bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  istanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ni bitirdi (1923); liselerde, yüksek okullarda çeşitli dersler okuttu, istanbul Üniversitesi nde Yeni Türk Edebiyatı profesörlüğüne atandı (1939), Milletvekilliği (1942-1946), Milli Eğitim müfettişliği gibi görevlerden sonra tekrar, ölümüne kadar süren, Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ndeki profesörlüğüne döndü (1949). Rumelihisarı Mezarlığı nda Yahya Kemal in başucuna gömülü.

  ilk şiiri 1920 de yayımlanmıştı. Altmış kadar şiirinden oncak otuz yedisi ile, tek şiir kitabını ölümüne yakın çıkardı: Şiirler (1961; Bütün Şiirleri adıyla genişletilmiş olarak 1976). Şiirlerinde bir imaj ve müzik kaygısı taşıdığı, hikaye ve romanlarında da, başta zaten teması olmak üzere, psikolojik anları, bilinçaltını aradığı, yansıttığı görülür. (Geniş bilgi Prof. Mehmet Kaplan ın Tanpınar ın Şiir Dünyası;1964 kitabında).

  Tanpınarın başlıca eserleri şöyledir. Hikaye kitapları: Abdullah Efendinin Rüyaları (1943), Yaz Yağmuru (1955), Hikayeler (1983). Romanları: Huzur (1949), Saatleri Ayarlama Enstitüsü (1962), Sahnenin Dışındakiler (1973), Mahur Beste (1975), Aydaki Kadın (1987). Denemeleri: Beş Şehir (1946), Yahya Kemal (1961), Edebiyat Üzerine Makaleler (1969), Yaşadığım Gibi (1970). Monografi:XIX. Asır Türk Edebiyat Tarihi (1949). Ahmet Hamdi Tanpınar ın Mektuplarını da Zeynep Kerman derledi (1974; genişletilmiş ikinci basım, 1992).

  Çeşitli baskıları olan eserleri Dergah Yayınları nda toplanmaktadır. Enis Batur, Ahmet Hamdi Tanpınar dan Seçmeler adlı bir kitap hazırladı (1992).
  5 ... palta
 2. 2.
  (bkz: beş şehir)
  (bkz: saatleri ayarlama enstitüsü)
  (bkz: mahur beste)
  (bkz: huzur)
  gibi kitapların yazarı olan ve türk edebiyatına çok yönlü bakış açısını getirmeyi başarmış yazar.
  2 -1 ... laedri
 3. 3.
  aşk

  Aşk dediğin nedir ki
  Tenden bedenden sıyrık
  Çocukların içinde
  Yaşadığı bir çığlık

  Aşk dediğin nedir ki
  Histen nefesten varlık
  Umutsuzluk içinde
  Karanlığa son ıslık
  11 ... beyazyelkenli
 4. 4.
  "hiç kimse değişime karşı değildir, yeter ki ucu kendisine dokunmasın" sözünün sahibi, şiir, roman, hikâye yazarı. osmangazi belediyesi tanpınar'ın dünyasında bursa isimli bir kitap yapmıştır.
  aydaki kadın, saatleri ayarlama enstitüsü, huzur en bilinen romanlarıdır.
  2 -1 ... ben miyim
 5. 5.
  "şark oturup beklemenin yeridir, biraz beklemeyle her şey ayağınıza gelir" sözünün sahibi.

  edebiyat derslerinin tek sayfalık okuma parçalarını yazmıştır sanki sadece, elli yıl öncesinin dilini anlamayan bir talihsiz öğrenci bir romanının özetini çıkarsın diye ya da. yıllarca göz ardı edilmiş, daha kötüsü birdenbire bir "trend" olarak yeniden keşfedilmiştir.

  sanki türk edebiyatının en önemli ismi değildir tanpınar.
  2 ... yolcu
 6. 6.
  19.asır türk edebiyatı'nın yazarıdır. yazdığı bu kitap tanzimat sonra dönemin edebiyatını en iyi şekilde inceler. birçok üniversitenin türk dili edebiyatı bölümlerinde ders kitabı olarak okutulmaktadır. şair kişiliği yanında türkolog kişiliğinin de çok iyi olduğunu bu kitapla kanıtlamıştır üstad.
  2 ... eagle is free
 7. 7.
  yahya kemal beyatlı'nın öğrencisidir, türk edebiyatı denildiğinde ilk akla gelen isimler arasında yer alır. romanlarıyla ünlüdür.
  2 ... kisinin degeri aradigi seydir
 8. 8.
  beş şehir'de istanbul'dan "yeni bir medeniyetin eşiğindeki dinamo" diye bahseder. musiki'de ıtri, dede; şiir'de yahya kemal; mimari de sinan; resimde goya,valesquez, melling, goya, monet sevdalısıdır. konya'da erzurumda uzun yıllar öğretmenlik yapmıştır. beş şehirde bahsettiği şehirler sırası ile ankara,erzurum,konya,bursa, istanbuldur.
  2 ... zinani
 9. 9.
  (bkz: leyla)
  ... mulayim
 10. 10.
  bursa'da zaman şiirinden ötürü bursa şairi olarak tanınır; ama istanbul aşığı şairdir.
  ... harby