1. 1.
    bu hikaye gerçek veli ve ermiş hak dostlarına değil, günümüzde hoca veya medyum adı altında insanları istismar eden soytarılara ithaf edilmiştir.

hikaye bu ya;
    doğuda ahmet ağa isimli çok zengin bir ağa yaşarmış. ağa nın yirmiden fazla köyü, dört tane karısı sayısını bilmediği kadar çocuğu ve her şeyden fazla sevdiği bir av köpeği varmış. avcılığa hasta denecek kadar tutkulu olan bu ağanın köpeği o çevrede son derece ünlü ve av kokusu almasıyla her avcının bildiği namlı bir tazıymış ve bir gün ağanın köpeği hastalanmış ki ne hastalanma.....

Ağa kasabaya jip yollamış kasabadaki veterineri getirtmis, fayda etmemis. Istanbula telefonlar edilmis ve veteriner fakültesinden profesör çagirilmis, olmamis. Hayvan öldü, ölecek. Avci abartmasiyla havaya ziplayip kus kapan, denize dalip balik yakalayan köpegi hiç kimse bir türlü tedavi edememis.

Aga evladi kadar sevdigi bu köpegin hastaligi dolayisiyla kara kara düsünürken, aganin çiftliginde yanasma olarak çalisan iki adami biraz korkarak, biraz çekinerek aganin yanina yaklasmis ve.....

-Agam, karsi köyde bir şıh var ki nefesi pek bir kuvvetlidir diyorlar. Iznin varsa senin hayvana bir nefes etsin, ola ki hayvan iyi olur. Demisler.

Aga bu sözleri isitince hirsindan deliye dönmüs

-Ulan kafirler, hiç Allah in kelami hayvanin üzerine okunur mu? Tez defolun karsimdan demis. Ama diger taraftan da içine bir kurt düsmüs. Insanda can, hayvanda can. acaba böyle bir is için siha danisilsa o bu durumu uygun görür mü? diye baslamis düsünmeye.... Kararini vermis ve çagirtip yanasmalari,

-Hele suradan iri bir koç alip sih hazretlerinin yanina varip bir sual edin bakalim, bizim hasta tazimiza nefes etmek caiz olur mu? Cevabini merak ediyorum, tez elden bana haber verin. Demis.

Yanasmalar iri bir koçu alip varmislar sihin huzuruna ve köpegin hastaligini anlattiktan sonra agalarinin köpege nefes edilir mi diye merak ettigini ve cevap bekledigini söylemisler. şıh bir adamlara bakmis bir koça.... Ogluna dönerek,

-Sen koçu agila götür, bende kara kapli kitaba bakayim caiz midir, eger caizse bir muska hazirlayim. Demis. Aradan bes dakika geçtikten sonra sih musamba sarili bir muska ile gelmis ve

-Agaya selam edin bu muskayi hayvanin boynuna asarsa hayvan iyi olur, ama hayvan iyilestikten sonra bu muskayi kimsenin eline geçmeyecek bir sekilde bir akar suya atsin demis.

Iki yanasma sevinçle agaya haberi ve muskayi verdikten sonra

-Agam köpegin sihimizin nefes etmesiyle iyi olacak göreceksin. Demisler

Hakikaten veterinerlerin ve profesörlerin tedavi edemedigi köpek iki gün içinde eskisinden daha saglikli ve hareketli bir hayvan olmus. Hayvan iyilestikten bir kaç gün sonra boynuna takili muskayi çikartmak ve bir akar suya atmak gerektigi için yanasmalar durumu agalarina hatirlatmislar ve agada, yanasmalarina muskayi çikartip kendisine getirmelerin söylemis.

Muska geldikten sonra aga,

-Açin bakalim acaba şıh hazretleri hangi duayi veya azameti yazdi da bu yazdigi muskanin gücü ile bizim tazi iyi oldu. deyince, yanasmalar hemen itiraz etmisler.

-Aman agam çarpilirsin sakin okuma demisler. Ama aganin inadi tutmus bir kere

-Hayir mutlaka muskayi okuyacagim. Diyerek muskanin musambasini açmis ve sari bir kagit üzerine yazilmis olarak bir dörtlükle karsilasmis.

Muska yazdim Ahmet aganin itine,

Ben kavustum kivircik kuzunun etine

Iyi olursa da s......e,

Iyi olmazsa da s.......e.
    ... tierraylibertad