bugün

artık anlasılması gereken gercektır. toplumda dınsız olmak beraberınde ahlaksız olmayı getırır dusuncesı var buda bır dıne mensup olmayanların bır yaratıcı veya cehennem korkusu olmadıgı dusunulurek one surulmus bır dusuncedır ama bır bıreyın toplumda ahlaksız dıye tanımlanacak davranısları korkudan degılde ısın bılıncınde oldugu ıcın yapmaması gerekır kı bazılarını o korkuda durdurmuyor.
kısmen evrensel lakin din ile kemale eren bir unsur.
tabi ki de ahlak din unsuru değildir. dinsiz topraklarda da ahlak kuralları olduğuna göre (sana göre iyi ya da kötü), ahlak ayrı bir kavramdır.
ahlak anlayışı gelişmeyen toplumlarda ancak ve ancak "din" ahlak getirebilir. şimdi türkiyeden din'i çıkar bak neler oluyo. hali hazırda din varken ki halimiz ortada.
ahlak din hiç bir alakası yoktur, islamda güzel ahlak yönleri vardır ama bu islamla geldi diye birşey yoktur.
doğru önermedir. dinin gşremediği yerlerde ahlak bulunabilir. bilimde de ahlak vardır ama din giremez oraya.
(bkz: islam güzel ahlaktır)

diğer dinlere din diyerek teknik bir tanımlama yapmış oluyorum...
'ya ben dinsiz olsaydım kesin anamı bacımı keserdim, ırzlarına geçerdim xdxd' diyerek herkesin kendisi gibi dini inanca sahip olması gerektiğini anlatmaya çalışan insanı duyduktan sonra akılda uyanan düşüncedir. *
Ahlak evrenseldir Budisttin ahlağı ile Hristiyanın ahlağı arasındaki benzerlik örnek olabilirdir.