1. 1.
  Internethaber.com sitesinde Soma Holding AŞ patronu Alp Gürkan için yazılan haberdir.

  "AKP nin 2. Reza Zarrabı mı?

  Türkiye’ye yasa boğan Soma’daki facianın yaşandığı maden sahasını işleten Soma Holding A.Ş’nin patronu Alp Gürkan'ın iş hayatı çarpıcı iddialara konu oluyor.

  Taraf gazetesinden Hüseyin Özay'ın haberine göre Soma'nın patronu Alp Gürkan AK Parti’nin ikinci Rezza Zerrab’ı çıktı. Habere göre yaklaşık iki yıl önce yaptığı açıklamada, “cari açığın 500 milyon dolarlık kısmını” kapatma sözü veren Gürkan, parti içinde “hayırsever” işadamı olarak biliniyor. Yine, Soma’da yüzlerce işçiye mezar olan madende işe girmek için ise AKP’den referans getirmek gerekiyor. Madende çıkarılan kömürlerin tamamı Türkiye Kömür işletmeleri Genel Müdürlüğü’ne satılıyor. Kömürlerin bir kısmı, termik santrallerde yakılıyor bir kısmı da ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtılan kömürlerin içine katılıyor.

  Taraf'ın haberine göre Alp Gürkan’ın hızla yükselmesinin hikâyesi şöyle:

  SONRADAN AK PARTi'Li OLDU

  Başbakan Tayip Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız başta olmak üzere, AKP yöneticilerinin adeta üzerine “toz” kondurmadığı Soma Holding A.Ş’nin patronu Alp Gürkan’ın ilginç bir yükselme hikâyesi çıktı. Ciner Holding’in ardından Türkiye’nin ikinci büyük maden üreticisi olarak nitelendirilen Alp Gürkan, AKP saflarına sonradan katılan işadamları arasında yer alıyor. AKP’nin Manisa ve izmir yöneticileri aracılığı ile bazı bakanlarla tanışan Gürkan, 2005’te ilk işini TKi’den aldı. 2005-2009 arasında, AKP’li yerel yöneticilerinden gelen “işe yerleştirme” ve “bağış” taleplerini sorgulamadan yerine getirdi. Üç yıllık dönemde Alp Gürkan, AKP’li yöneticilerinin gözünde yükselerek “sadık patronlar” arasına girdi.

  CiNER’E ALTERNATiF OLUŞTURULDU

  AKP, “bir dargın bir barışık” olarak ilişkisini sürdürdüğü Ciner Grubu’nun, madencilik alanında tekel konumuna gelmesinden rahatsız oldu. Bunun için de, Soma Holding’in patronun güçlendirilmesi ve Ciner’e alternatif oluşturulması öngörüldü. Bu çerçevede Ciner Grubu’na ait Park Teknik tarafından işletilen Soma’daki maden sahalarının Alp Gürkan’a devredilmesi sağlandı. TKi yönetim kurulu 20 Ekim 2009 tarihli ve 33/59 sayılı kararı ile Soma’daki maden sahasının, aynı şartlarla Park Teknik A.Ş.’den alınarak Soma Holding’e devredilmesini kararlaştırdı. Devir işlemin ardından, TKi yönetim kurulu, aldığı kararlarla Soma Holding’e ek işletme hakları ve ek imkanlar sağladı. Soma Holding’in sahibi Alp Gürkan, “AKP tabanından” gelmemesine rağmen, kısa süre içinde parti içinde sevilen bir kişi hâline geldi. Ardından da, Zonguldak ve Merzifon da yeni kömür işletme ihaleleri kazandı.

  CARi AÇIĞIN “500”ÜNÜ GÜRKAN KAPATMIŞ

  Soma Holding’in patronu Alp Gürkan, AKP içinde “ikinci Rezza Zerrab” olarak biliniyor. Bazı AKP’li vekiller, Gürkan’ın için “hayırsever birisi olarak bilinir" yorumunda bulunurken, Gürkan’ın işe alımlarda ve bağış konularında siyasilerden gelen talepleri geri çevirmediği konuşuluyor. Soma Holding’in patronu Alp Gürkan, Zonguldak Bağlık inağzı sahasının işletme ihalesini kazandıktan sonra yaptığı açıklamada, cari açığın 500 milyon dolarlık kısmını kendi gruplarının kapatacağını bildirmişti. Aynı savunmayı, yolsuzluk ve rüşvet operasyonun mimarları arasında gösterilen iranlı işadamı Rezza Zerrab da yapmıştı.

  “ÖLÜME” TORPiL KUYRUĞU

  Öte yandan yüzlerce kişinin hayatına mal olan Soma Holding’e ait maden sahası ile ilgili ilginç bir ayrıntı ortaya çıktı. Madende çalışmak için, AKP’den referans getirmek gerekiyor. Ve halen maden sahasında çalışmak için bekleyen, AKP’li yöneticilerden destek isteyen birçok kişi bulunuyor. Ve bu kişiler, yüzlerce kişiye mezar olan madende çalışmak için sıra bekliyorlar."

  Link: http://www.internethaber....za-zarrabi-mi-673144h.htm
  1 ... amansikdiret
 2. 2.
  (bkz: Cari açık nasıl kapatılır)
  ... ataturk gibiyim
 3. 3.
  (bkz: salak yerine konan millet)
  ... keremi