bugün

ev hanımlarının kafasını en çok kurcalayan konu. "akşama ne yemek yapsam" konusunda bir sürü düşünce kafasından geçer. eğer evde yemeklik malzeme azsa sorun değil eldekilerle yapılabilecek en güzeli yapılır. fakat daha yeni pazardan gelinmiş ve yemeklik malzeme konusunda bir sıkıntı yoksa ve seçenek çoksa, ev hanımları bu seçenekler arasında boğulabilir.
Çeşitli zenginliği olan, günün son ve esas yemeği...
en ağır en yağlı ve en çok yenilen öğün yemeği.
çok yağlı ve ağır yiyecekler yenilmemelidir. metabolizmanın en yavaş çalıştığı akşam vakitlerinde genellikle hafif ve besin değeri yüksek yemekler yenilmelidir. gerçi bu söylediğime ben bile inanmıyorum ya neyse.
türkiye'de en önemli öğündür: aile, sevenler, arkadaşlar bir araya gelir. uzun, uzun yapılasıdır. ardından da mis gibi çay içilir. sohbet edilir. çok yenilmezse akşam rahat uyunur, kabus görülmez.

(bkz: mide doluyken yatmak)
tüm ailenin sofrada olduğu ve hafif yenmesi gerekirken mutlaka abartılan en ağır yemeklerin yendiği saattir.
üstad cemal süreya'nın affına sığınarak:

yemek yemek üzerine ne düşünürsün bilmem
ama tek başına yenen akşam yemeğinin
mutsuzlukla bir ilgisi olmalı...

cümleten zafiyet olsun !
önemi herkes için ayrı olan yemektir. bir başkadır akşam yemekleri. kimilerine mutluluk verir, kimilerineyse üzüntü. bazı insanların akıllarına eski günleri getirir. çünkü; önemi büyüktür akşam yemeklerinin. bazı insanlara ailenin önemini hatırlatır. bazı insanlaraysa bir sevgiliyi hatırlatır. bir sürü şey.

eğer sevdikleriniz yanınızdaysa ki yanınızda illa birinin olması gerekmez yalnızlığın tadı da başkadır, kısacası sofrada kendinizi mutlu hissediyorsanız o akşam yemeğinin tadını çıkarın derim.
(bkz: henüz değil)
önünüze hazır gelmesinin kıymetini kaybedene kadar anlayamayacağınız.
yemeklerin en doyurucu ve sıcak olanı.
sağlık açısından hafif geçirilmesi tavsiye edilen yemektir.
önemlidir.
Bu arada ayıptıt söylemesi bu ajlam yemekte balık füme, ıstakoz, istiridye, karamelize edilmiş ahtapot ve en pahalısından havyar var.

Şaka lan şaka balık kraker çay...
Bazen hayal kirikligi.
mutemadiyen sevmedigim yemeklerI yiyorum.
bu aksam ekmek peynir bla bla biseyler yiycekmisiz. Oyle dedi annem, Ana kralice.
oysa Ben daha farkli hayal etmistim poff.
Neyse en azindan kilo almiyorum cok bunlarla hem sukur etmek gerek.
kahvaltıdan itibaren unutulan öğünlerin üzerine; an itibarı ile çıtır tavuk salata ve sade soda olandır...

(bkz: baş dönmesi)
5kisilik ailede 3 kisi yiyince pek anlam vermeyen yemek saati .
Her aile bireyinin sofraya tam oturması dahilinde, ortaya güzel bir şey çıkması muhtemel olan yemektir. Yarım-yamalak ve ayrı-gayrı yendiği zaman, kesinlikle aynı hissiyatı vermediği gerçeği de tokat gibi yüzlere yapışmalıdır. Aile kavramının, en çok bu tarz olgular niteliğinde ortaya çıktığını düşündüğüm, başlık girisidir.

Nitekim, hep beraber yenen yemeğin tadı başkadır.

(bkz: aile olabilmenin ilk şartları)
atalarımızın sözüne konu olmuştur.

"her öğünden geçilir ama akşam öğününden geçilmez."
Benim icin artık yerini kampus yemeginin aldıgı ögündür.
ne yapacağım ve ne yiyeceğim hakkında fikrim olmayan 3 öğünün sonuncusu. ne yapsam panparellalar?
Pek yemem ben kahvaltida o kadar cok yerim ki sonraya bir sey kalmaz ama oyle boyle degil normal biri insanin yediginin iki katini kahvaltida yerim bu hep boyledir:).
sen boş ver akşam yemeğini, kahvaltıya gel.
"uyumadan kesinlikle yapmayın!" uyarısına ragmen severek yapılıp sonra da "çok yedim" diye sızlanmaktır.
Az yenmesi gereken yemek.
görsel

Şu saatlerde yenilecek olandır. Sulu sade Etli yemek. Yanında yoğurt. işten geldim yorgunum üşendim güzel yemekler yapmaya.
güncel Önemli Başlıklar