1. .
  eskiden amele pazarları vardı..inşaatlarda çalışıp evlerine birkaç kuruş götürmek isteyen amelelerden oluşan..bugun pu pazarlar daha farklı bir hal aldı ve kamu kuruluşları önünde de bir çeşit pazarlar oluşmaya başladı..

  günümüzün modern pazarlarından birisi de adliye önündeki yalancı şahitler pazarıdır..

  bu şahıslar, görmemiş oldukları olaylarla ilgili olarak birbirlerini dava eden şahısları gözetleyerek para karşılığı yalancı şahitlik yapmaktadırlar..aslında bu pazardan bizlere iyi de malzeme çıkabilir..

  h: hakim d: davacı y: yalancı şahit m: mübasir

  h: evet dosyamıza bakalım..kamil bey eşiniz hulusi hanım dan ayrılmak istiyormussunuz şiddetli geçimsizlik nedeniyle..

  d: evet hakim bey..şahitlerimde var..

  h: tamam değerlendirelim..mübaşir çağır bakayım şahitleri..

  m: şahit şifon günyeli..

  h: ulan it! sen sabahki cinayet davasında da şahit değil miydin! bugun kaçıncı davan senin bu..bizden daha fazla davalara giriyorsun pezevenk!!
  6 ... martyns
 2. .
  Humk 264 maddesi gereğince "allah'ım ve namusum üzerine yemin ederim" diyerek söyledikleri üzerine yemin edecek olan şahitlerden oluşan pazardır. yalan söylediğinden ötürü allahsız ve namussuzların bulunması olağandır.
  ... arpaci kumrusu
 3. .
  (bkz: salı pazarı)
  (bkz: amele pazarı)
  ... necben
 4. .
  (bkz: yargısız infaz)
  -1 ... ditty
 5. .
  - arkadaşlar bana iki tane şahit lazım. eskişehir'in sokak isimlerini falan iyi bilmesi lazım ama.
  + ben varım abi. eskişehir'de 8 sene yaşadım. merkez postanenin arkasındaydı evimiz. akşamları porsuk caddesinde tur atıp klipatos kafede kahve içiyorduk arkadaşlarla. oradan da kristal sokağa akıp mütercimler caddesine çıkıyorduk...
  - bariz yalan söylüyorsun mına koyiim. ama güzel söylüyorsun. gel benimle...
  1 ... nikim yok benim
 6. .
  arzuhalcilerin yönlendirmesi ile çok daha kolay ve zahmetsiz ulaşılabilecek pazardır. son düzenlemelerden önce hemen yan tarafında bilirkişi pazarı da bulunuyordu ama artık kaldırdılar onu.
  ... arpaci kumrusu