bugün

(bkz: hollanda nın zeytin dalı harekatını destek mesajı/#38714680)

gibi.
Cidden ben de epey şaşırdım. Özellikle hollanda ile son yaşanan olaylardan sonra verilen bu destek neden acaba ? Allah sonumuzu hayretsin. Bir tane vatanımız var.
killanmalik bisiy yok. aynilarini firat kalkaninda da yasadik. suan mecbur destek vermek ya da yesil isik yakmak zorundalar. ilerleyen asamalarda yavas yavas turkiye artik abartti geri cekilmeli suriye butunlugu vs vs derler.
o kadar eti boşuna mı aldık adamlardan amk?

tayyip bunun lobisini önceden yaptı adamlarla, daha neler domalacağız belli değil. öte yandan batının sikinde mi türkiyenin ortadoğudaki pisliklerle uğraşıp durması? bunun bide mühimmat tacirliği kısmı var.

kısacası avrupanın türkiyeyi eleştirmesi için pek bir sebep yok, desteklemesi içinse gayet makul şartlar mevcut.
et aldığımız için olduğunu öğrendiğim destekten kıllanma hali.
2 kilo daha kuşbaşı falan alaydık da aradan münbiç de çıkaydı keşke.
Destek vermelerinden doğal bir şey yok zannımca. Şimdi düşünün. Bir nato müttefiği olan türkiye, nato'nun kurucu ülkesi olan Abd'nin dünyanın gözleri önünde nato ekipmanlarıyla ile silahlandırdığı terör örgütü ile savaşıyor. Haklı olmamamız için hiç bir neden yok ortada.
silah tüccarlarınin destekleridir. Sonucta türkiye avrupa'nin en büyük müsterilerinden birisi. Simdi rusya'da bu müsteriye sahip olmaktan kivanc duyuyor.
pkk, ypg'nin alacagi silahin yüz katini satin alabilir. Hele bir de savasa girerse; yeme de yaninda yat. Ne binlerce tiri ne binlerce ucagi, yüzbinlercesi sparis edilir.

el ovusturan akbabalarin destegi olarak nitelendirdigim durumdur.
ben kıllandım yani yalan yok.
ama şu da var ki harekat öncesi papa ile bir görüşme olmuştu sanırım. bunu aynı zamanda bm meclisinde kudüs başkent oylaması yapıldığında, hayır oyları çıkması durumu ile alakalı buluyorum. nihayetinde vatikan, kudüsün tamamen yahudi egemenliğinde olmasını kabullenemez. bu nedenle bm de nüfuzu altında olan bir çok hristiyan inanışlı ülkeyi bu doğrultuda etkilediğinden şüphem yok. yani tasarının reddinde esas aktör vatikan, islam dünyası değil tabii ki. operasyon öncesinde papa ile cb nin görüşmesi kısa vadede bir ittifak olabilir diye düşünüyorum. batıdan gelen desteği bu gelişmeler üzerine bina edersek, gelen desteklere mantıklı bir açıklama olur. diğer türlüsü bizi kıllandırıyor.
benim olayları ama yanlış ama doğru okumam bu şekilde. ortadoğu uzmanı değiliz tabii ki ne çıkar zaman gösterecektir.
Ordumuza desteğimiz yürekten, devletimize güvenimiz tam, dualarımız asker kardeşlerimizle. Fakat içimde benimde bir şüphe var. Nedenini bilemediğim. Bakalım. Allah hayıra çıkarsın. Ne olur ne biter bilmiyoruz. inşallah operasyonu yarıda kesmezler bizimkiler. Zira bu abd ve peşmergeler hainlikten vazgeçmezler.
bunu daha çok avrupa birliği ülkelerinin trump yönetimine verdikleri gözdağı olarak düşünebiliriz aslında. çin'den başlayıp rusya üzerinden avrupa'ya uzanacak bir ticaret yolunun önünü açmak isteyen bir avrupa birliği var ve buna şiddetle karşı çıkan bir amerika var. çünkü amerika ruslar'ın petrolünün türkiye üzerinden avrupa'ya gitmesini istemiyor. bunun için suriye sınırında akdeniz'e açılan bir kürt devleti istiyor aslında. hedef en basit tabirle o bölgenin petrolünü akdeniz'den dünyaya taşımak. avrupa birliği bu konuda amerika'yı köşeye sıkıştırmak istiyor. yapılan açıklamaların tek sebebi bu. avrupa'nın amerikayla çıkar çatışması yaşaması bizi önemli bir ülke haline getirdi.

coğrafyamız bizi güçlü ve değerli olmaya zorluyor. eğer bu operasyonu başarıyla tamamlarsak rus petrolü türkiye üzerinden avrupa'ya ulaşacak ve çok büyük bir lojistik görevi göreceğiz. tüm bu kavgaların, çıkar çatışmalarının, açıklamaların sebebi bu aslında.
operasyonun desteklenmesinden rahatsız olmaktır.

captain obvious.
Uluslararası diplomasi beyana dayalı güvene esastır niyet okuyuculuğu olmaz.