bugün

Toplum içinde yaşamanın gereği ahlak kaçınılmaz deriz çoğumuz.
Birlikte yaşamanın belli kuralları olmalı.
Peki bu yapı nerede başladı, nerede çözüldü.
yoksa hep görmezden geldiğimiz şey, insanoğlu temelde kötü bir varlık mı?

Ahlak çoğunluğun kararıyla oluşmuş ve yozlaşmaya açık bir kavram mı.
ilahiyat fakultelerinin kız erkek karışık olarak okutulması der kacarım.
Bilimi ve gelişen teknolojiyi yanlış anlamak ve yanlış kullanmak, daha doğrusu yanlış anlamaktan ziyade bilim hakkında sadece okunmasını istenilenleri okudukları için verileni alıyorlar halbuki, bilim kimsenin malı değildir yorumlamak ve özgür düşünce ile bakmak lazım sahip olduğumuz ahlaki değerleri yenilemek gerekmeyebilir. insanlar bilmedikleri ilginç şeylere hemen inanabiliyorlar.

günümüz koşullarında hayatı eski zamanlarda ki hayata kıyaslarsak görürüz ki hayat şuan çok kolaylaşmış durumda yani insan oğlu keyfine uyanı kolay olanı seçiyor örneğin bir derste bile artık dinleme yapılmıyor ses kaydı alınıyor, fotoğraf çekiliyor not tutulmuyor.

zannımca dinde ve ahlak ta da durum böyle, kolay olanı seçmek gibi bir alışkanlık var. mesela işte veya arkadaşlık ta ahlaki ve etik kurallara pek eskisi kadar riayet edilmiyor veya aramak yerine mesaj atılabiliyor örneğin şu özel günlerde toplu mesaj olayıdır. çok saçmadır bana göre listemdeki hiç kimseye dönüş yapmıyorum toplu mesaj aldığımda.

edit : din ile alakalı örnek vermeyi isterdim fakat canımın sıkılmasını istemiyorum zira burada pek inanca saygı göremedim, yinde bunu genellemiyorum.
Populer kultur.
Gelisicegiz derken sikisicegiz'i anlamak.
Ve sikisirken bile isin duygusundan yoksun olmak.

Gosterilen ve yasanan gercek hayat arasindaki ucurum!

Ve bu ucurumun dayanilmaz cekiciligi...

Yoksulluk!
Zengin olmak hayali.

Kokunden koparilmis millet, halk vasfini kaybetmis, orf ve ananelerden yoksun genclik!
Medyası. Ne kadar pislik varsa özendiriyorlar.
Aileler. Net.
medya, televizyon.
Özellikle dizilerde yalan dolan, hırsızlık, karı kıza sulanma, laf atma, adam dövme yüceltiliyor.
Ateizm.
Aynı oranda arttı dikkat edersen.
ahlaksızlıktan yeni bir şey gibi bahsetmek de bir nevi çöküştür.
ikiyüzlü halktır ahlaki çöküşün sebebi. şöyle ki, imanlı insan her ortamda ahlaklıdır, ama şekilci dinci imana değil şekle önem verdiği için içi boş kalır imanının ve fırsatını bulduğunda yanlış şeyler yapmakta bir beis görmez. yani ahlak anlayışı zayıftır ve herkesin gittiği yöne gitmek ona göre normaldir. herkesin nereye gittiğini sorgulamaz çünkü sorgulama yeteneği yoktur.

iktidar böyle dönemlerde sadece bahanedir, toplumsal sınamadır. çürük meyvaların kokusu bu dönemde daha kolay çıkar. çünkü balığın başı kokmuştur zaten. halk neyse iktidar da o'dur diyorum ben. azınlıkta kalan kötü kokuyla başetmeye çalışır, madem ortam bu ben de kokuşayım demez. omurgalı olmak da işte budur.
Yıllar önce universitedeyken bu konuyla alakalı yabancı bir profesörün makalesi üzerine çalıştığımızı hatırlıyorum.
Dipnota kaynak düşebilmek isterdim fakat öyle sağlam hafızaya hiçbir zaman nail olamadım.
Sadet itibariyle yaklaşık 14 sayfada dinlerin dejenere oluşuna bağlamıştı sayın yazar.
Doğruluğu elbette tartışılır. Hakkını vermek gerekirse kalem kalem işlenmiş sosyolojik olaylar bahsettiği kapıya çıkıyordu.
En önemli sebebi millet olarak özümüzü kültürümüzü kaybediyor oluşumuz. Önceleri asla olmayacak denilen şeyler ilk başta gizli gizli şuan ise açık açık yapılmakta.
dünyanın ahlaki bir çöküntüye gittiği veya daha kötüye gittiği fikri tamamen geçmişin ütopyasıdır. geçmiş zamalarda daha boktan bir hayat vardı. bugün savaşlar aslında daha azdır ve amerikada olan tecavüze bile buradan tepki duyabiliyorsun. önceden nerden bileceksin?
medya bugün haber yapmasa komşunun kime tecavüz ettiğini bile duymazsın.

dünya daha kötüye gitmiyor bence, sadece insanlar daha hızlı yaşıyor ve artık daha çok bir şeyleri farkında. o ufak dünyası yok. bir sürü etkileşim var ve bu yorucu oluyor tabi.
high carb. diet'ler ahlaki çöküşü direkt tetikler, kimse kimseyi kandirmasin.
1000 yılı aşkın süredir Müslüman olan bir millet için islam değildir.
Memeye düşkünlüğüm ve kadın tenine olan zaafım.
Uygar olmak ile, değerleri yitirmek arasındaki ince hassas çizgiyi görememekten kaynaklıdır.

Çağa ayak uydurmayı, gelişmeyi, tüm milli ve manevi unsurları yok sayıp bencilleşerek, arsızlığı, edepsizliği marifet sayarak olabileceğini düşünen, eğitimsiz ve vizyonsuz insanların hızla çoğalmasından ötürüdür, ahlaki çöküş.

Ciddi bir tehlikedir ve bulaşma riski yüksektir ne yazık ki.
ahlakına sahip çık çökmesin .
Ahlak kavramı kişiye göre değişebilir. Kimse başkalarının ahlak görüşüne uymak zorunda değildir. O sana fuckbuddy bul diye dayatma yapmıyor. Sen de yapamazsın. Ayrıca kendin gibiler ile yaşamak istiyorsan (bkz: yallah afganistana)
balık baştan kokar

akabe.
Yeniçeri ordusunun dağılması,
Halktan alınan yüksek vergiler,
izlenen işgalci politikalar,
Hazine borçlarının artması..

Pardon lan Osmanlıydı bu. Gerçi pek de farkı yokmuş.

Temeli sağlam olmayan (din) her şey bir gün çökmeye mahkumdur.
görsel, işitsel ve basılı yayın organlarının %75'i...
Siyasal islam dolayısıyla yozlaşan dini değerler.
kesinlikle birtakım sözlükler.