bugün

ister istemez insanın aklına giren bir arzudur, dilektir, yakarıştır... loto, piyango, sayısal gibi talih oyunları ile birleşince umuttur.
milli piyangonun reklam sloganı.
1971 yapımı 50 dakikalık macera filmi.
yönetmeni için: (bkz: sırrı gültekin)
tanju okan in bir fakir agziyla icten söyledigi harika sarki.
(bkz: if i were a rich man)
almancasi: wenn ich doch mal reich wär...
ah bir zengin olsam
sana neler neler alırdım
yaşardın gönlünce sen
bir zengin olsaydım ben
çalışmazdık asla
ne isterdim tanrıdan bundan başka ben
her akşam votka, rakı ve şarap
şarkısını sana öğretirdim ben
geçip gider kalmazdı hiç keder
ömrümüz zevk ve neşeyle dolu
sürer giderdi hayat boyu
işte böyle zengin olsaydım ben *
belki de böyle bir zenginlik içinde olsaydık sevgilim
bunca rahat yine de bedbaht mutlu olmazdım ben. *
başrolünde hülya avşar'ın oynadığı, 2001 yapımı, tgrt'de yayınlanan dizi.

ilk bölümünden bir kesit;

--spoiler--
hülya avşar'ın ailesi fakirdir. göt zoruyla geçinmektedir. hülya avşar'ın küçük bir oğlu vardır ve bir gün sayısal loto oynamak ister. hülya avşar, "paramız yok zaten, bunlara para veremem" der. çocuk ısrar eder ve sonunda annesini ikna eder. hülya avşar ise, "sadece bir kolon oynayacaksın ama" der. çocuk bir kolon oynar ve altı tuturur. (vay amına koyim şansa bak) daha sonra ise, kupona bakarlar ve sevindirik olurlar. hülya avşar, kuponu dolapta duran gömleklerden birinin cebine koyar. ondan sonracıma, yoldan eskici geçerken hülya avşar'ın kız kardeşi ya da kızı (burada tam emin değilim) rolündeki ayşe tolga, "nasılsa zengin olduk, kim giyer bu gömlekleri" diye eskiciye verir. eskici ise, gömlekleri göt zoruyla bir kadına satar. kadın, gömlekleri yıkayacakken ceplerini kontrol eder, sayısal kuponunu bulur, buruşturup yere atar. daha sonra tv'de sayısal loto ile ilgili bir haber görür ve yere attığı kuponu kontrol eder. işte o kupon, şanslı kupondur. daha sonra parayı alır ama kuponun sahibini aramaya başlar ve bulur. parayı, mal gibi, hülya avşar'ın ailesine verir...
--spoiler--

çıkarılacak ders: siz, siz olun; kazara size gelen sayısal kuponu tutmuşsa, parayı alın ve sahibini aramayın.
çoğu insanın anca rüyasında gördüğü şeydir .
insanı eğlendiren bir melodisi olan şarkı.
(bkz: Fiddler on the Roof)
hic evlenmezdim.

dusunsene onca servet, ne idugu belirsiz bi kadina yedirmezdim, 15 yasinda bi kiz alir kendi gozetimimde besler yetistirirdim al sana namuslu kiz. himayemde oh.

gerci zenginler hep boyle dusunuyo da gidip en orospuyu hic dusunmeden aliyo. insallah hepiniz pavyondan cikardıginiz karilarla evlenin. amin insalla.
Sana neler neler neler neler alırdımm diye devam eder.
1999 yılı eski tgrt dizisi. hülya avşarın güzel olduğu son yılları başrolde değerlendirilmiştir. loto konulu bir diziydi. zaten tutmadı 13 bölüm sürmüştü.
Zamanin guzel dizisiydi.