1. 1.
  AK Parti'nin "istanbul" dilekçesi ortaya çıktı

  AK Parti'nin Yüksek Seçim Kurulu'na yaptığı istanbul seçimlerinin yenilenmesi başvurusunun ayrıntıları ortaya çıktı. YSK'ya 3 bavulla teslim edilen belgelerle birlikte verilen dilekçede, seçimlerdeki maddi hata, sanık kurul üyeleri, kısıtlı seçmen, kayıp seçmen iddiaları da yer aldı.


  AK Parti’nin istanbul'da seçimlerin yenilenmesi talepleri 44 sayfalık olağanüstü itiraz dilekçesi ortaya çıktı. Dilekçede, sayım döküm cetvelinde hata, kısıtlıların oy kullanması, kayıp seçmen listeleri ve kayıp oy pusulaları gibi iddialarla istanbul’da 300 bin oy pusulasının hukuki durumunun belirsiz hale geldiği belirtildi. Tüm bunların “kasten ve organizeli bir şekilde yapıldığı” öne sürülen dilekçede, öne sürülen usulsüzlüklerin iki parti arasındaki oy farkını kapatır nitelikte olması nedeniyle istanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerin yenilenmesi talep edildi.

  iŞTE AK PARTi’NiN iDDiALARI

  44 sayfalık dilekçenin “genel değerlendirme” başlığında istanbul'da yapılan Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine dair özetle şu hususlar yer aldı:

  MADDi HATA: Sandık kurulları tarafından seçimin sonucunu değiştirebilecek sayıdaki zarfların ve oyların sayımında ve geçerli olup olmadığı yönünden yapılan değerlendirmelerde; Sandık sonuç tutanaklarının ve oy sayım döküm cetvellerinin düzenlenmesinde ve oyların sandık sonuç tutanaklarına geçirilmesi sırasında yapılan ciddi maddi hatalar ve usulsüzlükler, kayıp oy pusulaları, sayım döküm cetvelleri ile sandık sonuç tutanakları...

  MEMUR OLMAYAN SANDIK KURULU ÜYELERi: ilçe Seçim Kurullarınca 298 sayılı Kanuna açıkça aykırı şekilde yapılan sandık kumlu başkan ve üye atamaları…

  KISITLI SEÇMENLERiN OY KULLANMASI: Seçmen listesinde kayıtlı olmasına rağmen Anayasa ve 298 sayılı Kanun gereği oy kullanamayacak kısıtlıların oy kullanması ve seçmen listesinde kayıtlı olmakla birlikte ölü olan seçmenler yerine de başkaları tarafından oy kullanılmış olması...

  MÜKERRER SEÇMEN: Çok sayıda mükerrer kayıtlı seçmenin birden fazla seçim çevresinde oy kullanıp kullanmadığının tespit edilememesi...

  KAYIP SEÇMEN LiSTELERi: Torbalarda bulunamayan kayıp seçmen listeleri nedenleriyle, istanbul genelinde kullanılan yaklaşık 300 bin oy pusulasının hukuki durumunun belirsiz hale gelmiş olmasından dolayı seçim sonuçlarının her türlü şüpheden uzak ve kesin olarak belirlenebilmesine hukuken imkan bulunmamaktadır.

  ORGANiZELi: Tüm bu hata ve usulsüzlüklerin sehven ve münferiden değil, bilakis kasten ve organizeli bir şekilde yapıldığını göstermektedir.

  "TAM KANUNSUZLUK"

  Dilekçenin "sonuç ve talep kısmı" ise şöyle:

  “31 Mart 2019 Pazar günü istanbul'da yapılan Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimlerinde oluşan "seçimin neticesine ve dürüstlüğüne müessir olaylar ve haller" ve bu şekildeki oyların iki parti arasındaki oy farkını kapatır sayıda bulunması ve tam kanunsuzluk nedeniyle, istanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin; Anayasa'nın 67, 79 ve 2972 sayılı Kanunun 25. ve 29. maddeleri ile 298 Sayılı Kanunun 14,110,112 ve 130. maddeleri kapsamında iptal edilmesi ve yenilenmesine karar verilmesini arz ve talep ederiz.”

  Kaynak: https://www.haberturk.com...cesi-ortaya-cikti-2435107
  2 -6 ... isminiunutanadam
 2. 2.
  Akp gotu yalayanların ve beyni olmayan ak parti seçmeninin aksine kalan halk akpnin mazbata verılmesini gecıktırme çabalarını biliyor zaten. Ama sonuç olarak bu tür belgeler bile %52 lik kısmın beyninde bir ışık yakmaz.
  2 ... ekrem abi
 3. 3.
  Bir dilekçe.

  2.5 milyon mühürsüz oyu kabul edenler maddi hata bulmuş.
  2 ... sus ve yazmaya devam et
 4. 4.
  (bkz: ekrem imamoğluna mazbata verilmesinin asıl nedeni)
  ... isminiunutanadam