bugün

kemalistleri kudurtan olay.
Haaa üniversite iki öğrencisi o yüzden cumhuriyeti kim kurdu diye sorulunca tayyip Erdoğan demişti.

Haticeye diil neticeye bakmakta yarar var.
peki iş olanağı nedir kaç kişi iş buldu.
mesele üniversite açmak değil, açılan üniversitelerin içini doldurmak olduğundan dolayı önemsiz olan olay.

bilim, teknik, ar-ge olmadıktan sonra ne kadar üniversite açarsan aç, hepsi boş.
Ülkenin eğitim yuvası olduğunu gösterir. Teşekkürler Başkan Erdoğan. Evet.
Paralı üniversite ve hastaneleri hem göz boyamak hem de yandaşları zengin etmek için yaptıklarını bilmiyor musunuz?
(bkz: apartman üniversitesi)
ülkede toplam 136 üniversite olması sebebi ile daha bir şey olandır. malum akebeden önce ülkede üniversite yoktu zaten. hep söylüyorlar olm biz geldik üniversitemiz oldu ambulansımız oldu itfaiye aracımız oldu diye. yalan mı konuşacak koca adam.
(bkz: bakkal dükkanı açar gibi üniversite açmak)

rektörü-dekanı-ö.görevlisi-personeli olan
ama öğrencisi olmayan üniversitelerle bu dönemde tanıştık.
eğitimde üniversite mucizesi bu olsa gerek.

not: gerçekten "gısgandım. alamanyanın bizi gısganması gibi gısgandım"
Sayıdan çok niteliğe bakmak gerekiyor. evet apartman üniversiteleri çoğaldı son zamanlarda. eğitimin kalitesi ne durumda, mezunları iş bulabiliyor mu, hangi ülkelerde denklikleri var?
bunlara bakmak gerekiyor.
cüneyt de 500 film çevirdi ama hiçbiri oscar alamadı.
içinin de baldız, bacanak yedi sülale ile doldurulması. Değil ilk yüze, ilk beş yüze giren üniversite kalmaması...

Herkes hazırlıklı olsun, 2001 krizinden beter günler yaşayacağız ve 2001'dr olduğu gibi işin içindem bir yılda çıkılamayacak... Sebebi ise şöyle:

Yazın yediğin hurmalar kışın kıçını tırmalar.
Akp heralde hababam sınıfının kel mahmut'u gibi okul her yerdir mantığıyla dört duvarı çekip, sıra masa koydukları her yeri üniversite sanıyor. Açılan bu 136 üniversitede görev yapan çoğunluğu akp'li öğretim üyelerinin yazdıgı tez, makale ve benzeri bilimsel yayının ne kadarı intihal yani çalıntı acaba dedirtir. Ve bu üniversiteler arasında dünya sıralamasında yer bulabilen üniversite var mıdır acaba? Kaldı ki boğaziçi veya odtü gibi en baba üniversitelerimiz bile ilk 1000'de kendine zor yer bulabiliyor...
He sen içi boş Üniversiteyi aç, her haltı satıp özelleştir, mezunlara düzgün iş istihdamı sağlama sonra da çıkıp "her üniversite mezunu iş bulacak diye bir şey yok" diyerek açıklama yap. O da güzel memleket...
üniversite açtı evet sonra puanlar düştü. okuma hevesi olmayan ve elinden her türlü zanaat gelebilecek adam gitsin okusun zaten puanı 2 yıllık tutuyor diye yalandan okutuldu, kpss'ye sokuldu.

derken ayaklar baş oldu. bu zanaat ruhlu insan artıkları nedense üniversite görüp zehir oldu kpss ile atandı amir memur oldu. liyakat yok oldu. devletin içine ciğeri beş para bile etmeyecek bir sürü vasıfsız doluştu. sonuç ortada.
Kalifiye eleman çıkarıldı hep işsiz sayısı ile doğru orantı.
içi boş üniversitelerdir.
Keşke o kadar değil de 36 üniversite olsaydı da hem okullar kaliteli olsaydı hem de okuyan kişi kaliteli olup iş bulsaydı.
siz üniversiteyi bırakında şu camilerin bir kapısını açın artık. kaçıncı cuma bu insanların namaz kılamadığı.
akebe zamanında camileri kapattılar ey müminler.
Sen 136 üniversite aç.
4 çocuğunu da Amerika’da okut!
Ne ne perhiz bu nasıl lahana turşusu!
O kadar üniversite olmasına rağmen bi şey olmamıştır çünkü açılanların hepsi niteliksizdir, istihdam olmadığı için de mezun olduktan sonra gençler işsiz kalmaktadır.
Açılan üniler zaten vasıfsız.
Bu kadar üni açılacağına meslek liselerine hak ettiği değer gösterilip ve daha fazla fabrika açılsaydı daha iyi olurdu. Adam ıvır zıvır bi bölüm okuyor işçilik yapmam diyor afedersin ama seni kimse mühendis avukat doktor maaşı ile çalıştırmaz.

Edit: meslek lisesi mezunu değilim.
trolün dandiği de çekilmiyor. nerede kardeşim 136 üniversitesi? Hangi ilde?

moderatör müdahalesi olur da boşa düşerse diye belirteyim; ak parti döneminde 136 üniversitesi açılması diye açılmış, dilbilgisi düzeltmesi de popülaritesini artırıyor diye umuyorum bilerek yapılmış yazım hatasıdır. diğer türlüsü daha vahim çünkü.

136 üniversitenin açılması (#43323543) da tek ve tamamen yanlış bir cümleyle belirtilmiş, daha fena. napıyorsunuz böyle atmık gibi rastgele etrafa mı saçılıyorsunuz anlamadım? başlığı aç, dilbilgisi yerlerde, ayrıştırıcı cümleyi de yaz sonra siktir git. ne kolaymış yazarlık. peh!

ama olur da birisi uğrar, dişe dokunur birşeyler okumak isterse diye yazıyorum. kanımca ülkeye ve o üniversitelerin çoğunda okuyan çocuklara, ailelerine yapılmış kötülüktür. isim verip anlamsız muhabbetlere girmeyelim en iyisi de, şöyle anlatayım.

önceden 64 üniversite açılmış olsun, 136 ekle 200 üniversiten var. %200 artış, makul. önceden işletme bölümü 64 üniversitenin 50 sinde olsa, ortalama 200 öğrenciden 10.000 mezun verir her yıl. Şimdi açılanların da 100 tanesinde işletme olsa bu sayı 30.000 e çıkıyor.

piyasanın ihtiyacı var mı bu kadar mezuna? benim bir arkadaşım öğretim görevlisi olmuştu bu apartmana kurulan özel üniversitelerden birine. pazarlama dersine başlıyor, birkaç kavramdan bahsedip hesap yapıyor.. yok! temel matematiğe kadar geri gidip matematik dersi veriyordu pazarlama saatlerinde.

yani yukarıda bir hesap yaptım ya, o hesabı anlaması için toplama ve çarpma izahına ihtiyacı olan öğrencileri, bu eksiklerini tamamlamadan istatistik doldursun diye mezun edip piyasaya sürünce iyilik mi yapmış olundu acaba? yani ben kendisiyle çalıştığım 5 ay boyunca "ö" harfinden başka tek kelime etmemiş ilkokul mezunu genel müdürle çalışmış olmaktan duyduğum üzüntü, ilkokulu ancak okuyacak kapasitede olan bir sürü insanın üniversite okuma parkuruna sokulmasıyla çözülmüyor. devletin yapması gereken, insanların meslek sahibi olmasına destek olması. işsizliğe mezun olacağı, kendine birşey katmayan bir okulu okuyacak diye en az 2 yıl esnafından öğretim görevlisine bir sürü gırtlağı veliler doyurmak zorunda değil kardeşim! o süre içerisinde çocuk gitsin adamakıllı bir meslek lisesinden mezun olup işe başlasın, sonra uzaktan da olsa eğitimini mesleğine göre alsın. ekonomi dediğin üretken insanlarla gelişir; sizin ekonomide kurduğunuz çarklar insanları borç altına sokup o borçlardan ülkeyi finanse etmek yönünde. olmaz ki bu.

kudurmaksa bundan kudurur kemalistler, çünkü onların benimsediği düşünceyi kuran deha, dünya savaşından çıkmış milleti 10-15 yılda üretir hale getirdi, onun kurdukları ta bugünlere kadar bu memleketi besledi. ama bu yapılanları satmaktan öte bir marifeti olmayanlar elde avuçta ne varsa sattı da daha doymuyorlar. önce bi onları doyurun doyurabilirseniz, sonra 136 yı konuşalım.
5 katlı bir bina bul dış cephesini kaplat al sana üniversitesi kampüsü yersen.Okusan neolur okumasan ne olur o üniversitelerde iş imkanı varmi,nitelikli insan yetiştiriyorlar mi hiç bakan yok.
Bu üniversitelerin bir çoğunun içinin boş olduğunu hepimiz biliyoruz. Bir çoğu apartmandan bozma ve niteliği olmayan üniversiteler. Keşke 36 tane açılsaydı da en iyi 100 üniversite arasında en azından 10 tanesi olsaydı.
O üniversitelerden mezun olan mühendis gazeteci hukukçu vs hepsinin a101 de kasiyer olması ne olacak peki .Cidden şu at gözlüklerini çıkarın artık. ..