1. 1.
  akşehir li ev arkadaşımın anlatıları sayesinde duyduğum efsane kişilikler, özellikleri şöyledir ki, lugatlarında k harfi yoktur, g tercih sebebidir, dolayısıyla kendilerine has bir şiveleri oluşturabilecek kültürel birikimleri var iken bana anlatılara göre öğrenmeye, dinlemeye, saygı duyulası bir karşı duruşları vardır. konyanın yunak ilçesinde yerleşmişlerdir.
  -1 ... herkes kendi derdinde
 2. 2.
  aslen konya-yunak'a bağlı soyları bir olan yaklaşık 10-12 köye birden takılan lakap diyebiliriz, turgutoğulları beyliğinin torunlarıdır, ve yasadıkları bölgede tarımın veriminin düşmesi ve iş imkanı azlığı nedeniyle akşehir'e göçmüşlerdir.burada bir kültür şokuna uğradıkları ve şehirleşmekte zorlandıkları doğrudur, ancak alışma sürecini atlattıktan sonra eğitime önem vermişlerdir,çoğu önemli yerlere gelmiştir, akşehirin en zekı insanları tıraşlardan çıkar.
  ... quartalisma
 3. 3.
  şiveleri biraz gülümsetir insanı ne yapıyorsun demek yerine nööreeyon derler. kelime içindeki e harfini i okurlar ver vir gibi şaşırdıklarında anah dimissim derler mesela ''bana'' ya ''bene'' derler. biraz argo konuşurlar. eski bir hikaye bilirim onlarla ilgili, bir gün iki traş biri şöför biri muavin seyahat esnasında bayan bir yolcu kibarca su ister muavin gayet samimi ne demek bayan bu bizim görevimiz zike zike verecez deyince bayan şöförü uyarır. muavin küfürlü konuştu diye şöförde merak etmeyin bayan ben onun azının tavanını zikerim der.
  1 ... itamedinhacii