bugün

Bugün 57. Yıldönümü bazı şerefsizleri vicdandızları sevindirir fakat menderes'e ve milli iradeye yapılan darbe milletin gönlünde derin yaralar açmıştır ve 28 şubat erbakan ile beraber erdoğan da bu sürecin bir sonucudur. Yassıadada menderese yapılanlar asla kabul edilemez insanım diyen kabul edemez. Milli Birlik Komitesinde ki birtakım cuntacı ibneler tarafından idam edilmiştir. Alparslan türkeş başta olmak üzere birkaç subay idamına karşı çıkmıştır. Seçilmiş hükümeti darbeyle indirmek zaten yeterince yanlışken idam edilmesi daha büyük bir yanlıştır. Bu ülke darbelerden çekti ve hala bu zihniyette olanlar varsa onların da Allah belasını versin. Ayrıca oldukça kibar ve beyefendi bir başbakanmıştı kendileri.Kendisini de atatürk keşfetmiştir.

Neyse günahıyla sevabıyla doğrusuyla yanlışıyla Allah rahmet eylesin. Darbeyi ve idamını savunanlara da allah akıl fikir en önemlisi insanlık vicdan versin.
görsel
amerikancı bir vatan haininin cezasını bulmasıdır.

üzerinde durulacak ne var?
gerçekleşmemesi gereken idamdı.
neden diyecek olursanız, mağdur dili ve edebiyatı mezunu ak ve dinci sürüngenlere sağlam prim malzemesi çıkmıştır.
bir de bunlar gerek özal gerek menderesi pek sever sayarlar, halbuki bu iki kişinin siyasi yaşamı akabe ile aynı temele dayanmasına rağmen hayat tarzları, genel olarak akabelilerle örtüşmez.
bir avuç serseri vatan haini piçin gerçekleştirdiği;
bu sözlükte ve dolayısıyla bu ülkede de ne kadar çok vatan haini piçin var olduğunu anlamamı sağlayan olaydır.

türkiye'nin utancıdır!

utanmadan sıkılmadan savunuyor piçççç kuruları!
Bence idam edilip şehitleştirilmemeliydi ama sırf kore savaşına yolladığı askerlerin kanı için bile idamı hak etmişti.
bir çoğunuzun bildiğine eminim. bilmeyenlerde kısa bir araştırma ile bulabilirler. ben sadece Nazım Hikmet’ in bir şiirini paylaşacağım. O şiirde belki Menderes’in niçin idam edildiğini de bulabilirsiniz.

KORE'DE ÖLEN BiR YEDEK SUBAYIMIZIN MENDERES'E SÖYLEDiKLERi

DiYET

Gözlerinizin ikisi de yerinde, Adnan Bey,
iki gözünüzle bakarsınız,
iki kurnaz,
iki hayın,
ve zeytini yağlı iki gözünüzle
bakarsınız kürsüden Meclis'e kibirli kibirli
ve topraklarına çiftliklerinizin
ve çek defterinize.
Ellerinizin ikisi de yerinde, Adnan Bey,
iki elinizle okşarsınız,
iki tombul,
iki ak,
vıcık vıcık terli iki elinizle
okşarsınız pomadalı saçlarınızı,
dövizlerinizi,
ve memelerini metreslerinizin.
iki bacağınızın ikisi de yerinde, Adnan Bey,
iki bacağınız taşır geniş kalçalarınızı,
iki bacağınızla çıkarsınız huzuruna Eisenhower'in,
ve bütün kaygınız
iki bacağınızın arkadan birleştiği yeri
halkın tekmesinden korumaktır.
Benim gözlerimin ikisi de yok.
Benim ellerimin ikisi de yok.
Benim bacaklarımın ikisi de yok.
Ben yokum.
Beni, Üniversiteli yedek subayı,
Kore'de harcadınız, Adnan Bey.
Elleriniz itti beni ölüme,
vıcık vıcık terli, tombul elleriniz.
Gözleriniz şöyle bir baktı arkamdan
ve ben al kan içinde ölürken
çığlığımı duymamanız için
kaçırdı sizi bacaklarınız arabanıza bindirip.
Ama ben peşinizdeyim, Adnan Bey,
ölüler otomobilden hızlı gider,
kör gözlerim,
kopuk ellerim,
kesik bacaklarımla peşinizdeyim.
Diyetimi istiyorum, Adnan Bey,
göze göz,
ele el,
bacağa bacak,
diyetimi istiyorum,
alacağım da.
Şu an Tayyip idam edilsin istemem ama sonuna kadar yargılansın isterim. Neler anlatacak kimler yanacak bilelim.
Şahsın fikirlerini asla tasvip etmiyorum hatta siddetle karsi ciktiklarim var ama asilmasi cok yanlisti, yapilmamaliydi.
Adnan menderes'in bu ülkeye verdiği en büyük zarar iktisadi veya siyasi değildir. 1950 1960 yılları soğuk savaşta cephelerin belirginleşip her iki paktın cephelerine ölümüne sahip çıktığı dönemlerdir. Türkiye'nin başında kim olursa olsun hareket alanı kısıtlıdır. Sadece marshall yardımının güney kore'de olduğu gibi üretim kaynaklı istihdamı konusunda biraz daha dik durabilirdi. Bülent ecevit'in durduğu gibi.

Adnan menderes'in verdiği en büyük zarar Mustafa kemal'in büyük uğraşılar sonucu maturudi esaslara dayanarak büyük bir hasasiyetle bir dengeye oturttuğu diyaneti yerle bir ederek koyu eşari bir sistemle yeniden yapılandırıması sonucu tekke, zaviye, tarikat ve cemaatleri adeta yeniden serbest hale getirmesidir.

Bu gün yaşadığımız türkiye toplumsal yapısı işte bize adnan menderes mirasıdır. Bu yapılanma türkiye'yi onlarca sene geriye götürmüştür. ılımlı islam ismi verilen içinde her türlü akımın olduğu yapılanmaya 1950 yılında adnan menderes tarafından start verilmiş ve organizasyon altmış sene sonra askeriyeye dahi sızarak ( nasıl sızdığı ise gün gibi aşikardır) darbe yapacak güce ulaşmıştır.

Bu günse devlet eliyle yepyeni bir burjuva sınıfı oluşturulmuştur. Bu burjuva sınıfının neler yapacağını ise yaşayarak göreceğiz.
Kıbrıs 'da girit'te sadece türk ve müslüman olduğu için işkenceyle öldürülen masumlar da insandan sayılıyor mu, onları da mı araplar öldürdü araştırmak lazım.
Kim olursa olsun gerçekleştirilmemesi gereken idamdır. Ancak idam edilmesi yanlış olsada iktidarı dönemini incelemek gerek.
Birincisi Allah, ahlak, din lafını ağzından düşürmeyip evliyken başka bir kadınla birlikte olan ve hamile bırakan ne hikmetse de gayrimeşru ilişkiden olan çocuğu doğumda ölen bir kişidir kendisi. Birilerine göre ahlaksızlık dp gelince bitti deniyordu bu olaya bakınca kafalar hemen karıştı . Herneyse biz şu an bile kendisi için idamın yanlış olduğunu söylesekte kendisi böyle düşünmeyip iktidarı boyunca 45 kişi astırılmış ve birçoğu halkın önünde yapılmıştır.

Varılan NATO üyeliğimiz Adnan Menderes tarafından gerçekleşti. Bugün ey amariga diyen tayfa, dolar bozduruyoruz diyen tayfa iyi dinlesin. işte bizi natoya dolayısıyla abdye kukla eden ta kendisiydi.
Darbeye karşıyız, demokrasiden yanayız diye ortaya çıktı yüzlerce solcuyu dönemin askeri mahkemesinde kendisinin yargılandığı gibi yargılattı.Yine bu demokrasi timsali olduğunu iddia eden Menderes Nazım hikmeti bir imzayla vatandaşlıktan çıkarmıştır.
6 - 7 Eylül olaylarına neden oldu. Daha geçen yıl şahitleri canlı canlı açıkladı. Atatürk' ün selanikteki evini DP iktidarı bombalattı diye. Sonra teker teker içerde azınlık olan vatandaşları birbirine düşürüp kanlı olaylar yaşanmasına neden oldu.
Yabancılara petrol arama ve çıkarma izni de ilk kez DP iktidarı döneminde verildi. Bugün rumlar, yunanlılar, israillilerin Akdeniz'e cirit atabiliyorsa petrol arıyorsa sebebi ahada dp iktidarını yönetmiş bu kişidir. Hatta o dönemde yabancı sermayeyi teşvik yasası çıkarıldı ve şu an dışa bağımlı bir ülke haline geldik. Bunları say say daha bitmez dpv nin karnesi akp' den beterdir ama ne olursa olsun kimse darbeyle indirilip idama sürülmemeliydi.
kendinden önceki inönü döneminin de bazı katkılarıyla ülkeyi abd’nin kucağına oturtmuş merhum başbakan.
idam yanlıştır,ancak kimse devlet makamını babasının malı gibi kullanıp suistimal edemez.
cahil, bunak ve yalancı dedesinin hezeyanlarını tarih sanan eblehlerin köpek, bebek davası sebebiyle gerçekleştiğini sandıkları idamdır.

menderes'in idam cezası verilmesine sebep olan suçu anayasayı ihlaldi. aynı zamanda halkı kutuplaştırmak ve bölücülük yapmak (vatan cephesi), sansür koymak, mahkemede hak aramayı engellemek, muhalefetin mallarına el koymak da büyük suçları arasındaydı.
yıllar sonra iadei itibar edilen bir başbakanın idamıdır.
(bkz: Adnan Menderes in idamı)
asan cehape olunca sözlüğün alkış tuttuğu idamlardır. aynı kesim bunlar yasayı istismar edip bizi de asar diye idam yasasına karşı. sen asarken her şey güllük gülistanlıktı beyim hayırdır?
Şimdikinden çok evla bir adamdı da neyse açtırmayın ağzımı. .