1. 1.
  * * 1959 sinop doğumlu akademisyen, tarihçi ve yazar. marmara üniversitesi fen edebiyat fakültesi'nde öğretim üyesidir.
  7 ... cevapsiz soru
 2. 2.
  ahmet şimşirgil 1959'da boyabat'ta doğdu. ilk, orta ve lise tahsilini aynı yerde tamamladı. 1978'de girdiği atatürk üniversitesi, edebiyat fakültesi, tarih bölümü'nden 1982'de mezun oldu. 1983'de aynı bölümdeki yeniçağ anabilim dalı'ndan araştırma görevlisi olarak vazifeye başladı. 1985'de yüksek lisansı'nı tamamladı. 1989'da marmara üniversitesi, fen edebiyat fakültesi, tarih bölümü'ne naklen geçiş yaptı. 1990'da osmanlı taşra teşkilatı'ndan tokat (1455-1574) isimli çalışmasıyla tarih doktora unvanını aldı. 1997'de uyvar'ın osmanlılar tarafından fethi ve idaresi isimli takdim teziyle doçent oldu. seyid muradi'nin kaleme aldığı barbaros hayreddin paşa'nın gazaları kaptan paşa'nın seyir defteri isimiyle sadeleştirerek, ayrıca osmanlı tarihini ile ilgili kayı i ,kayı ii, kayı iii, kayı iv, taşa yazılan tarih topkapı sarayı ve ahmet cevdet paşa ve mecelle adlı eserlerini yayınladı. 2003'de profesör kodrosuna atanan şimşirgil'in osmanlı şehir tarihi,siyasi hayatı ve teşkilatı ile ilgili çesitli dergilerde yayınlanmış çok sayıda ilmi makalesi bulunmaktadır.
  evli ve üç çocuk babasıdır.
  4 ... hercaimenekse
 3. 3.
  Cine5'te tarih ve medeniyet isimli programda tarih yazmaktadır âdeta. Çok faydalı bir bilim insanı. Mutlaka takip edilmelidir.
  3 -3 ... tespitdirektor
 4. 4.
  saü'de verdiği konferansla herkesi mest eden iskender pala'nın cevap dahi veremediği
  osmanlı tarihçisi.
  3 -2 ... dedektifluk
 5. 5.
  başka şeyler programında iskender pala' ya ayar üzerine ayar veren tarihçi.
  5 -1 ... asfaloth
 6. 6.
  cine5'de cumartesi akşamları -tarihin arka odası ile aynı saatlerde- yayınlanan tarih ve medeniyet adlı popüler tarih programına çıkan akademisyen.
  2 -1 ... usualsuspects
 7. 7.
  cine5'de güzel konuları masaya yatırıyorlar.. hoca bazen coşuyor masa falan tokatlıyor..

  fakat programın süresi kısa gerçekten..
  2 -4 ... mehmedayaz
 8. 8.
  düz adam. bilimsel olmaktan çok tipik bir târihini savunan adam profili çizmekte. buradan kendisine beyân ediyorum: ben târihimi onun târih sevgisinden daha çok seviyorum. ilâve ediyorum, mevlânâ hakkındaki iddiâlar zannettiği gibi iftirâ veyâ palavradan ibâret değil. bu şimşirkafanın hiddetlenip ağzından köpük saçmasına gerek yok. gerçi iddiâları incelese bile birşey değişmez. bizim millet birini put yaptı mı tapmaktan vazgeçmiyor. ilmine saygım yok, çünkü haddinden fazla savunmacı. târihini seven acısını da tatlısını da kabûl eder ve târihiyle gurur duyması için hatâsız, günâhsız, ayıpsız olmasına gerek de yoktur. bunların üstünü örtmeye gerek yok. olan olduysa olmuştur, bu ancak kabûl edilir. yalan söyleyerek, olmasını istediğimizi söyleyerek târihçilik olmaz. ama işte, mesele tabu meselesi...
  8 -6 ... ankakusu
 9. 9.
  kitaplarındaki üslubunu sevmediğim tarihçi yazardır. kayı serisini okursanız galibiyetleri öve öve ballandıra ballandıra anlatmasına rağmen mağlubiyetleri "boş koyun gitsin" dercesine bir iki satıra sığdırıyor o kadar.
  3 -2 ... 123s4ndos
 10. 10.
  bilen, bildiklerinden kendisine, okuyucusuna ve dinleyicisine gaz veren konular seçmesiyle ünlü olmakla birlikte bir o kadar da konuşmayı,anlatmayı ve öğretmeyi seven, bilginin bünyemizdeki varlığı veya yokluğunu ancak kendimize sorduğumuz soruyla ortaya çıkacağını dillendiren marmara üniversitesi yaniçağ tarih bilimi profesörü ve anabilim dalı başkanıdır.
  1 -1 ... tatava