1. .
  çok ayrı siyasi-düşünsel-inanışsal gelenekten gelen, dünya görüşlerinin aynı kulvarda buluşması için tek gerçek neden, dünyanın nimetlerinin adaletsizce bölüşülmesi ya da bunun çabası olan iki kişinin karşılaştırılmasıdır.

  bir kaç örnek vermek gerekirse:

  -ahmet hakan, geçmişini reddede reddede kapital hegemonya içersinde yer edinebilmiştir. bedri baykam ise, uç noktalarda olsa bile aslına sadık kalarak.

  -ahmet hakan kanal 7'de iken asla bir patronun kucağında yazılarına yol vermemişken şimdi aydın doğan menzilindedir. bedri baykam ise sahip olduğu dünya görüşü itibariyle sabittir.

  -ahmet hakan islamcı cenahta haber sunarken, "sol" görüşlülerce bile "iyi haberci" nitelemesini taşırken, şu anda karşıdan baktığı taraf içinde bulunup, içinden çıktığı cenahça lanetlenirken; bedri baykam ilk çıktığı zamanklarda da, şimdi de belirli kesimlerce lanetlenmekte, belirli kesimlerce desteklenmekte, duruşunda bir zik-zak yaşamamaktadır.

  -ahmet hakan bir diaspora edebiyatı ile doğan medyaya yamanırken, bedri baykam yamayan tarafın sesi konumunda olmuştur çoğu zaman.

  -ahmet hakan, islami değer yargılarıyla yoğrulmuş bir beyinle islam dışı bir aleme yürüyüp buraların nimetlerinden istifade ederken, bedri baykam dünyevi lezzetler neredeyse hep orada olmuş, hep orada kalmış, "beğenen beğensin, ötesinden bana ne!" düstürünü hep sürdürmüştür.

  -ahmet hakan sağ kesim yayın organlarında iken karşı taraf için "amman kırılmasınlar" hassasiyetinde iken, şu aralar yazdığı kesimde islamcılar için "amman ne hali varsa görsünler" düşünüş temelinde ilerlerken, bedri baykam "ben ekmeğimdeyim" düşünüş temellendirmesi istikametinde hayatta yol almaktadır.

  -bedri baykam spermli peçetesini "sanat" diye sergilemişken, ahmet hakan sergilenen o muhitte yeni "statülere" soyunmuş, orada bir varlık alanı aramamıştır.

  - ahmet hakan fikirsel göçebedir. bedri baykam ise yerleşik.

  -ahmet hakan dünün islamcısı, bugünün meteryalistidir. bedri baykam ise her daim kendidir, sevmiyor olsak da kendidir.

  -ahmet hakan onu sevdiğimiz yıllara lanet okutmaktadır. bedri baykam ise ona küfrettiğimiz yıllara ihanet etmemektedir...

  ek: ilham için bkz:
  http://www.haberturk.com/...cat=150&dt=2009/10/16
  1 -1 ... west indies