bugün

ahtapot temizlenip beyaz eti ortaya çıktıktan sonra yapılan salatadır. kalamar kadar lezzetli olmamasına rağmen fena değildir.
lezzetlidir. ama adı karizma ve sosyetik olduğu için istanbul'da bir bok sanılıp genellikle pahalıdır. ispanya gibi kimi akdeniz ülkelerinde ise ortaya çoban söylemekle neredeyse eşdeğer sayılabilir.
efendim kuru fasülyenin yanında müthiş gider. nohutla pek tavsiye etmem. fasülyeyle beraber servis edilirken kuru soğan cücüğüyle süslenirse ayrı bir görüntü kazanır.hele yanında bir de ayran varsa hmmm mis mis...
tadi, 3 gun disarida acik bekletilmis nutella ya benzeyen hayvan katliami.
yedikçe insanın içinde birşey geziniyomuş hissi uyandıran salata.
Hayatta yenilmesini tavsiye etmediğim bir yiyecektir adamın midesine oturur mazallah.
datça palamut bükünde , üfür üfür rüzgar eserken mis gibi deniz kokarken etraf kabak çiçeği dolmasına eküri olarak yenilesi hayvan katliamı..beni yeseler o da hayvan katliamı olur ama , tadım güzel değil işte bu hayvanın çilesi bu..çok güzel tadı..bi de sakız gibi güzel yağıyla kekiğiyle cok cok çiğnenir..oh oh..
hazırlanışında içindeki taşın unutulmamasına dikkat edilmesi gerekir.
Önce ahtapotu haşlayın, zevke göre sos yapın (sirkeli, limonlu, sarımsaklı ..)
haşlanmış ahtapotlarla sosu karıştırın. içine biraz yeşillik doğradıktan sonra yenmeye hazırdır.

Bazıları minik minik parçalara ayırır, insan seklinden sanır ki beyaz et yiyorum. Miden kaldırıyorsa onu parçalara bölme de öyle kollu kollu ye.
ahtapotu suda haşlayıp vantuzlarını ayırdıktan sonra doğranıp çeşitli sebzelerle sunulan bir salata çeşididir.
büyümesi yıllar süren, oyunbaz mı oyunbaz, akıllı mı akıllı, insana hiçbir zararı olmayan o sevimliği yaratığı 3-5 tane kolu için önce zıpkınlamak, sonra sert bir zemine saatlerce köpürte köpürte vurarak yumuşatmak sonra da haşlamak suretiyle yapılan salata. afiyet olsun.
dün balık seçmeye giderken yemek yemekten vazgeçirendir. böyle kutulu bi şeyde servis edilir filan. hele kollarının tadına doyulmazmış. TABi ÖNCE TADINA BAKMA CESARETi LAZIM.

(bkz: iĞRENÇ)
marmaris milli yiyeceğidir. heleki deniz kenarında bol zeytinyağlıysa. görüntüsüne bakmayın.
iğrençtir, tek kelime ile iğrenç!!! salatası olsun, sotesi olsun, köftesi olsun hepsinin tadı iğrençtir!!!
vantuzları soyulduğunda 5 yaşındaki çocuk pipisine benzeyen şaheser bir lezzettir. ama o güzelim vantuzları soymayalım, soydurmayalım.
muhtesem bir yiyecektir. raki ile harika gider.
çukurbağ da masaya büyüğü koyup iskeleden almışım parça ahtopotumu.

bir güzel haşlayıp, soğuduktan sonra derisini, düğmesini çıkartıp 2-3 cm dilimlemişim seni. taze soğan, domates, yeşil biber, mantar, salatalık turşusuyla şöyle bir karıştırmışım ve meis adasına kadeh kaldırdıktan sonra ağzıma atmışım..

özledim seni kaş.

(bkz: yine yazı bekleriz)
salatasında, bembeyaz eti yeşilliklerin arasından görünse de, o ızgaranın tadı bir başkadır.
Bol ahtapotlu olursa güzeldir.
ahtapot gibi zeki bir hayvanın avlanmasına da yenmesine de karşıyım.