bugün

Çünkü hamaset ve pespayelik aldı başını gitti kafalarıda çalışmıyor.
vatan hainlerinden nefret etmek hiç yoksa bir vatansever olarak görevimdir.
bir nesli derbeder ettiniz, ikinci de o yolda. ülkenin dereleri, gölleri, dağları, ormanları hep satıldı. ekonomi bitti; kapital cebren ve hile ile bir avuç müteahhite akıtıldı. üretimimiz bitirildi; dünya yansa kendi kendini besleyebilecek ülkede et almanya'dan pahalı hâle geldi. yaşam kalitesi düşürüldü, işsizlik özellikle yükseltildi; asgari ücretliler %4'ten %47'ye çıktı, alım gücünün düşüşü de cabası. ülkenin en parlak zihinlerini ülkeden nefret ettirdiniz; herkesin tek umudu yurtdışına kaçmak oldu. ülkenin kurucu değerlerini yıktınız; laiklik, cumhuriyetçilik, halkçılık, milliyetçilik, devrimcilik, devletçilik ayaklar altına alındı. adalet bitti; ilçe teşkilâtları yargı organı hâlini aldı. diyanet ve tarikatlar eliyle millete misyonerlik yapıldı. toplum kendi içinde birbirine düşman edildi.

okumuş, aydın kesime karşı nefretiniz yüzünden ülkenin anası sikildi. sizden nefret etmeyeceğiz, tiksinmeyeceğiz de kimden edeceğiz akrepler!
küfür etmeden kendisini ifade edemeyen, çıkarları için anasını babasını bile tanımayan, sinsi, cehaletten burnunun ucunu göremeyen, sırf inat uğruna kendi çoluğunun çocuğunun bile istikbalini senet altına alan, yalan söylemekten kul hakkı yemekten çekinmeyen ve dinin arkasına saklanıp her türlü ihanete imza atan kitle yüzündendir.

"akp ye karşı olan herkes ya solcudur ya dinsizdir". buram buram kibir buram buram cehalet..
Gereksiz bir nefrettir. nötr olun ama nefret etmek gereksiz.
bir insanın nasıl o kadar alçalabileceğini görünce uyandırdıkları his genelde mide bulantısı.

ama hainlikleriyle nefret uyandırdıkları doğru. elimde değil, ben her kötüden nefret ediyorum.
Cehaletten sonrasını okumadım.

Neyin lagalugası bu?
bir başka partinin sempatizanı yada üyesi iseniz, rakip partinin üyelerine kızgın olabilirsiniz yada önemsemeyebilirsiniz. fakat nefret bildiğin hastalıktır. tedavi edilebilirsiniz ama.
o partiye oy veren seçmenden nefret ediyorsanız siz bu toplum için bir hastalıksınızdır.
Nefret değil ama kızgınlık ülkenin ne hale geldiğini görmüyorlar mı.
Hacım sen ak parti yazınca kaybettin zaten. Akp yazsan olabilirdi. Bundan bile bir ayrışma kutuplaşma çıkarttılar ampul partililer. Adamların işi gücü ortalığı germek.
bir çoğunun...
"evlat olsa sevilmez"
kapsama alanında olması nefret duyulmasının nedeni olabilir mi?
Nefret değil de kızgınım. Çocuklarının dahi ödemekle bitiremeyeceği borçlar oluşturan bir iktidar partisini sevebilmelerine sinirleniyorum.

Bir formülünü bulsa insanları öldükten sonra emekli edecek, hatta mezardaki insandan bile vergi alabilme potansiyeline sahip bir partiye gönül vermelerine kızıyorum.

Dünyanın en pahalı yakıtını, aracını, enerjisini vs. kullandığı halde görmezden gelmelerine kızıyorum.

Liyakati bir kenara bırakıp hanedanlık peşine düştüklerini göre göre görmezden gelmelerine ise çok kızıyorum. Etmeyin.
cahil olmaları,savundukları tek şey 2-3 sene önce yol yaptılardı,şimdi onu bile diyemiyorlar.
Siyasi görüşü fark etmeksizin Akıllı ve mantıklı herkes, başımızın tacıdır. Bizim sıkıntımız cahil, cühela ve küstah trol tayfasıyla.
30 yıldır oy kullanmamış, abd'de yaşamanın verdiği sebeplerden türkiye'yi içerden değil dışardan görebilmiş apolitik bir insan olarak 3. gözden yazayım... sağlı sollu sövmeyin yani.

- sadece 70'lerde sağ sol çatışmaları varken sahadaki insanlar birbirinden nefret ediyordu. aileler bile değil. çünkü herkesin sülalesinde ailesinde her gruptan insan vardı.
babam ve bir amcam ecevit chp'lisi... birkaç emmim mhp'li, bir kaç emmim igd'li falandı. anne tarafım tip'li idi. annannemlerde aldırma gönül, dedemlerde mehter marşı dinlerdim. belki de bunlar nefret etmemeyi kazandırdı... neyse

- evet türk halkı dp-dyp-anap vs çizgisinde hep sağ partilere oy verirdi ama hiç bir sağ partiye nefret duyulmazdı. sağ parti olmak nefret sebebi değidir başlı başına.

- evet büroksideki ve askeriyedeki chp kafası dindar kesime demoklesin kılıcı gibi görünmez bir baskı kurdu mu kurdu. şu şartlarda akp'nin yaptığı da benzeridir.

- evet chp kafası dindar taraftaki insanların yaşamlarını baskıladı mı... evet... aynısını akp yapar oldu bu tarafa.

- en baskıcı dönem 12 eylül ve hemen sonrasıdır benim yetişebildiğim. ama o dönemde bile yazarıydı çizeriydi komedyeniydi korkmadan espri yapabilirdi. şimdi silivri soğuktur diye bir deyim çıktı.

geçmişte şu anki gerilimin olmamasının sebebi... insanlar partiler arası geçiş yapabiliyorlardı. dyp'den anap'a vice versa... chp'den dsp'ye veya shp'ye... bu iyi kötü bir balans sağlıyordu.
şimdi siyaset 4 kemik kitlesi olan, ziksen bir diğerine oy vermeyecek bir noktaya geldi tıkandı. dolayısıyla herkes bir diğerini "karşı" olarak görmeye başladı... ve bu gerildikçe gerildi.

thy'nin bir reklamı vardı hani... ığdır'da çocuklar havaalanı yapıyorlar uçak insin diye. parti ayrımı olmadan herkesin içini ısıtan bir reklamdı. aynı bu şekilde şu noktaya gelmeden de kutuplaştırmadan da siyaset yapılabilirdi ama olmadı.

yani özetle olay akp nefreti değil... her parti seçmeninin diğer 3'üne duyduğu nefrettir. bu da ancak şu anki 4 partinin haricindeki bir kaç partinin siyasete dahil olmasıyla değişir. çünkü hava değişir psikoloji değişir.

akp hiç mi iyi şeyler yapmadı?
sorun şu : bir taraf sadece karşının kötü taraflarını görüyor ve sezarın hakkı sezara diyerek iyileri de göremiyor...

diğer taraf da sadece yaptığı iyi icraatlarını görüp kötü yanlarını görmüyor.
nefret değil de acımak diyelim. mansur yavaş şeçilemesin diye senet sahtekarı vs gibi çamurları atanlar şimdi insan yüzüne nasıl bakıyorlar mesela. bir koltuğı yalanla- dolanla ele geçirmeye çalışanlara insan acımaz mı ? acır evet yaa !