bugün

hosgelmis yazar. *
Matematik dehası, turizm rehberi. ilk ve orta öğretimini Muğla'nın Yerkesik ilçesinde yapan Ruhi liseyi okumak üzere Ankara'ya gitmiştir. Öss'de gösterdiği üstün başarıyla istanbul Üniversitesi matematik bölümünü kazanmıştır. Anadolu'nun çeşitli yerlerinde öğretmenlik yapan Ruhi'nin kaderi MEB'nin yurtdışında yaşayan Türklerin eğitimine yardımcı olmak üzere göndereceği öğretmenleri belirlemek üzere açtığı sınavı kazanmasıyla değişmiştir. Tayin kurasında Paris'i çeken Ruhi burada 400 öğrenciyi üniversite sınavlarına hazırlamakla görevlendirilmiştir. Sorumluluğunda bulunan 399 öğrenci üniversiteyi kazanmış, yalnızca, bir fabrikatörün oğlu olmasından zenginliğini anlayabileceğimiz bir tembelin teki bu sınavlarda başarısız olmuştur. Babası da oğlunu isviçre'ye özel okula göndermiştir.(Bir yaz memlekete gelen eski öğrencisiyle karşılaşan Ruhi ona matematiğinin kaç olduğunu sormuş, zayıf yanıtını alınca da hiddetlenerek "ha özel okul ha normal okul! Bir birdir, demiştir.)

Üstün başarısına rağmen sıla hasretine dayanamayan Ahmet Ruhi Elmas, Paris'te geçirdiği bir yılın ardından Türkiye'ye dönmüş, Galatasaray Lisesi'nden gelen astronomik teklifi geri çeviremeyerek eğitim hayatında yeni bir sayfa açmıştır. Burada başarılarından sorumlu olduğu 25 öğrenciden 24'üne anadolu lisesi kapılarını açmıştır. Fakat başarısız olan öğrencisini aynı Paris'te olduğu gibi tembellikle suçlaması Galatasaray yönetimiyle ipleri germiş, Ruhi liseden istifa etmiştir.
Ruhi'nin Galatasaray Lisesi'ndeki en büyük başarısı, 19 Mayıs törenlerine hazırlıksız yakalanan bedencinin "Yyaâhu Ahmet hocam. Yarın 19 Mayıs. Sahada gösteriler yapacağız. Şu sahaya bir elips çiziver." ricasını kıramayarak eline aldığı tebeşirle, üç saat içinde iki odak noktasına sahip bir elips çizmesidir. Yalnız bu olay bile onun nasıl bir dehaya sahip olduğunu göstermektedir.

Bundan sonra Ruhi'nin yolu yine ünlü bir Fransız okuluna, Saint Benoit'e düşmüştür. Benoit'te ünlü öğrencilerle çalışmıştır ki Pınar Altuğ bunlardan biridir. Bir başkası da ünlü bir kaçakçı olduktan sonra Amerika'ya yerleşen Helmuth Kashar lakaplı bir öğrencisidir. Hatta Amerika'ya kaçtıktan sonra Hemuth sevgili hocası Ruhi'yi aramış, "hocam gel, paraları birlikte yiyelim." demiştir. Ruhi tereddütsüz "hayır!" demiştir bu aşağılık teklife.

Benoit'te müdürle giriştiği pazarlıktan istediğini alamayınca terleyerek masadan kalkan Ruhi, artık kendisini yetiştirenlere borcunu ödemenin zamanının geldiği düşüncesiyle memleketi Ula'ya dönmüştür. Ula'da büyük gösterilerle ve tezahuratla karşılanan Ruhi, mevcut lise müdürünün çekilmesiyle müdür olmuştur. Müdürlüğü zamanında ders verimini yükselten Ahmet Ruhi, ders verimini düşürenlerin çıkardıklarını vurguladığı "asimetrik parazit tehlikesi"ni ilk kez burada dillendirmiştir.

Ula müdürlük makamını fazla işgal etmeyen ve koltuğunu eski müdüre bırakan Ruhi bunca yıllık tecrübesinden sonra yerinde duramayacağını düşünür. Deneyimlerini bütün ülkeye yaymayı düşünmektedir ki papanın on büyük kardinalinden biri ve aynı zamanda Ruhi'nin "Bana rui derdi." diye anlattığı yakın arkadaşı olan Sodano, Ruhi'yi Meksika'daki matematikçi açığını kapatmak üzere New Mexico City'e davet eder. Fakat Ruhi artık yaşlanmıştır ve ülkesi için çalışmayı istemektedir. Hayır, der ve Halıcı Ahmet Urkay Anadolu Lisesi'nin yolunu tutar.

Halıcı Ahmet Urkay parazitlerin mesken tutuğu bir okul görünümündedir. Dersler kaynatılmakta, öğretmenler kan ter içinde görevlerini yürütmeye çaışmaktadırlar. Ahmet Ruhi Elmas hemen duruma el koyar. Öğrencilerinin akıl edemeyeceği silahlar geliştirir, amacı onları beklenmedik zamanlarda, beklenmedik silahlarla vurmaktadır. Alman general Heinz Guderian'ın blitzkrieg taktiğinden etkilenmiş olan ARE, bir anda öğrencilerin korkulu riyası haline gelir. Kah yoklama dosyasıyla aniden kürsüye vurur, kah aniden sesini yükselterek "ağzııını kapat" diye bağırarak "t" harfini bitirir bitirmez yoklama dosyasını hızla sıraya indirir. Yine düşmanı şaşırtmak için yalancı çıkartmalar düzenler, Erwin Rommel'in tanklarının arkasına kütükler bağlayıp toz çıkartarak daha fazla tankı varmış gibi göstermesine benzer bir şekilde tahtaya bir şeyler yazar, sonra da "heeey, bunu kim yazdı?" diye sorar öğrencilere. Bazen de yazdığı şeyleri bir anda silip "heeey, bunu kim sildi?" der sınıfa dönerek. "Para-zitt yapıyor! Pa-ra-ziit!" diyerek neye karşı olduğunu anlatır. Bunu yanı sıra velilerle işbirliğine gider. Velilerin kendisine duydukları güveni ilk veli toplantısından sonraki ilk derste, "Çocuklar! Velileriniziii beğenn dim. Gerçekteeen îyi veliler... Dedim bazı parazit yapanlara bir kaç tane patlatıyorum, dedim. Hımm, dedileer. iyî, dedilerr. Patlatın, dediler." sözleriyle anlatmıştır.

ilk başlarda sağladığı kısmi başarıdan cesaretlenen Ruhi'nin kendine güveni gelir ki en büyük hatayı da burada yapar. Öğrencilerine dünyadan aya merdiven döşesek kaç basamakta çıkarız, Marmara Denizi'nin hacmi nedir gibisinden sorular sorar ve müthiş açıklamalarda bulunur onlara yerbilim ve gökbilimle ilgili. Fakat bu sırada üç basamaklı sayıları toplarken terlemesi, beceriksizliğini kamufle etmek istercesine tahtadan sınıfa dönüp "Bu ne ya? Ben terliyorum ya! Ben terlemek zorunda mıyım ya? of ya!" diyerek kendi kafa karışıklığından öğrencilerinin parazit(yaramazlık) yapmasını sorumlu tutması öğrencilerinin gözünden kaçmamış, bu olaydan sonra Ahmet Ruhi sürekli alan kaybetmeye başlamıştır. Hele bir kızgınlık anında "ooooof oooooooof ooooooooooooof ooooooooooooooooof!" diyerek bağırması o ana kadar verdiği bütün emekleri unutturmuş, tüm bunlar yetmiyormuş gibi öğretmen arkadaşlarından aradığı desteği bulamayan Ruhi ertesi yıl Armutalan'a taşınmıştır. Jean-Marie Le Pen gelmiş, kendisine rehberlik yapmasını istemiş, ama o "Hayyır!" demiştir. Halen Fransız turistlere rehberlik yaparak geçimini sağlamaktadır.
merakla takip edilen yazar. halepçe yazısını görmezden geliyorum tabi. #3940091
kürt düşmanlığında zirveye oynayan yazar. #3940091
anlayışlı ve mantıklı yazar.
hayal gücüne hayran olunası #4675720, ayriyeten de, deneme sürücüsü olmasından şüphelendiğim yazar #3849041 .
(bkz: #4729954)

kendisini en yakın modern ülkeye davet ettiğim yazar. köylüleri kötülediği ve şehirleri işgal ettiğini iddaa ettiği bu vaziyet için ulu önder atatürk 'köylü milletin efendisidir' demiştir. ne de güzel demiştir.
'mohtemelen' çok okumuş yazar. #4675701
(#4926297) bravo! ana kavramını çözümlemiş bir türk evladı işte. evlat acısını bilen bi ana-babadır da belki kendisi. helal olsun! bi ana, bacı karıştırmadığınız kalmıştı!
Konuştukları çoğunlukla başkalarının düşünceleridir elbette, alfabeyi ahmet ruhi elmas icat etmemiştir ki. Ahmet Ruhi Elmas, çaylaklıkla cazalandırılacak hiçbir yazı yazmamıştır. Yazılarında hiçbir şekilde küfretmemiştir, hatta argo kelimeler dahi kullanmaktan kaçınmıştır. Özel mesajlarıysa, karşı taraftan aksi yönde iletiler almadıkça olabildiğince düzeylidir.
annesinin acı yaşamasını istemediğim insandır. onun annesi bizim için annedir ama o başka anneleri anne olmaya layık görmeyecek kadar şaşırmış bir bünyedir. yazıktır insanı.
(bkz: beşinci nesil çaylak)
(bkz: kafa izni/#5219924)
http://www.uludagsozluk.com/e/5417069 nolu entry'sinden sonra kendisine "az yapmışlar öldürseydiniz bari" demek istediğim yazar. Efesli basketbolcuların üzerine bira kutusu atma düşüncesi nasıl düşünce anlamakta zorlanıyorum. Bari kutular boş olsun.
efes pilsen basketbol takımı için "senelerdir efes'in reklamını yapıyor" diyerek ironide tavan yapmış yazar. haklı bi bakıma. eger adınız efes pilsen ise siz heineken'in ne bileyim carlsberg'in reklamını yapmalı. ayrıca stadında güpegündüz kumar oynatılan takımlardan haberi yok galiba.

http://www.sporlive.org/h...acoglunda_kumar_soku.html
hangi malın girdilerini seri bir şekilde :o oyladığının merakında yazar. Bu da yeni adet galiba.
boş gezenin boş kalfası bir yazar muhtemelen. belli aralıklar başlığıma gelip kendince ayar verdiğini sanıyor ve mutlu oluyor.

ben eğlenmek için sinemaya giderim, arkadaşlarımla çıkar gezerim, alışveriş yaparım, dans ederim, kitap okurum, konsere giderim. ne bileyim.. bu adam da gelmiş nick altında saçma salak şeyler yazarak eğleniyor. yazık. *
şahsıma terbiyesiz diyen yazar (#6482272). terbiyesizlik yapmışım bahsettiği entry no.sunda. ironiden yoksun sözlük yazarı olmayı geçtim, mesaj olarak değil de başlıktan hakaret etmek nedir onu anlayamadım..

(bkz: ironiden anlamayan nesle aşina değiliz)
iyi yazarmış, her iyi gibi bir sonu varmış onunda.
güncel Önemli Başlıklar