bugün

gerçekliğine sonuna kadar inandığım cümle. (bkz: yaşadım biliyorum)
3 yılını orada geçrmiş bir insan olarak afyon kaymağı ile konya insanını kıyaslamak kesinlikle yanlıştır. zira konya insanı afyon kaymağından çok daha tatlıdır.
aslı afyon'un kaymağı, dinar'ın manyağı olması muhtemel önermedir.
dinar'ı bizzat bildiğimden olsa gerek. *
konya insanını bir kaç kelimeyle anlatan söz.
gonyalıyız kazoz içeriz buna benzer başka bir cümle olup, ora insanını bir kaç kelimeyle anlatır. * *
konyalılara söylenen acayip sinirlenmelerine sebep olan cümle.. yalnız arada hazır cevapları, afyonun dikeni konyanın da ...... meşhurdur. dediğinde, göt olmanız işten bile değildir.
birebir yaşamış olduğum hadisedir. ilginç ama aynen vuku buldu;

beş sene önceydi. yurt dışından gelen abimin öğrencilerini gezdirmek için anadolu programı yaptık.
istanbul, ankara, konya ve birkaç yer daha olmak üzere tarihi ve önemli yerleri ziyaret olarak adlandırdık geziyi.
son durağımız konya'ya geldiğimiz de mevlana hz.lerini ziyaret ettik. orda konya'lı bir arkadaş bize yeme içme konularında rehberlik etti. malum kalabalık olunca rezerve işlemlerini önceden ayarlamaya çalışıyorduk. mevlana hz.lerinin hemen yanında bulunan selçuklu evlerinde hepimizi bir arada ağarlıyacak bir imkan olduğunu öğrenince yer ayırtıp oraya geçtik. yörenin bilinmiş yemekleri tercih edilince etli ekmek de karar kılındı.
bizim yanımızda konya'lı arkadaşla ortak tanıdığımız afyon'lu bir arkadaşım vardı. herkes yerleşince ben 'program yoğun bir etli ekmek bizi kesmez' dedim afyon'lu arkadaşa. siparişi alan çocuğa fazladan söyleyip çıkarken alacaz içeri getirme diye de tembihledim. biz muhabbete döndük. yenildi içildi. üçümüz hasret gideriyoruz. o sıra siparişi alan garson elinde etli ekmekler ile kimin diye ortaya dalmasın mı.. herkes bakıyor. davetliler şaşkın. bu kurnazlık kime ait diye bakıyorlar.
afyon'lu arkadaşım sağolsun, konya'lı arkadaşı göstererek 'arkadaşın çıkarken alacak' diyerek vaziyeti toparladı. bana da, konya'lı arkadaşa dönerek 'al sana manyağınız, al da sana kaymağımız' diye garsonla afyon'lu arkadaşı göstermek düşmüştü.

'afyon'un dikeni, konya'nın .ikeni' diyenlere;
'konya'nın altında erenler, üstünde .öt verenler' dendiğini de söylemeliyim.
söyleyene manyak ta kaymak ta afyona aittir denmesi gereken önerme.Zira Afyonluların tıynetiyle Konyalıların tıyneti karşılaştırılamaz bile.Zira Afyonlularda yoktur.Konyalılar Türkiyenin en temiz adamlarıdır.
ikisi de çok meşhurdur.
mutlaka tanımalısınız.
(bkz: beni tanıdılar sen kaç) (bkz: hayır kara murat benim)
yaklaşık 5 yılımı geçirdiğim konya'yı sevmeme nedenlerinin başında gelir.

yemekleri ise sevme nedenidir.
halk esprisidir, hoştur ama, gerçekliği yoktur. konya'da insanlık görmüşsündür, odur rahatsızlık veren..
konyalıların çıkarcı olmasından kaynaklanan durumdur.
afyonun dikeni konyanın sikeni şeklinde kontra ayar yiyebileceğiniz espri.**
(bkz: konyalıları ifşa etme başlığı)
doğruluk payı vardır. türkiye'nin orta yerinde her bölgeden türlü insan oğlunun bulunduğu bir ova olmasından kaynaklı bir manyaklık durumudur.
gerçeklik payının olduğunu görmenin üzüntü verici olduğu tesbittir. mum dibini aydınlatmaz sözü mevlana diyarı insanı için mi söylenmiştir acaba?
ama her yerin çürük elması vardır.
askerde komutanlardan en çok duyulabilecek sözlerdendir.
fransız konyağı ile de kombine edilirse sakat bir karışım olabilir.
konyalıların gözü kara olmasından denen. bir kaç konyalı arkadaşım var ha bire kavga ediyorlar birileriyle en sonunda dövmedikleri adam kalmadı.
yeni versiyonu : afyon un dikeni konya nın sikeni.
cuk oturan bir karasal iklim bölgesi sözüdür.
afyonun ayısı da derler.
Rahmetli babam çok severdi bu deyimi.
ikisine de derman yetmez...
güncel Önemli Başlıklar