1. 1.
  engels'ten lenine
  karl marks'dan staline

  ve kaybolan onlarca artı değer..

  izmir alsancak ekonomi derneklerinde başlayıp
  istanbul beşiktaş iktisadi yapılarında biten bir aşk hikayesi..

  yaratılan marjinal faydalar ,minumize edilen zararlar gibiydi onu sevmek..

  nıkıtının ekonomi politiğini okur gibi duygulanmaktı onu üzmek

  arzdan talebe göre değişen eğri gibydi onunla nakit çıkışlarımız,

  bir fayda uyandırmaktı onu öpmek,

  görünmeyen eli müdahalesi gibiydi ona dokunmak..

  hülasa bebeğim insanın yüzünde tarık akan kahkahası.
  3 ... arsizz
 2. 2.
  Üretim teknolojisi ve kaynaklar sabitken üretimi yapılabilecek maksimum mal bileşimlerine geometrik yerine üretim imkanları denir. Aynı zamanda dönüşüm eğrisi ya da diğer bir isim olan transformasyon eğrisi olarak da bilinir. Ekonomiler ellerinde bulunan kaynaklar ile üretim olanakları eğrisinin dışına çıkamamaktadır.


  Varsayımları;

  Tam istihdam şartını varsayarlar
  Teknoloji veri kabul ederler
  Eğri üzerinde etkinlik olduğunu varsayarlar.
  Kaynaklar sınırlı olduğundan hangi mal ve hizmetlerin hangi oran ve miktarlarda üretileceğine dair tercih yapılmalıdır. Bir maldan üretilen miktar arttıkça o malın diğer mallar cinsinden fırsat maliyeti artar. Malların miktarları arasındaki tüm bu üretim kombinasyonlarının birleştirilmesiyle üretim imkanları eğrisi elde edilir.

  Üretim imkanları eğrisi üzerindeki her nokta bize ekonominin tam istihdamda olduğunu gösterir. Üretim imkanları eğrisi üzerindeki noktalarda işsizlik söz konusu değildir ve atıl kapasite kavramı da yoktur.
  Üretim imkanları eğrisi dışındaki “G” gibi noktalarda üretim gerçekleştirmek imkansız olarak nitelindirilebilir. Nedeni ise, yeterli kaynak söz konusu olmadığı içindir.
  Üretim imkanları eğrisinin içindeki “H” gibi noktalarda üretim gerçekleştirmek mümkünken bu noktalarda ekonomide atıl kapasite işsizlik söz konusudur.
  Üretim imkanları eğrisinin orijine iç bükey olmasının sebebi ise artan fırsat maliyetidir. Bunun da sebebi, azalan verimler yasası ile ilişkilidir.

  (bkz: üretim olanakları eğrisi)

  (bkz: al lan arsız)
  4 ... apostleye tw ceken pic rogue