bugün

Eveeet. Ailenizin alkoliği topluma yararlı olmaya karar verdi ve bu konudaki tecrübelerini sizinle paylaşmaya karar verdi. Feci bir başucu eseri yazacağım kaydedin. benden söylemesi*. En sonda söyleyeceğim cümleyi şimdi söyleyeyim: maalesef böyle bir yol yok. Evet acı ama böyle bu. Öyle boktan bir durumdur ki bu. Her seferinde böyle olacağınızı bile bile içersiniz. Mide yanması, bağ ağrısı, ağrılar, ağızda kötü tatlar. Çünkü içtiğiniz an aldığınız keyif, ertesi gün çekeceğiniz acı ve sıkıntılara her zaman değer. Sabah kalkarsınız tuz yalamış keçi gibi susamışsınız. Ama nasıl susamak? Sürahiler yetmez susuzluğunuzu gidermeye. Bu yüzden gece yanına bir sürahi su alır genelde alkol alan adamlar. Gece kalkıp mutfağa gitmek çok üşendiricidir çünkü. Bütün bünye ve eklemler ağrı içinde kıvranır. Tabiki bu etkiler 4-5 bira içen insanlar için geçerli olamaz. Akşam 9 gibi oturup gece 3 e kadar sofradan kalkmadan içmekten bahsediyorum. Yada her nerdeyseniz. Bu semptomların en önemli sebebi vücudun susuz kalmasıdır. Alkol, karaciğer tarafından işlenip şekere ve suya dönüştürüldükten sonra ter, nefes ve idrar yollarıyla atılır dışarı. Tabi bunları atarken vücuttaki suda atılıyor.

Neden alkol aldıktan sonra bünye ertesi gün pert oluyor, işkence çekiyor? Bunun en önemli sebeplerinden birisi alkol aldıktan sonra vücudun çok miktarda su kaybetmesi. Ve bu sularla birlikte mineralleride kaybetmesi, sodyum gibi. Hiç düşünmemiştir çoğu kişi 10 tane bira içtiniz diyelim 50 lik şişede. 5 litre eder bunun toplam miktarı. Yani 70 kiloluk adamsanız 10 bira içince 75 kiloya çıkarsınız. Halbuki rakı öyle değildir. Düşününce gene değişik geliyor ama bir ufak rakıda 1.5 su bardağı miktarında sıvı bulunmaktadır. Ama 1.5 su bardağı rakı, 20 su bardağı birayla belki aynı etkiyi gösterecektir. Düşük alkollü içkileri tüketirken sarhoşluk etkilerini yaşamanız için bünyeye daha fazla içki sokmanız gerekiyor. 'Abicim bira daha fazla idrar yapıyo rakı yapmıyo' o kadar diyenler de yanlış ediyorlar kalbimi kırıyorlar. Bütün içkilerin işetme oranı aynıdır. Demin bahsettiğim mevzu yüzünden bazıları size daha çok işetiyormuş gibi gelir. 15 dakikada bir şişe bira içiyorsunuz yani yarım litre. Aynı süre içerisinde yarım litre rakı yani bir ufaktan fazla rakı içinde bakalım ne oluyor. Aynı miktarda tuvalete gitme ihtiyacı duyacaksınızdır. Neyse sıvı örneklerinden fazla bahsettim biraz konu dağıldı. Mineraller vücuttan atılıyor demiştim. Çünkü alkol vücuttan atılırken beraberinde vücut sıvılarını ve içerisindeki mineralleri de atıyor. Akşamdan kalma etkilerinden kurtulmak için anahtar kelime: su. Evet içmeden önce, içerken, içtikten sonra bolca su içeceksiniz. Hatta soda da için arada. Mineral bakımından daha zengin çünkü.Öyle kurutuyor ki bu meret insanın içini. Karaciğer ve bünye çok savaşıyor çünkü. Özellikle yatağa sarhoş girdiğiniz zaman yani gece 3-4 gibi alkol almayı kesip uyumaya gidince, ertesi gün daha kötü kalktığınızı hissedersiniz. Alkollü yatağa girince, bünye şaşırıyor. Ulan bu adamı dinlendirmekle mi uğraşıyım, uykusunu almasını mı sağlıyım, yoksa şu içimde ki yabancı maddeleri mi temizliyim napıyım? Diyor ve önceliği sizi alkolden kurtarmaya veriyor. Bütün gece onunla savaştığı içinde sabah çok boktan kalkıyorsunuz. Benim kendimce bulduğum en güzel çarelerden birisi alkol almaya biraz erken başlayıp, içki içmenin bittiği süreyle yatağa gitmek arasındaki süreyi olabildiğince uzatmak. Yani öğlen 5 de başlayıp içki içmeyi 9 de kesip, yatana kadar yani saat 3 e 4 e kadar -ayılmış oluyor zaten insan- bir şekilde vakit geçirip, yatağa öyle gitmek. Böyle yapınca bünye alkolle siz uyanıkken savaşıp, savaşın büyük kısmını kazanmış oluyor. Gecede daha rahat saatler geçiriyorsunuz, çünkü bünye sizi dinlendirme görevinede vakit ayırıyor. Bazen hiç içmemiş gibi kalktığımı bilirim bu taktikle.

Gelelim içmeden önce yapılması gereken şeylere. Bir kere yoğun alkol alacağınız gün beslenmenize daha dikkat edin, çünkü ileriki saatlerde çok ihtiyacınız olacak buna. içmeye başlamadan 2 saat önce yemek yemeyi bırakın. Hatta iki saat önce bir çay bardağı falan rakı içebilirsiniz. O midede şöyle bir mayalansın, karaciğere ve bünyeye ilk işaretleri göndersin. Şok olmasın yani bünye. Bir başka yol: içmeden 1-2 saat önce 1-2 yemek kaşığı saf zeytin yağı içmeniz. iddialara göre midenin içinde zar gibi bir kısım oluşturuyor. Alkolün emilimini azaltıyor. Rahatsız etmiyor fazla bünyeyi. Hem zeytin yağı zaten faydalı bir şey.

Alkol alım esnasında da, sofra kurduysanız eğer mezeleri meyveleri falan es geçmeyin. Suyla alakası olmayan içkileri içerken, susamasanızda en azından 1-2 bardak su için arada. Olmadı soda için. Su için dediysem aşırı tüketipde başka sıkıntılara uğratmayın bünyeyi. Dehidrasyonu engelleyin yeter. 'Tuvaletimi biriktireyim de muhabbet bölünmesin, zırt pırt gitmeyeyim wc ye' diye de düşünmeyin. Yabancı madde olduğu için onlar, ne kadar çabuk atarsanız o kadar rahatlarsınız, yeni içkilere o kadar yer açılır. Kusma isteği geldiyse de onuda engelleyemezsiniz artık. Kusun. Mesela ben hayatta kusamam. Alkol hayatımda sayısı bir elin parmağından azdır yani. Kussam da içmeye devam edemem diye düşünüyorum ama bir arkadaşım var mesela, adam kussa da geri gelip içiyor. O derece inanmış adam bu işe*. Bir de içilen içki kalitesi önemli tabi. Nasıl filtrasyona uğradıkları, nasıl rafine edildikleri, kullanılan malzeme kalitesi direk tadına, bünyedeki hissine ve tabiki ertesi günkü haline etki ediyor. Mesela 7-8 tane efes extra içeyim, ertesi gün hiçbir şey olmazken, 3 tane kırmızı tuborg içeyim, sabah bok gibiyim a.k. çok dandik bir bira o. Viskilerde öyle, jack daniels manyağı bir adam olarak tavsiye ederim herkese. Votkalardada stolichnaya tabii ki.

Ertesi günkü akşamdan kalma etkisinin bir diğer sebebi de sigara. Malumunuz içkiyle birlikte bol miktarda sigara tüketiliyor. 3 saat süren alkol alım operasyonu esnasında 1 paket sigara içiliyor. Bu bünye için ani bir tüketim. Ertesi gün bunun sıkıntısıda yaşanıyor gırtlak ve ciğerlerde. Bu konuda söyleyecek bir şeyim yok. Az içebiliyorsanız için. Genelde rakı içildikten sonra tercih edilen bir de işkembe kültürü var ülkemizde. Hakkaten mideyi toparlıyor işkembe, kafasını da açıyor insanın. Bolca b vitamini varmış içinde. Sarımsak, sirke falan atılıyor zaten içine bunlarda faydalı. Mümkünse işkembe atın bi tane.

Eveet. içtik. Parti bitti. Şimdi ne yapacağız? Zaten kafamız güzel pek yapacak bir şey yok. Gecenin 3 ünü ettiniz. ilk dediğim 'erken içip erken kapatın partiyi lan' tavsiyemi de yapmadınız. En güzeli, için bir aspirin yatın. Belki bir işe yarar. Kahve içme olayını anlamıyorum. Herhangi bir etkisini görmedim üzerimde. Yanınıza da bir sürahi su alın. içmeden önce 4-5 bardak içip öyle yatın ki uyanmayın gece. Ama ben banko uyanıyorum geceleri. Yanımda bir sürahi çok işe yarıyor.

Sabah oldu. Anlatmayacağım o durumu size. Bok gibisiniz. Bütün akşamdan kalma ibnelikleri sizi bulmuş. Susamışsınız falan. Girebiliyorsanız duşa girin. Hafif soğuk bir duş. Su için banyodan sonra. Duştan sonra az bir şey açılmış olacaksınız. Kahvaltı kesin yapacaksınız bir kere. Üşeniyorsanız ve size hazırlayacak bir bayan arkadaşınız yoksa ekmek arası bol peynir yiyin bari. Yanında varsa şalgam veya turşu suyu sizi hızla toparlayacaktır. Mide içinse içeceğiniz soda – limon * çok iyi geliyor. buzlu kola da mide için inanılmaz güzel geliyor. Sigara içecek haliniz yok zaten. Ben ertesi günler akşama kadar sigara içmiyorum genelde. Sabah gene vitamin hapı ve aspirinde içebilirsiniz. Kaybettiğiniz mineralleri ve suları yerine koyduğunuz ve mideyi doldurduğunuz anda etkilerin bir kısmı gidecek. Geri zaman işi. Bir başka taktik ise, kalkar kalkmaz gene içki içmek . evet şaka gibi ama işe yarıyor. Bir adet shot votka yada tek rakı işe yarayabiliyor.

13 yaşından beri içki içen*, son 2 yıldır alkole en fazla 3 gün ara vermiş, son 4-5 yıldır da 1-2 haftadan fazla ara vermemiş bir insan olarak alkol alma konusunda biraz bilgi sahibi olduğumu düşünüyorum. içki kültür işidir arkadaşlar. Kendini tanımayla alakalıdır. Zamanla vücudunuzun sesini dinleyecek hale geleceksiniz. Doğru adamlarla, doğru yerlerde içilmelidir. Yoksa hiç içmeyin. hadi şerefe. Drink responsibly. *
yatmadan once yarim adet alka seltzer, kalktiktan sonra yarim alka seltzer, sonra bir dus, kahvalti yerine cesitli meyve ve son olarak domates suyu icmek.
bir, en fazla iki, bilemedin uc en kotu ihtimal 4 saat icinde kendinize geleceksiniz.
oda olmadiysa son care olarak maalesef dun gece hangi ickiyi ictiyseniz aynisindan bir kadeh daha icmek.

(bkz: tecrube konusuyor)
kahve en güzel ayıltıcıdır. daha etkilisini tanımam.
soğuk bira içmektir. evet efendim kesinlikle çaresi budur abartmamak koşulu ile kalktığınızda bir bardak veya en fazla bir şişe bira.
akşamdan kalanlara fernet branca birebirdir. tadından içebilirmisiniz bilmem ama mideyi ve kafayı rahatlatır.

(bkz: çivi çiviyi söker)
yatmadan önce bol bol su içilmeli. sabah o kadar rahatlığını görüyorum ki, çatlayana kadar su içiyorum.
içmeye devam etmek.
Su içmemek.
kola içilmeli, duş alınmalıdır.
Alcaseltzer miydi neydi efervesan eczanenizden isteyiniz akşamdan kalmalar için birebir.
Soğuk duş ve mükemmel bir kahvaltı.
duş, kahvaltı ve bol su içmenin gerçekten etkili olabilecek bir yoldur. su zaten ister istemez içmek zorundasın çünkü içinde yangın var. tabi birde klasik soda ve limon.
edit: yok yok limon iyi gelmiyor. boş verin onu.
entriyi giren adam tek tek saymış hala alka seltzer diyorsunuz, Çivi çiviyi söker diyorsunuz.sığır mısınız oğlum siz alkolün vücuda yaptığı etkiyi bilmeden bombok şeyler önerip duruyorsunuz azıcık araştırın la, hiçbir şey bilmiyorsan google'a sorun cahil cühela ibneler
içebildiğin kadar su içip belli bir süre daha uyumak olabilir.
limonlu soda.
sodaya gerçek limonu sıkıp içmenizi tavsiye ederim, kapitalist sistemin size hazırını sunduğu markaları değil.
Bol su. Havalar da sıcak. Boşu boşuna zulm etmeyin kendinize.
En kolay çözümü içtiğiniz bira ise şişe başına 1 bardak su için.
Vodka rakı viski vs. Kadeh başına 1 bardak su için.

Alkolün oluşturduğu sıvı kaybını dengeleyince sabah normal vaziyette kalkabilirsiniz.
akşamdan kalma; aşırı alkol tüketimi sonucu ölen beyin hücrelerimiz sonucunda kafamızın içinde oluşan ödemin yaptığı baskı sonucu oluşan ağrıdır. bu ödemin çözülmesi için gerek alkol tüketimi esnasında gerekse ertesi günü bol bol su içilmesi gerekir diye okumuştum bir yerde.
Valla kahvalti yapmanızı tavsiye ederim ben hemen olmasa da etkilerini baya azaltiyor.
Soda ayran karıştırip için biraz diriltiyor insanı.
içmeye devam etmek, veya hiç içmemek.