bugün

(bkz: sözlüğün bölünmesi)
(bkz: ahmet kaya sevmeyen insan/@blinsguardian)
ahmet kaya'yı sevmeyen insanların dışarıdan, "hah bak, allahın denyosu kendisini bu şekilde vatansever sanıyor, ahmet kaya'dan nefret ederek vatan kurtarılmaz balım peteğim" düşüncesindeki insanların karşı çıktıkları görüştür. vallahi ben de dertliyim bu tanım kasma husususunda...

öküzlüğümdendir ki zannımca; ben de ahmet kaya eserlerini pek sevmem, aslında kulaklarım da sağlamdır, misal cem karaca dinlerimn, misal izzet altınmeşe de dinlerim, misal müzeyyen senar da dinlerim lakin bir öküzlüktür gidiyor ahmet kaya'yı, almanya konserinde " valla hi dostu özledik, vallahi apo'yu özledik" deyişinden beridir bir türlü sevemiyorum... bu duygumun da; memleketim insanına, doğusundan batısına, her canlı ve cansız varlığa terör uygulamış bir elebaşına olan saygı sevgi ve muhabbetinden dolayı ahmet kaya'nın da s.kinde olmadığını biliyordum kendisi ölene kadar.

bir de bu duyguya karşı çıkanlar var ki; anlatılır gibi değil, çok cinler çoookk. birisi iki satır demeye görsün kendi fikirlerini " hayda breeeehhh edepsiz, faşist, kemal kerinçsiz hayranı, kafatasçı, sedat peker taraftarı " derler, "dur bilader, dur canım ciğerim bak daha cümlem bitmedi, bak daha cümlenin sonuna nokta koymadım" demeye fırsatın olmaz...evet artık muhatap "beyin soğancığı sikilesice salaktır". bu öngörü bile kişiye "uslub u beyan ayniyla insan" sözünü hatırlatır esasında ama ben hatırlatmadan geçeyim.

insanlar hala şunu anlayamadılar; emperyalizme düşman olabilirsin, bence de haklısın, hatta beraber karşı duralım.... ama unutmamalı ki, "ey beyin soğancığını siktiklerim, ne yaptınız bu memlekete hizmet olarak, ne yaptınız emperyalizme, soyguna, vurguna, talana karşılık?işiniz gücünüz klavye delikanlılığı, polat alemdar tiplemeciliği derken" bir bakmak lazım o yazdıklarını ekrana çıkarmak için klavyeden başka ne kullanmışsın ve bir bak bakalım, klavye milliyetçiliği ile klavye ahmet kayaseverliği pratikte ne kadar benziyor?

eh madem torbayı açtık içindeki eksik kalmasın dökülsün yere; "ben bu ahmet kaya'nın bir bağlama çalışını severim, onu çıkarınca geriye kalanın ne dirisine ne ölüsüne sikim kadar da kıymet vermem."

açıktım, yemek yemem lazım, gerilim acıktırıyor. *
Ajdar anık dinlememek denyoluktur demekle aynı şeydir ajdar anık ı dinlemeyerek dünyayı kurtaracağını sanmakla ilgili açılacak başlığa eşdeğerdir aynı zamanda...

(bkz: Kraldan çok kralcı olmak)

(bkz: ajdar ahmet kaya el ele mtv müzil ödüllerine)
(bkz: virgül yerine nokta koyulası baslıklar)
düşünceyi müzik seviyesine kadar indirgeyebilmiş insanların çılgınlar gibi tartıştıgı bir konu.
ulan sen degil misin amerikan müzigine her yerde laf atan, ne bileyim lan ya anama küfrediyorsa diyen, emperyalist orspu çocuklarına para mı kazandıracagım diyen?
ne farkın var ulan ahmet kaya'dan nefret eden adamla?
ben de derim ki ruspu çocuklarının albümüne para verip yarısını pkk'ya akıtacagıma nefret ederim, oturdugum yerden dünyayı kurtarırım.
büyük yanılgıdır. marifet ahmet kaya gibi bir müzisyen zirvedeyken, ülkücülerden, solculardan, jetpa'lardan, sıradan vatandaştan en tepe değerlerde beğeni görüyorken, kasetleri milyonlar satıyorken, sadece " kürtçe şarkı söyleyeceğim" dediğinde onu dışlamamaktı. "söyle tabi" diyebilmekti. o zaman kimse " apo'yu özledim " der miydi acaba? adamı hain ettik, yurtdışına biz gönderdik, dürüst olalım biz de hata yaptık! serdar ortaç elinde bıçağıyla tabaklara vurup tavır koydu be, çok hayırlı işler yapmış ya vatana! son anına kadar "memleket hasreti" ni anlattı ve bana sorarsanız pişmandı. 42 yaşında öldü, peki vatan kurtuldu mu?
çok sevdikleri deyimle : fe$ındır.
ulan zaten hepiniz atatürkçüsünüz, hepiniz $ehitlerin ardından ağladınız, hepiniz özgürlükçü ve tam bağımsızcısınız, hepiniz $ehit ailelerine destek için elinden geleni radına koymadı, hepiniz ahmet kaya gibi bir bölücünün tek $arkısını bile download etmedi, hepiniz saf, temiz ve rafinesiniz. kirlenmemi$, kirletilmemi$, kirletmemi$siniz. lâf; ben adım gibi eminim ki televizyonda bir askerin $ehit olduğu haberini duyduktan sonra eylemsizliğiniz zerre deği$miyor, kalp denen $ey sadece sizin politik orostopolluk yapmaya ne denli yatkın olduğunuzla anlamlanıyor, reptiloid gözya$larınızla siz, alelâde yalancı ve takiyyeci ideolojik ma$alarsınız.

fe$ınınızın ta dibine koyayım.
akıllara ahmet kaya kimdir ki ondan nefret edilerek ülke kurtarılsın? sorusunu getiren düşüncedir... ulan bu adam dahil olduğunu iddia ettiği siyasi görüşün yandaşları tarafından bile demagoji yaparak biryerlere gelmeye çalışan lümpen bir öküzcük olarak tanımlanmaktadır. ki zaten kendisinin sonunu hazırlayan eylemlerinin hepsi buram buram demagoji kokmaktadır bu durumda ahmet kaya dan nefret etmekle vatan kurtarılmaz nefret edilmesi gerken t.şşaklarını yalamaya çalıştığı hainlerin hastalıklı fikirleridir bu durumda...
ahmet kaya nın sadece bir başlangıç olduğunu düşünen bünyelerdir... bunlar sadece ahmet kaya dan değil, bunların türevlerinden de nefret ederler... kardeşlik türkülerini sevmezler-ki çok doğrudur zira, onlar tek çocuktur, kardeşleri olmamıştır-olmayacaktır...*

bir de insanın aklına ahmet kaya yı sevmeyince bütün kürtleri sevmemiş olmak geliyor... lan bsg denir de başka bir şey denmez... hatta çay bile koyma direk sg denir...

kimse, kimseye salt milliyeti yüzünden ayrım yapmamakta... bunu da bilir aslında insan ama, yine de türk-kürt kardeşliği diyip farkında olmadan ayrım yapar... üstüne basa basa söyler... lan sana ne, bırak insanlar dost olsun neden belirtiyorsun kürt diye... neden lazları abazaları çerkesleri seviyorum diye belirtilmez, o da ayrı bir konu...*
ona da der ki, onlara karşı bir tutum yok, neden olmadığı konusuna gelince göt gibi kalır *.

kıssadan hisse, yine faşist gibi gösterilen insanlara faşistçe bir yaklaşım... hep aynı senaryo... temcit pilavı misali...
israil den nefret ederek filistin i kurtarmak gibi birşey.
(bkz: şafak türküsü)
yaptığı kavganın mı yoksa müziğinin mi tartışılıyor olduğunu öğrenmeden tartışmaya girilmemesi gerekir. zira mesele kavga ise "aktivist ahmet kaya" , müzik ise de "müzisyen ahmet kaya" diye bahsedilmesi daha iyi sonuçlar verecektir.
vatan kurtarmak denen olgunun ne kadar ucuzladığının resmidir. okuyorum, okudukça şaşıyorum. kimseye ayar vermek , ukala tavırlar takınmak, tribüne oynamak gibi bir amacım kesinlikle yok. ancak kahramanlar yaratmak konusunda ne kadar , har vurup harman savuran bir toplum olduğumuzun farkında olmamız da gerekir sanki.

maraşta fransız askerine direnen ve ölen sütçü imam' da kahraman, allen road'da çivi gibi çakan kral hakan ' da kahraman. kahramanlık müessesesini iki paralık edelim önce, gerçek kahramanların yanına , ucuz kahramanlar koyalım , sonrasında da yarattığımız ucuz kahramanların görüşleri ile , eylemleri ile kendimize yol çizelim.

belki de bakmasını bilmiyoruz insanlara. o kadar ezilmiş , o kadar loser bir toplum olmuşuz ki , istiyoruz biri çıksın alsın bizi kurtarsın bu durumdan. masal kahramanları yaratıyoruz kendi kendimize. bir futbolcunun attığı aşırtma golü değilde , gol sanrası yaptığı siyasi selamı kendimize idol alıyoruz, bir mankenin çok naif ve doğal bir biçimde vücuduna bakacağımıza, kıç çatalındaki siyasi parti dövmesine bakıyoruz. sokaktaki simitçinin bile bir siyasi görüşü var iken ve her sağlıklı insanın bir ideolojisi olması gerekirken , biz biraz öne çıkmış insanları nasılda siyasi kahraman yapıyoruz kendimize. sahi ya ahmet kaya şarkıcı değilmiydi. bıraksakta sadece şarkıları çalsa, ahmet kaya'yı seven vatanı kurtarmış , sevmeyen vatanı daha da çok kurtarmış olmasa...
ahmet kaya şarkıları dinleyip bağımsız ülke kurma hayalinde ki insanların sergilediği davranışlar kadar normaldir.

her iki tarafta ucuz kahramandır ama neden sadece hep bir taraf suçlu ve faşist gösterilmeye çalışılmaktadır.

mazlumu oynamak herzaman prim yapmıştır ve yapacaktırda, ahmet kaya bölücü bir örgütün sloganını atarak konserine gelen binlerce insanı çosturmuş, ahmet kaya konserlerinde bağımsız kürdistan antları içilmiş, kürdistan flamaları açılmış, öldürülen pkk militanlarından bahsedilirken özgürlük savaşçıları şehitler denmiştir.

farklı kutuplar hep olacaktır, önemli olan bu kutupların bir kısmını meşru gösterip diğer tarafı faşist, barbar, bok püsür ilan etmek ya kasıtlı yapılan bir hareket yada çok büyük bir aptallıktır.
birinci vazifesinin Türk istiklâlini , Türk Cumhuriyeti'ni, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmek olduğunun bilen kişinin içinde bulunduğu durumdur .
kimligini tasidigi ulkesine serefsiz sifatini laik goren bir zihniyet karsisinda enaz kendisi kadar gorus bildirme hakkina sahip vatandaslarin fikir beyan etme girisimlerinin, kendilerini demokrat tanimlayan odaklarca - susturma politikasi cercevesinde- saptirilmasidir.
ahmet kaya dan yada bir başkasından nefret ederek tabiki ülke kurtarılmaz ama gerçek bir türkün, doğal olarak ülkesini bölmeye çalışan herkeze karşı vermesi gereken, tepkidir. bu şarkıcı da olsa, ressamda olsa, bu tepkiyi ülkesini seven, bu ülke için dökülen kanları unutmayan, her türkün vereceği, yada vermesi gereken tepkidir. buna, kişiler üstünden prim yapmak için entry açanlarda dahildir. ahmet kaya değilmidir ki; ülkemizi bölmeye çalışan, milyonlarca masum köylümüzü askerimizi öldüren, bir örgütün bayrağının önünde şarkı söyleyen.
kabadayılığın, lümpenliğin, hariçten gazel okumanın, bayağı milliyetçiliğin bilgisayar başında adam asıp kesmenin adı vatanperverlik olmuş.

(bkz: ercan saatçi tarzında milliyetçilik)
(bkz: köpek taşlayan)
aşağıdaki soruları kendinize teker teker sorun;

1. ahmet kaya'nın bir pkk sempatizanı olduğunu mu düşünüyorsunuz? Yoksa pkk ile hiç bir alakası olmadığını, pkk'nın gerçekleştirdiği terör ve her türlü insanlık dışı süreci yerdiğini, karşısında durduğunu, ne olursa olsun kardeşliğin ve birlikteliğin terör ile yapılamayacağını savunduğunu ve hiç bir şekilde pkk sempatizanı olmadığını mı düşünüyorsunuz?

2. ahmet kaya'yı hem sanatı hem de bir birey olarak fikirleri, düşünceleri, toplum önünde bulunduğu yer ile seviyor musunuz?

yorum:

eğer 1. soruya "hayır ben pkk sempatizanı olmadığını düşünüyorum" şeklinde bir cevap veriyorsanız;

2. soruya vereceğiniz cevap beni bağlamaz.

eğer 1. soruya "evet ben pkk sempatizanı olduğunu düşünüyorum" şeklinde bir cevap veriyorsanız;

2. soruya evet seviyorum cevabı verenlerinizi kibar bir şekilde sınır kapılarımıza davet ediyorum.

zira önemli olan ahmet kaya'nın ne olduğu değil, onu ne olarak gördüğünüzdür.

ama;

doğu'da o silahı elinde tutup da, çatışmalarda arkadaşlarını kaybedip de, teröristlere kurşun sallamadıysan veya en yakınını askere uğurlayıp bu nedenle geri döndüremediysen, oturduğun yerden kimseye "sen ondan nefret edip ülkeyi mi kurtaracaksın" diyemezsin. sen kimsin ki bilgisayarının başından sağa sola ahkam kesebiliyorsun. benden ne farkın var ki birilerinden nefret edip birilerinden etmememe karışabiliyor, bunu yargılayabiliyorsun. devletime, milletime ve huzuruma gölge düşürenlerden olduğunu düşündüğüm birinden nefret etmek benim en doğal hakkımdır. hadi git doğu'da oğlu şehit olmuş bir annenin karşısında "ben ahmet kaya'nın pkk sempatizanı olduğunu bildiğim halde, ondan nefret edenlere beyin soğancığını s.ktiklerim diye hitap ediyorum, üstelik bununla yetinmeyip ülkeyi mi kurtarıyorsunuz lan diyorum" de bakalım.

en güzel cevabı sana o verir...
buradan çıkan sonuç şudur o zaman;

sen içindeki diğer düşmanları eritemiyorsan o zaman ahmet kaya'dan nefret etmeyeceksin.

yani;

arabanda hem motorda yağ kaçağı var hem de lastiklerin inikse, yağ kaçağını dindirene kadar lastiklerin inik dolaşacaksın.

öyle saçma şey mi var?

gönül istemez mi hem lastiği şişireyim hem de motor revizyonu yapayım. ha ben motor revizyonu yapmayı beceremiyorsam, yerimde oturup da kıçımı devireceğime en azından lastikleri şişiririm.

lastikleri şişireyim ki; o lastikler sahipsiz olmadığını anlasın.
biz bilmiyor muyuz sanki ahmet kaya'dan nefret edince her şey güllük gülistanlık olmayacak. ama elinden bir şey geliyorsa sen neden yapmıyorsun?
bana ahmet kaya'dan nefret etme, her taraf yiyicilerle doluyken diyorsun da sen ne yapıyorsun? bana yaptığını söyle ki ben de yapayım.

amaç kaos yaratmaktan ziyade bu ülkeyi el birliği ile üste çıkarmak değil mi. yereceğine çözüm üretsene.

hadi, ne oldu, hala ortalıkta senin bahsettiğin kan emiciler, yolsuzluk erbapların, emperyalist güçlerin. eleştireceğine sen ne yaptın benden farklı?

anlat ki, o engin fikirlerden biz de yararlanalım. belki elimizden bir şey gelir. belki oturduğum yerden sana katılır, o harikulade girişimlerine bir minik katkı yapıp ülkemi kurtarırım.

ama olmaz, neden?

çünkü türk milleti olarak oturup ahkam kesip herkesi eleştirmeyi biliriz. herkese bok atmayı biliriz. sen böyle yapıyorsun, sen şöyle yapıyorsun, tu kaka sen de bunu böyle yapıyorsun deyip yerimizde otururuz. yalan mı, türk milletinin en önemli özelliklerinden biri değil mi? hala devam ediyor işte.
provokasyon mazemesidir. belki ülke kurtarmaz bu nefret, lakin başka şeyler de var...

(bkz: ahmet kaya dan nefret ederek kendine olan saygıyı kaybetmemek)
(bkz: ahmet kaya dan nefret ederek şehitlere olan saygıyı kaybetmemek)
(bkz: ahmet kaya dan nefret ederek vatana olan saygıyı kaybetmemek)
(bkz: ahmet kaya dan nefret ederek diğer kürtlere olan saygıyı kaybetmemek)

daha gider bu...
(bkz: bok yemenin arapçası)
ahmet kaya kim ki ya?
bir insanın ahmet kaya'nın herhangibir yönünden feyz alarak bir şeyler yapması için deli olması gerek.