bugün

aslında hastanelerin 90'lara göre bu denli düzelmiş olması zamanın getirdiği bir şey bence.

aslında hastanelerin düzeldiği falan yok. galoş parasını peşin alıyorlardı şimdi vergiye katıyorlar. (bkz: gizli bindirme)

aslında pek bakarsanız hastanelerin düzeldiği de pek yok. kornea topografisi çektirmek için bir memur bulup soruyorum, topu başkasına atıyor o bilir diyor, o da topu başkasına atıyor. hastanelerde hala genel olarak bir karışıklık mevcut.

ayrıca hastane sayılarının artırılması lazım zira ben acilde beklerken iyileşiyorum zaten.
randevuyub internetten alarak hastanede 4 saat değil evde 3 ay bekliyorsunuz fark bu.
şu anda ki bilgisayar ve diğer iletişim araçlarını kaldırırsanız eskisinden farklı olmayacak durumdur. eskiden bunların hiç biri yoktu. mecburen erken kalkıp veya geceden sıraya giriliyordu.
https://www.birgun.net/ha...nede-buyuk-skandal-487461
Eskiden kuyruk vardı derler. Olabilir.

Şimdi ise randevu kuyruğu var.

Fark yok.

Zamanın getirdiği teknik modernleşme var sadece. Gerisi ayni.

Swh...
akp öncesi herkes gider muayenesini olurdu. ssk yoksa bile az bir ücret ödenir ama vatandaş mağdur edilmezdi. akp döneminde çıkarılan genel sağlık sigortası denen haraç sistemi yüzünden türk vatandaşlarının yarısından çoğu devlete borçlu çünkü akp gss adıyla haraç alıyor bu yüzden adam ölecek kadar hasta olsa bile borcunu ödemeden hastaneye sokmuyorlar ama suriyeliler ve diğer mülteciler sağlıktan tek kuruş ödemeden faydalanabiliyorlar. işte akp döneminde hastane ve sağlık hizmetlerinin kısa özeti.
Bayramda istanbul dışında bir kaza yaşadım. Acile kaldırdılar. 3 ameliyat oldum ( 1 kırık + 2 revizyon) Devlet Hastanesi'nde tek kişilik odada kaldım. Benden hiç para almadılar. SGK'dan gelen smsde 40.000 TL adıma ödendiği yazıyordu.
Vs bu sefer net alır.

Evet.
hayatım hastanelerde geçti doğduğumdan beri. şimdiki hastanelere bok atanları zaman makinesi olsa da bir günlüğüne ssk samatya hastanesi 1997 yılına ışınlasam.
eskiden sabah 6-7 gibi gidip sıraya girip poliklinikte muayene oluyordun sıra gelirse, şimdi internetten randevu alıp (o da alabilirsen) evde bekliyorsun randevu gününü tek fark bu.

hastanelerin bal dök yala olması muayene olamama, randevu bulamama gerçeğini değiştirmez. o nedenle salak salak konuşmasın kimse.
https://fb.watch/p3DBaepmPj/?mibextid=Nif5oz

Levent kırcanın o dönem hastane parodileri çok. iste boyle bi yerdi.
önceden gayet iyi hizmet görüyorduk ama şimdi ise maalesef randevu bile alamıyoruz, yaptığımız devasa şehir hastanelerimizi kullanamıyoruz, şu randevu sisteminde yeni bir düzenleme şart gibi görünüyor 1 yıl önce gayet beklesekte aynı gün içinde işimizi görüyorduk, kesinlikle randevu alma zorunluluğu kalkmalı, zaten bir ay sonraya veriyor sistem randevuyu neredeyse.
Nitelik ile niceliği ayırmak lazım. Üniversiteler bugün daha çok. Fakat eski profesörler kaldı mı? Hastane, doktor bollaştı. Peki insanlar dertlerine deva bulabiliyorlar mı? bakanın yanına bile gitsen eline para sıkıştırıyor bu ülkede. insanlar deva bulma yolunda ölüp gidiyor. Sizce sağlık sistemi düzgün olsaydı bunlar olur muydu? insanlar tedavi ücretlerini düşünür müydü? Çocuklarımızın tedavisi için sosyal medyada el açar mıydı insanlar? Bir kıytırık maskenin dağıtılamadığı, dağıtanın da engellendiğini unutmadık. Sağlıktaki ideolojik anlayışların hakimiyeti de herkesin malumu. Teknolojinin gelişmiş olması, görece bazı kolaylıkların olması, kesinlikle durumu daha iyi yapmıyor. 90'lardan bir gözlem: ilaç kokardı. Tentürdiyot kokardı hastane. içeriye girdiğinizde iyileşmeye başlardınız o havayı alınca. Ve hastaneden alır giderdiniz ilaçlarınızı. Bugünkü gibi eczane eczane koşturmazdınız. Belki çok küçük bir ücret verip alıyorduk ilaçlarımızı. Hastane randevusu bile hasta etmiyordu yani. Şimdi söyleyin hangi sistem iyi? Ben eskiye razıyım. çünkü bugünden kat kat iyi olduğunu biliyorum.
faturayı ödeyemeyen hasta rehin tutulurdu.
geceden sabaha kadar sıra beklenmesi...
hastanelerde ciddi iyleştirmeler yapıldığı bir gerçek fakat,
şimdilerde onlıne haftalarca sıra bulunamıyor!
ve doktorlar her meselenin altından -ideolojik bakış açısıyla- çıkabiliyor-ki, bu asla doğru değil!
Özel hastanesi olan sağlık bakanımız var.

Randevular daha çok gecikir.

Borç harç bulun özele gidin diye…
Tek fark eskiden yeşil kart bir halta yaramiyordu şimdi bedava tedavi olabiliyorsun.ama kalite özel hastanelere göre berbat doktorlar hayattan bezmiş gibi.sıra sorunu var.yani 20 yıl öncesinle bugünü kiyaslarsak tek fark yeşil kart gerisi ayni diyebiliriz.
akp den once hastane yoktu ki.
Yukarıda dendiği gibi nicelik yanında nitelik te önemli. Acile götürüldüğü de garip isimli bir bayan acil doktoru vardı.pakistan ya da Bangladeşli olabilir. Kırık Türkçesiyle bilgi verdi. Sonra uzman doktor geldi. Onun Türkçesi çok daha iyi olan türki cumhuriyetlerinden bir doktor. Türkiye'de tıp okumuşlar, devlet Hastanesi'nde çalışabildiklerine göre Türk vatandaşı olmuşlar.

internetten özel ve devlet Hastanelerinin sitesine girip doktorların isimlerine bakın, göreceksiniz.
daha önce doktor yoktu. bizi berberler muayene ederdi.
Herkesin derdi ortak herhalde randevu konusu.
2000lerin başında çok küçük olmama rağmen yanımda ebeveynlerimle gittiğim devlet hastanelerini hatırlıyorum da sabahtan sıraya girip işimizi her şekilde o gün hallederdik.
Şimdilerde ise en basit hastalıklara bile randevu bulmak imkansız hale geldi resmen.
Göz muayenemi mesela asla devlet hastanesinde yaptıramadım hep randevular 4-5 ay sonrasına.
Çok üzülerek söylüyorum ki özellikle şu son 10 senede geriye gitmeyen tek bir kurum yok ülkemizde.
Ezanlar susacağına...

Denizli Devlet Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi ameliyathanesinde tavandan su akıyor. Altına kova konulmuş. Bu sırada bir hasta ameliyat ediliyor. Neredeyse üzerine su akacak.

https://twitter.com/cdrcr...ynxTCwT8A7wsCHwg&s=19
Ne kadar steril bir ortam yarabbem...

Maşellah deermişim...
öncesinde hastanelerin hasta garantisi yoktur.
güncel Önemli Başlıklar