bugün

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu:

"Anadilde eğitim hakkını parti programına yazan ilk parti biziz. Türkler de Kürtçe öğrenmeli. AK Parti şimdi bu reformları şeklen devam ettiriyor. Geldiğimizde Kürtçeye gereken hürmet verilecektir."

https://twitter.com/Harek...tatus/1613866272923557888
Hep söylüyorum işte bu adamın olduğu masadan memlekete hayır gelmez.
" Bingol şewti mijdumane " sadece bunu biliyorum. *


Doğu ve Güneydoğu'daki türkler ve kürtler birbirinin dilini öğrense fena olmaz aslında.

Tunceli'de birçok Türk aşireti kürtçe ve zazaca biliyor diye biliyorum.
doğu perinçek bile bu adamdan fazla oy alır aq.
Şu adamın yaptığını 1. Dünya savaşı’nda boğazları geçen göeben ve breslau, sivastopol’u bombalayarak yaptı.

Resmen dağılma sürecindeki bir olguya Son darbeyi vurmak…
Gerçekten enteresan, batırmadığı masa kalmadı. Yaptığı her adım açıkladığı her adım aykırı.
görsel
tuhaf bir adam . fethullahcı aksiyon dergisinde fantezi
yazılar yazardı .
Kimbilir hangi ülkeye hizmet ediyor it.
türkiye de yaşayıp türkçe bilmeyen milyonlarca insan var maalesef. mülteciler ve kürtlerin bir kısmı. onlar türkçe öğrensin.
Kalmışım oğlum sen?

Önce Türkçe öğrenmeli sonra ingilizce sonra ne istiyorsa öğrensinler.
Ken block bile böyle yanlamamıştır. Komik adam.
Bence doğru bir noktaya parmak basıyor. Ülkende bir dil var ise onu öğrenmek onu unutturmaktan hep daha kolaydır. Hem radikal kürtçülerin elindeki Türkler nasıl olsa Kürtçe bilmez biri Kürtçe biliyor ise daha rahat güveniriz ihtimalini yıkıp geçeriz.
bence doğru bir bakış açısı. etrafımızdaki kürtlerin ne konuştuğunu anlayabilmek, doğru anlaşabilmek için iyi olur. aynı coğrafyada yaşayan iki farklı milletin birbirini anlayabilmesi, gereksiz gerginlikleri paranoyaları azaltıp herkese daha huzurlu bir ortam sunacaktır.
Bir tek dil vardır diğerleri şivedir.

Örneğin kur an ı kerim'de arapça'nın dil olmadığı bildirilmiştir.

Bu apaçık arapça bir kur an ı kerim'dir denerek!

Sizin dil sandığınız yazıdır.

Bu --) Kur an ı kerim'dir demek, kur an ı kerim "dil" değildir de demektir.

Öyleyse arapça ile kast edilenin ne olduğunun araştırılması engrllenendir.

Sizler yazıyı çevirenlersiniz, henüz dilin ne demek olduğunu bilmiyorsunuz.

Dünya'da konuşma dili tektir. Ve hiç kimse bilmemektedir!

Bu nedenle de "oku" denmiştir.

Edit: Çocuklar konuşmayı ezber üzerinden Öğrenir! Ezber birsistemdir, çözümünü yapacak olan arapça dediği şey her ne ise, o dur. Ancak kesin olarak Arap alfabesi yada Arapların konuştukları yazı dili kast edilmemektedir.
ne saçmalıyor bu adam yahu ne kürtçesi ne türkçesi, bu memleketin ivedilikle ingilizce anadili benimsemesi gerekiyor. 500 yıllık medeni geride kalmışlık başka türlü aşılamaz.
Doğru diyor kürtçe ikinci dil olmali.
Boşuna serok ahmet demiyoruz. Bu herif 2 yıl başbakanlık yaptı gerisini siz düşünün. Yarın bir gün tek başına iktidara gelse ilk yapacağı iş kürtçeyi, arapçayı resmi dil yapmak olur. Tam abd'nin istediği ciasal islamcı modeli.
En büyük kürt şehri istanbuldur demiş olan zatın şaşırtmayan yeni açıklaması.
Kürt nefretiyle içi dolup taşan ırkçı akçomarları kudurtmuş açıklama. Kürtler de türkler gibi bu ülkenin asli unsuru. Ne sakıncası varmış kürtçe öğrenmenin? Kürtler nasıl Türkçe öğreniyorsa türkler de aynı şekilde Kürtçü öğrenmeli.
türkler çocukluktan itibaren zorunlu olarak bilgisayar programlama dili öğrenmeli. insanda önce vizyon olacak.
Benim 1,5 yaşındaki yeğenim bundan daha akıllıdır.
ilkokuldayken ağrılı ve ağır antipatik arkadaşlarım (Ağrılılarla olan hikayemi biliyorsunuz) derdimi anlatacak kadar Kürtçe öğretmişti.
Bu arada bağlantıyı kuramadım. Daha doğru dürüst Türkçe konuşamayanlar var, neden Kürtçe öğreniyoruz? Kürt düşmanı falan değilim baştan söyleyeyim.
ingilizce de öğrenmeyelim o zaman falan demeyin, ingilizceyi her yerde konuşabilirsin. Arap nüfusu artsa Arapça öğrenin mi diyecekler. Önce herkes Türkçe öğrensin, sonra diğer dillere sıra gelir.
Erlik reisin dediği gibi; batmadi ya daha da içine sıçmamız lazım ülkenin.
Bir lisan bir insan
Gagavuzcada öğrenin
Boşnakca da
Pomakcada cerkescede
Dil öğrenmek korkutmasin .
Türkler'in Kürtçe öğrenmesi gerektiğini savunan net vatan hainidir. Bu ülke Türk devletidir. Dili Türkçedir. Etnik azınlıkların diline başlatmayın. Kendi aralarında ne konuşuyorlarsa konuşsunlar. Sike sike Türkçe öğrenip konuşacaklar. Egemen millet biziz. Azınlıklar egemen olsunlar ondan sonra dil meselesi tartışılır. Tabi bunun için bize karşı savaş kazanmaları lazım. Aklınızı başınıza alın.
görsel
gümbür gümbür geliyor,gelmekte olan
Bence arapca öğrensinler önce.
(bkz: domalıyım da sik bide)
Kendi öğrenmiş zaar.
Coğrayamızda yaşayan yaklaşık 20 milyon kürt vatandaşımız olduğunu, kürtçe yayın yapan bir devlet televizyonu olduğunu da düşünürsek neden tepki ile karşılandığını anlamak zor.

Bence okullarda eğitimi verilmesi gerekir. Ama öncelikle kürtçe dersi verecek birilerinin de olması lazım. Belki Kürtoloji fakülteleri kurulmalı. Kurulduysa kimse kusura bakmasın.

Ayrıca bu da yetmez. Aynı topraklarda yaşadığımız milyonlarca alevinin dini konusunda da bilgi sahibi olmak isterdim. Böylece kafasına göre yakıştırma yapamaz insanlar.

Ama tabi birçoklarına göre bunlar varlığını tehdit olarak algılanacak. Amerikalıların paskalyasını, cadılar bayramını, noelini takip ederler ve kutlarlar hatta ama nevruz dendi mi insanların gözleri döner. Bizler için yaratılmış suni düşmanlarla çarpışıyoruz.

Kendi gündemimizde olmayan, o ana denk farkında bile olmadığımız düşmanlıkları sahipleniyoruz. Nevruz buna güzel bir örnektir. Yıllarca bu eziyet haline geldi güneydoğudaki insanlar için. Hatta onlar da bu yüzden olması gerekenden daha çok sahiplendi. Devlet kendi eliyle bir direniş sembolüne dönüştürdü. Joplanmalar, yasaklar, gaz sıkmalar, şiddet Gezi'den çok önce nevruz kutlamalarında vardı. Sonra birden bire devlet nevruz'u sahiplendi. Kutlamalar sanki yıllardır bizde de yapılıyormuş gibi etkinlikler düzenlendi. Aslında nevruz gerçekten de sadece kürtlere ait bir kutlama değil. Özellikle azerbaycan, iran, turkmenistan, kırgızistan, özbekistan gibi ülkelerde baharın gelişini kutlamak için yapılan çok eski bir gelenek. Neyse, serbest bırakılınca bir iki gerginlikten sonra kimseye bir şey olmadığı görüldü. Ülke falan bölünmüyor, bayrak inmiyor, ezan susmuyordu nevruz kutlanınca.

Farklı etnik birklikteliklerimiz ve onların kültürel miraslarının bizim için bir zenginlik olduğunu gördüğümüz zaman huzura kavuşacağız.
Niye la?
adam gelecek partisi başkanı, geleceği görüyor demek ki. ileride onlar çoğunluk olacak bu gidişle.
ben alamanca öğrenmek istiyorum.
kürlerden oy almak için iyice saçmalamış. Kürtler sana oy vermez davutoğlu.!
aydın, çağdaş, modern ve demokrat altılı fiskos açıklamasıdır.