halta yarıyor ki?

bu saray en azından görenin milletin kudretine şahid olmasını sağlar. sizinki ancak müsrifliğe yarar. Önce kendi vekillerinize laf çakın.
abartılmış olan mevzudur. altı üstü 1500 tane mi ne odası varmış tuvaletlerine varana kadar her şeyi en pahalı malzemeden yapılmış. hem unutmayın bu saray bu ülkenin gelişmişliğini gösterir...
görsel
hayatın bir imtihan olduğuna inandığını iddia edenlerin gerçek yüzünü ortaya koyan bir imtihan vesilesi olan gerçektir.

madem hayata "imtihan" diyorsunuz, işte size imtihan... el üstünde tuttuğunuz bir şahıs fasık çıktı... kamu malını islam'a aykırı bir hovardalıkla saçıp savuruyor... o imtihanda kaybedenlerden, kisralara, karunlara, firavunlara özenenlerden oldu... bakalım siz ne tutum alacaksınız? allah için "yapılan haramdır, israftır, zulümdür, yetim hakkı yemektir" diyerek fasıktan yüz çevirecek misiniz, yoksa tağut yolunda olmayı sürdürecek misiniz?
Maalesef. Tamam yap büyük olsun beyaz sarayı da geçsin ama yolu bozuk askeri ücretle geçinemeyen insanların olduğu bir ülkede vicdanın alıyor mu.
Şehirlerimizin alt yapısı yok yollar hergün kazılıyor çöplerimiz sokaklarda ama sarayımız var içinde dört bin tllik çay içilip at pistinde kızına atlar besleniyor bıldırcın eti için çiftlik kuruluyor sırf çakıl taşına milyonlar veriliyor valahi içim sızlıyor. 22 23 yaşında askeri ücretle iş bulan üniversite mezunlarını görünce bu önerme çok doğru geliyor.
en kisa zamanda yikilmasi gerektigi, kimsenin gözünden kacmayan kacak yapi.
adamlar her sabah ayranını yudumlarken yanında bal-kaymak yiyip ne güzel la hayat diyor mu!
o zaman istediğimiz kadar ak saray israf diyelim!
adamlar kuruldu iyice ülkeye, bundan sonra onlara kim dur diyebilir ki!
halk mı?
makarnasını önüne koyduktan sonra çekilir kenara susar...
kimi yandaşın katıldığını beyan ettiği gerçektir. madem katılıyorsun o zaman ne işin var o sarayı inşa eden fasıklarla? illa dindar parti arıyorsan saadet var, mhp var...
Gereksizdir.
itiraz edenlerin dini sahabenin büyüklerinden ebu zerr'den iyi bildiklerini iddia etmiş olacakları gerçektir.

malum, ebu zerr muaviye'nin şam'daki sarayını görünce "bunu kendi paranla yaptıysan müsrifsin, bunu halkın parasıyla yaptıysan hırsızsın" demişti.
müslümanların günah işlemeye ne kadar hevesli ve günah işlemek için kendilerine nasıl yalanlar bulabileceklerinin ayrıca bu yalanlara kendilerini nasıl inandıracaklarının ispatıdır. Veyahut bunu yaptıran adam müslüman değildir.

Çünkü;

belli ki israftır. ulan dünyanın en büyük ekonomisine sahip olmadığımız halde dünyanın en büyük başkanlık konutuna sahibiz. demekki efem bu israftır. e israfta günah olduğuna göre. müslüman gardaşlarımız bu binayı yapabilmek için "devletimizin haşmetli görünmesi ve temsiliyeti adına yaptıhhh" şeklinde kendilerine bahane, yalan, mazeret isimlerini alabilecek zırva bulmuşlardır ve bu zırva sayesinde israf günahını işlemişlerdir ki tüm bir milletin vebalini almışlardır çünkü neticede vergi ile ve milletten alınan vekalet ile yaptırılmıştır bu saray efem.

Kul hakkıdır. geçmiş olsundur.
(bkz: ak saray ın altın yaldızlı mozaikleri)