bugün

ders veren, ıslah eden, hafif tehdit kokan anne cümlesi.

artık nasıl anlarsan.
anne : ahmed hadı oglum eve gel

ahmed : nıye anne daha erken

anne : bak aksam ezanı okunuyor cabuk ol

ahmed : banane yaa

anne : babana derım

ahmed : gelıyorum tamam yaaa offfff
(bkz: seksenlerde çocuk olmak)
(bkz: doksanlarda çocuk olmak)
ilk bakışta saçma gözüken fakat biraz dikkatli düşünüldüğünde bir prensip yaratmak adına belirli bir zaman eşiğini kullanma metodudur.*
-olm ezan okunuyo lan bitsin artık mac eve gidelim
+ya dur be daha maç bitmedi, beşte devre onda biter dedik ya
-lan gidelim babam ağzıma sıçar geç kalırsam
+ya sen dur bundan sonra bir ezan daha var o zaman gidersin
-oluyo mu oyle?

(bkz: otobus beklercesine ezanı beklemek) *
babaların hala devam ettirdiği eve çabuk gel cümlesi. hatırlarımda kaç sefer ezan bitmeden koşa koşa eve gelmek için attığım deparları. ulan 24 dizisinden bile dakiktim.
+ ali oğlum eve gel hadi.
-niye ya her akşam aynı hikaye.
+baban gelecek hadi.
-napıyım kabeden mi gelecek her gün geliyo.
+akşam ezanı okunmadan gelceksin demedim mi?
-niye namaz mı kılıcaz hep beraber.
+fesuphanallah.
-hem ben cenabetim anne sonra gelirim.
-at lan topu bana goooooooolll!
+ben sana gosteririm gününü.
esnek evde olma saatlerinizin olmasına neden olan istek. yazın 21:30'a kadar eve gitmeme lüksüne sahipken kışın 16:30'da evde olma mecburiyeti doğurur.
(bkz: benim annem güzel annem)
tehdit içeren bir anne ikazıdır.gezerken bir bakarsınız akşam ezanı okunuyor. sanırsınız ki külkedisi gibi bir paçoza döneceksiniz. *
bir emir cümlesi. söyleyene göre uyma zorunluluğu oluşur. anne ile baba arasında dağlar kadar fark vardır, anne daha çok iltimas geçebilirken, baba affetmez.
(bkz: yatsı ezanı okunmadan barda ol)
+aksam ezani okunmadan evde ol!
-o zaman ezani kim okuyacak anne ?
+okunmadan evde ol dedim!
-anne imam benim.
+okuyosun dogru eve geliyosun!
-ama anne !
+sesini yükseltme anneyee!
(bkz: görürsem söylerim)
(bkz: orada bir ışık göreceksin)
anneanne inanışlarından birisidir, inanışa göre kötü yaratıklar ki genelde burada yaratıktan kasıt, cin dir ancak çocuğu fazla tırsıtmamak ,inanışa hafif sevimlilik katmak adına canavarcık bile denilebilir, güneş batışından sonra sokaklara dökülüp çocuklara kötülük yaptırmasından korkulur bu yüzden çocuklar, akşam ezanından sonra dışarı çıkmazlar.

hatta akşam ezanıyla birlikte küçük yerlerde hayat durur, anneanneler örgü örmeyi bırakır, gençler ağzınlarındaki sakızları çöpe tükürürler ,akşam ezanı gün içindeki dönüm noktasıdır.
15-16 hatta 17-18 yaşlarına kadar evden çıkmadan önce annelerden duyulması farz olan tembih cümlesidir.
yazın sorun değil. akşam 8e kadar bulunuyor da,
kışın bildiğin saat 4de evde ol demek bu.
yetişkin ergenlerin pişirip pişirip önümüze kaktığı şey. tamam arkadaşlar sakin. biz de doksanlarda çocuktuk. bize de annemiz akşam ezanı okunmadan gel dedi. taso oynadık. misket yuvarladık. şu tip başlık açıp açıp bilgisayar nesli bilmez demeyin. çünkü bunu deyip bilgisayarda sabahlıyorsunuz. çok şekilsiniz ya hımına.
her babanın kızına söylediği laftır. yaşınız kaç olursa olsun bu cümleyi duymaya mahkumsunuz.
Anne atasözü "geç kalma", "Akşam erken gel", "telefonun açık olsun", "kimseye bulaşma".

Ama bu cümleleri sarfeden her anne sadece çocuğunun mutluluğu için uğraşıyor durumdadır.
Babamdan zamanında çok duyduğum ama hiç yapmadığım sonunda da hep dayak yediğim olaylar silsilesinin başlama tembihiydi. iyi döverdi babam bu işte ustadır ama hiç başkalarıyla kavga ettiğini görmedim muhtelen bir tek ben akşam ezanından sonra gittim o zamanlar. Sağ kolumdan tutardı şöyle sinir yüklü bir tekme ayaklarım yerden kesilirdi ikinci içinci derken işerdim altıma bir rahatlama da gelirdi elbet. Ortaokula kadar altıma işedim sayesinde. Bir düzen oturtamadım babam iyi döverdi şimdi düşünüyorum yaşıtıyla kavga eder gibi hokkalı vururdu. Annem anlatmıştı bir gün ben bebekken ağlıyorum diye duvara fırlatmış beni eee bendeki de .. mcıklık ne diye ağlıyorsam öyle düşündü zannedersem bebek olduğumu idrak edemedi işler yoğunmuş demek o zamanlar şimdi 6 aylık yeğenim 35 cm den yastığın üstüne düştü aklım uçtu yerinden kendimi duvara attım baktım gülümsüyor mutlu bir bebek hep gülümser tanıştırırım sizi. Çok şey öğrendim kolay değil 30 yaşına geldim hala eve akşam ezanından sonra giderim yalnız yaşıyorum artık babam güzel dövmüş beni bir kaç sene önce 5 kişiden bıçaklı falan gençler bunlar ateşli atarlı görsen severken sikersin bir şekilde girdik birbirimze 5 kişi patoozz ettiler beni ama ayağa kalktım bir genç yanaştı abi nasıl ayağa kaltın ben koştum ölmüşsündür diye ama maşallah dedi bilmez ki cahil biz babadan şanslıyız. Neyse give me five.
Yoksa uvvvv.
hicri takvime gore verilen komuttur. Hava kararmadan evde ol daha guzel bir oguttur. Ama en iyisi tabi ki saat 8'den once evde oldur.

"Cocuklariniza belirlediginiz constraint'ler olculebilir metriklerden olusmalidir" - R. Sifredi
güncel Önemli Başlıklar