bugün

kadının stiline hayranım efendim. romanlarını okumaktan kendimi alamıyorum.
And then there were none en iyi eseridir.
sapka takan ya da peruga benzer saclari olan biri varsa onun muhtemelen kilik degistirmis bir baskasi oldugunu ve muhtemelen de katil oldugunu artik anlayabiliyorum.
Isteyene kitaplarından yollayabilirim.
Dün bi kitabını daha bitirdiğim polisiye roman kraliçesi. Lord edgware'i kim öldürdü? ilk tahminim doğruymuş ama sonradan fikrimi değiştirmiştim. Ee Herkes hercule poirot gibi kusursuz düşünemiyor sonuçta.
katilleri pek tahmin edemedigim ama okuya okuya, benzete benzete az cok bir seyleri yakalamaya basladigim romanlarin cinayetler kralicesi lakapli ingiliz yazari.
mesela sapka takan ya da peruga benzer saclari olan biri varsa onun muhtemelen kilik degistirmis bir baskasi oldugunu ve muhtemelen de katil oldugunu artik anlayabiliyorum. keza birisi yillar sonra cocuklugunun gectigi yere donmus ise, o kisiye de asla guvenmem. muhtemelen kendisi gercekten soyledigi kisi degil, o kisinin yerine gecmis bir baskasidir ve kurban da durumu anlayan, gercek kisiyi gecmiste tanimis biridir. ayriyeten, biri zehirlenmis ama olmemisse, katil olmasi ihtimali kuvvetlidir. yine ayni cifte bloften hareketle, biri birine herkesin ortasinda seni oldurecem diyorsa ve akabinde o kisi ölüyorsa, katil o lafi edendir buyuk olasılıkla. ayrica hikayede bir doktor varsa, cogunlukla olayda parmagi vardir. ve ailede biri kurbana cok duskun idiyse, muhtemelen katil cok sevmekten dolayı o kişidir.
"Kusursuz cinayet yoktur." onun lafıydı sanırım.
Dünyanın en iyi dedektifini (hercule poirot) yaratmış ve dünyanın en iyi polisiye romanını (on küçük zenci) yazmış, dünyanın en iyi polisiye yazarı.
shakespeare'den sonra kitapları en çok satan yazarmış.
üzerine daha iyi polisiye yazarı olmayan teyzemiz. on küçük zenci romanının üzerine çıkabilen bi polisiye romanı yazan olmadı daha.
Eserleri en çok dile çevrilen yazar unvanını elinde bulunduran, mükemmel kurgularla yazdığı eşsiz polisiye romanların ünlü yazarıdır.

Hercule poirot en bilindik karakteridir.

Doğu Ekspresinde Cinayet, On Küçük Zenci ve cenaze merasiminin ardından gibi bir çok eseri vardır.
görsel
Kitabına yeni başladığım sağlam yazar.
Bütün kitapları sürükleyici olan ve keyifle okunan yazar.
(bkz: on küçük zenci)
birgün, evde yalnız başımayken elime nereden geçtiyse, bu yazarın (ingiliz-kadın) (bkz: on küçük zenci) kitabını okumaya başladım; başladım da korku da beni sarmaya başladı.
yatağımda uzanmış kitap keyfi yapayım derken, gerilmekten paranoyak olmuştum.

yazara ve kitaba geleyim: bence boşuna polisiye-cinayet tarzı romancılıkta zirve isim olmamıştır.

akıcılık, gizem, olayların gelişimi, kurgusu, ters köşe yaptırması.. bütün halinde muazzam...
On küçük zenci romanı ile, dünyanın en iyi polisiye romanını yazmış olan, polisiye roman yazar kraliçesi.
En sevdiğim yazarlardan. Polisiyenin kraliçesi. Poirotun dediği gibi -küçük gri hücreleri kullanın-.
En popüler kitabı 10 küçük zenci.dir.
Kütüphanemde 78 adet agatha kitabı bulunmaktadır.
1926 yılının bir kış gecesi eşiyle kavga ettikten sonra evden çıkar ve 11 gün boyunca ortadan kaybolur. Christie'nin valizi ve paltosunun olduğu arabası Surrey bölgesinde yoldan çıkarak çalılıklara dalmış bir şekilde bulunur. O dönemde çok da ünlü olmayan yazarın kayboluşu bir anda gazetelerin manşetlerini kaplar. Agatha'nın kocası ve metresi polisin şüpheli listesinde başı çeker. Binlerce polis ve gönüllü, kırsal bölgedeki arama çalışmalarına başlar, yakındaki bir gölün dibi taranır, hatta polisiye edebiyatın usta yazarı Sir Arthur Conan Doyle bir falcıya Agatha'nın yerini görebilmesi için kayıp yazarın eldivenlerinden birini verir.

Yaklaşık 10 gün sonra York kenti yakınlarında Harrogate kasabasındaki bir otelde çalışan bir garson, bir kadın misafiri yazara benzeterek polisi arar. Christie'nin kocası otele gelir, restoranda kuytu bir masaya oturur ve karısının gelmesini bekler. Az sonra Agatha Christie içeri girer, bir masaya oturur ve manşetleri kendi kayıp haberleriyle dolu gazeteleri okumaya başlar. Kocası Agatha'nın yanına gider ve onunla yüzleşir. Agatha 12 yıllık kocasını tanımaz.

Agatha Christie'nin bu gizemli kayboluşu basında ve edebiyat çevrelerinde sayısız spekülasyona neden olur. Agatha büyük bir bunalım içindedir, arabası kaza yapınca başını vurarak hafızasını kaybetmiştir.

Bu gizemli olay karşısında Agatha hiç açıklama yapmaz ve anılarında buna yer vermez. Harrogate Kasabası ise bugün Agatha'nın gizemine ve yazarın büyük yaratıcılığına bir çeşit saygı mahalline dönüşmüş durumdadır. "Theakston Old Peculier Crime Writing Festival" olarak bilinen uluslararası suç edebiyatı festivalinin Harrogate kasabasında ve Agatha Christine'nin sahte isimle kaldığı Old Swan Oteli'nde yapılması elbette bir raslantı değildir.

(21.08.2022 - Cumhuriyet, Elçin Poyrazlar)
hercule poirot gibi muhteşem bir karakteri yaratan polisiye roman kraliçesi. on küçük zenci romanı ise polisiye roman tarihinin en iyisidir.
Sade, sürükleyici üslubuyla kendini okutan yazar. her kitabında ters köşe yapması yok mu? Evet.
tüm zamanların en çok satan ingiliz roman yazarı. polisiye edebiyatın kraliçesi ve bu konuda sınırları oldukça zorluyor. her dönem güncelliğini koruyarak ismini marka haline getirmiş.
Polisiye-macera kitaplarının en tanınmış yazarlarından birisi.
Polisiye kralı.
Zamanının ötesinde kurgular yaratan yazar. Ama bir kitabında hata yapmış ve hile yaparak okuyucuyu yanıltmıştır. Ki o kitap da tarzının çok dışında bir kitaptır. ismi, "On küçük zenci."