1. 1.
  kant'ın pratik aklın eleştirisine geçişten önce ön bir çalışma olarak sunduğu kitabıdır , temelde ahlaklılığın hiçbirzaman deneylere ve duygulara dayanamayacağı ahlaklılığın ilkelerinin saf aklın nesnel (yani duyularla ilgili olmayan a priori ilkesine bağlı) bilgisine dayanan istemelerin ancak ahlaksal olacağını deneyle veya faydacılıkla ahlaka ulaşılamayacağını açıklar.

  istemenin ahlaki olup olmadığını sınamasını ise ; benim istemem ayrıca tüm akıl sahibi varlıkların istemesi olabiliyorsa bu isteme ahlak kuralı olur der.

  ayrıca ahlaki bir davranışın hiçbir zaman kişisel bir çıkar için veya toplumsal bir fayda iÇiN DEĞiL SIRF ÖDEVDEN ÖTÜRÜ YAPILIRSA ahlaki olacağını savunur.

  kitabın son bölümünde ise pratik aklın eleştirisine geçer.
  1 ... tukay
 2. 2.
  100 sayfayı aşmayan oldukça kısa bir metin olmasına rağmen Immanuel Kant'ın ahlak felsefesinin temellerini ortaya koyduğu en önemli metindir.
  ... duran emmi
 3. 3.
  100 sayfayı aşmayan oldukça kısa bir metin olmasına rağmen Immanuel Kant'ın ahlak felsefesinin temellerini ortaya koyduğu en önemli metindir.

  Ahlak felsefesi alanında sistematik bir eser hazırlama girişiminden ilk kez 1768'de bahseden Kant, yazımına 1783 yılında başladığı eserin ilk baskısını 1785 tarihinde, en önemli eseri kabul edilen Saf Aklın Eleştirisi'nden dört yıl sonra yaptı. Ahlak Metafiziğinin Temellendirilmesi aslen Pratik Aklın Eleştirisi'ne hazırlık olarak düşünülmüştü. Bu eserde ortaya konan ahlak felsefesinin esasları Pratik Aklın Eleştirisi'nde ve geç bir dönemde yazdığı Ahlak Metafiziği'nde (Metaphysik der Sitten) geniş biçimde açıklanır ve incelenir.
  ... gozlerinmeyhanesiisback
 4. 4.
  2 ton demir 5 ton tuğla 1 rizeli yandaş müteahhit yeterince sağlam bir temel oldu sanırım.
  -1 ... siradan siradam mathame