1. .
  atlantik okyanusuna düsen airbus 330´un karistigi kazadir. cok celiskili, enterasan bir sürü bilgi medya´ya yansimistir.

  -) air france´in cok uzun süre aciklama yapmamasi, ve yaptigi yanlis hic de akil kari olmayan aciklamalar son derece ciddiyetsiz bir tablo cizmistir.

  örnek 1: adamlar ciddi ciddi ucagin bir transponder arizasindan düstügünü bile aciklamislardir- bu ucagin kimliginin digital olarak diger hava ve kara ögelerine tasinmasini saglayan bir düzenektir ve bu düzenegin arizalanmasindan hicbir hava tasiti düsmez.

  örnek 2: yildirim carpmasindan bir 295 kisilik airbus 330-200 düsmez. belki iki kisilik bir cessna cok büyük bir sans eseri pervanesi civarlarina düsecek bir yildirimdan "agir" denilebilecek bir yara alabilir, ama bu büyüklükte bir ucak yildirimdan dolayi düsmez. ucaklar "faraday kafesi" dirler, yildirimlarin elektrigini yalitirlar.

  bu aciklamalar ciddi bir havayolu tarafindan yapilmistir, hicbir ucus eksperti bu haberlere dikkat sarfedilecek seyler olarak bakmamistir. bilgisiz ve bilincsiz aciklamalardir bunlar.

  -) ucagin düstügü yer bir alman uydusu tarafindan taranmis atlantigin o bölgedeki derinliginin cok degisken oldugu, bölgenin su alti daglari ve vadileriyle dolu bir bölge oldugu söylenmistir. su altindaki daglarin zirvelerinin su yüzünden 3700 m kadar derinde oldugu, vadilerin de bu derinlikten 2000- 2500 m daha derinlere dogru indigi basindan okudugumuz bilgiler arasindadir.

  -) bunun yanisira, su alti vadileriyle daglari arasinda olusmakta olan meshur atlantik akintilarinin ucak enkaz parcalari üzerinde yaptigi etki, sürüklenme yönleri kesinlikle bilinmemektedir.

  -) bahsedilen derinlikler (4500-5000m) günes isigi suyun ancak 750 m kadar icine isleyebildigi icin kapkaranliktir.

  -)bahsedilen derinliklerdeki su sicakligi 1 ila 3 derece arasinda degismektedir.

  ---- ---- ---- ---- ---- ---- ---- ---- ---- ---- ---- ---- ---- ----

  kazanin olus sebepleri üzerine gercege yakin spekülasyonlar, bilgiler:

  -) airbus 330 af447 "mayday" ya da "pan pan pan" mesajlari göndermemistir. bu, ucagin düsmesine sebep olan seyin cok cabuk olmus olmasi, pilotlarin reaksiyon göstermelerine imkan saglamayacak bir süratte olaylarin gelismis olmasi düsüncesini akla getirmektedir.

  bu durum, ucagin havada terörist aksiyon ya da bilinmeyen bir seyden dolayi infilak etmesi ihtimalini düsündürür.

  -) buna tezat durumdaki diger konuysa ucagin auto pilot´unun kendisini off yapmasidir. bu ise bambaska bir tezi destekler. yolcu ucaklarinin auto pilotlari ancak ucak ucus süratinin altina düserse kendiliklerinden kapanirlar. ucagin süratinin bu denli düsmesi ve bunun farkedilememesi "pilotlarin olay aninda cockpit´te olmamalari" anlamina gelir. böyle bir sey oldugunu kimse düsünmek istemez, öyleyse bu, büyük bir skandaldir. ancak su an icin bu da bir teoriden ibarettir.

  -)bilinen sudur ; ucagin 4 önemli board bilgisayari devre disi kalmis ve bundan dolayi ucak kendiliginden dis merkezlere mesajlar göndermistir. ucaga otomatik yapidan baska elle cockpit ekibi tarafindan bir müdahale yapilmadigi anlasilmaktadir. dis merkezlere cockpit ekibi kaynakli bir mesaj ulasmamistir. yalniz ucagin komputerlerinden 24 adet otomatik mesaj gecilmistir.

  -) ucagin düstügü güzergahtaki hava kosullari söyledigi kadar korkunc falan degildir. meteoroloji istasyonlari öyle ucaklar icin ciddi bir tehdit olusturabilecek bir durum gözlemlememislerdir. kaldi ki ayni güzergahtan o gece 12 adet büyük yolcu ucagi ucmus, hicbiri kendilerine tehdit olarak görülebilecek meteorolojik faaliyetler rapor etmemislerdir.

  pilotlarin ucagi basibos birakmalari ihtimali eger tamamen deli sacmasiysa, ucak auto pilot´tan kurtulduktan sonra süratini kazanamayip düsmüsse, bu kazanin gercek bir muamma oldugunu söylemek gerekmektedir. belki de pilotlarin ikisi birden ölmüs, ya da kabin basinci hic olmayacak bir sekilde aniden düsmüs, ve icerideki bütün herkes cok kisa sürede bilincini yitirmis, ya da ucaktan bir parca kopmustur (ama o zaman sürat düsüklügünden auto pilot kapanmaz)...

  sonucta, kara kutular simdiye kadar ki bütün kazalarda oldugundan cok daha derinlerdedirler, ve yetkililer de kara kutulari "cikarabilecekleri konusunda hic de iyimser degildirler".

  yaziyi ölenlere toptan rahmet dileyerek bitirelim, cok enterasan bir kazadir. düz ucusta, diger 12 ucagin sagsalim ucarak seferlerini tamamladigi bir rotada birdenbire olusmus bir kazadir,belki cok nadir görülen bir hava fenomeni birdenbire ucaga etki etmis ve hersey yeniden normale dönmüstür.

  umarim bu kaza da diger bütün ucak kazalari gibi aydinlatilabilinir.
  5 ... paganviodio
 2. .
  (bkz: lost)
  ... sukesildim